Přehled: Jak Pérez v minulosti pomohl Verstappenovi?

Jedním z nosných témat uplynulého závodního víkendu byla jistě kontroverze mezi piloty Red Bullu, když Max Verstappen odmítl přepustit pozici na úkor Sergia Péreze.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Sergio Pérez Zveřejněno 14. 11 2022 — Jiří Košta

Samotný Mexičan se nechal po závodě slyšet, že oba Verstappenovy mistrovské tituly jsou i jeho zásluhou. O tom se pravděpodobně nelze přít, jelikož se pokaždé jedná o týmovou práci.

Tou nejviditelnější rozhodně bylo loňské finále v Abú Dhabí, kde dokázal zpomalit Lewise Hamiltona, toho času největšího Verstappenova soupeře, o přibližně 10-15 vteřin za dvě kola.

V loňském roce to ovšem nebyl jediný případ. Dále pomáhal druhý jezdec Red Bullu v Monaku, kde se díky dobré strategii dokázal dostat před Hamiltona. Později v Baku ho Hamilton opět nedokázal předjet, přičemž při restartu závodu dokázal Pérez zvítězit, zatímco Brit udělal chybu a nebodoval.

Ve Francii pomohl Pérez nepřímo tím, že měl dobrou rychlost. Hamilton si nemohl dovolit využít brzké zastávky v boxech. Verstappen zvítězil.

V Silverstone a Sao Paulu sebral vždy po jednom bodu Hamiltonovi za nejrychlejší kola.

Mezitím proběhla deštěm zmáčená GP Turecka, kde Pérez opět dokázal ubránit Hamiltona. Brit skončil bez pódia, Verstappen druhý.

V Austinu opět musel Mercedes udělat pro Hamiltona kompromis, jelikož byl Pérez “příliš rychlý”.

A pak se dostáváme již k zmíněnému Abú Dhabí, kde pomohl Pérez Verstappenovi se dostat do pit window. Díky tomu nemohl ke konci závodu Hamilton stavět, zatímco Verstappen ano.

V letošním roce bychom také našli několik příkladů, kdy Mexičan respektoval týmové příkazy. Například v Baku bez souboje přepustil vedoucí pozici svému kolegovi.

Nyní nastává otázka, zda by to samé udělal Verstappen v takové situaci? O víkendu v Brazílii se rozhodl týmové příkazy odmítnout. Jeho loajálního kolegu to tak dost možná stálo titul vicemistra letošní sezony. Tak či tak má Pérez aktuálně stejný počet bodů s Leclercem.

Jak bylo před lety kontroverzní “Multi 21” mezi Markem Webberem a Sebastianem Vettelem, tak nyní může být kontroverzní aktuální sestava Red Bullu Verstappen-Pérez. Oba spolu mají podle smluv závodit minimálně následující dvě sezony.

Nástupce Audi R8 přijde v roce 2025