Přehled deseti bitev, které se letos ještě konají

Závěrečné dva závody formule 1 2022 v Brazílii a Abú Dhabí se tváří jako nezajímavé, ale opak je pravdou. Vede se totiž ještě spousta bitev. Uvádíme jejich přehled.

Štítky: Alpine F1 Ferrari Mercedes Red Bull Williams Zveřejněno 10. 11 2022 — Jiří Košta

Čekají náš zajímavé boje ve středu pole. Některé jsou spíše případem jezdců, kteří bojují sami se sebou, aby se ujistili, že se na rok 2022 budou moci ohlédnout alespoň s nějakou dobrou vzpomínkou, nebo dokonce upevnit svou přítomnost v F1 2023.

FERRARI VS MERCEDES

Druhé místo v poháru konstruktérů není to, po čem netouží ani Ferrari, ani Mercedes, ale byl by to významný úspěch pro oba z velmi odlišných důvodů. A je to také lukrativní vzhledem k tomu, že každý krok v žebříčku bude mít hodnotu někde v oblasti 11-12 milionů dolarů.

Ferrari má náskok 40 bodů a zbývá hrát o pouhých 103, takže je favorit s krátkým kurzem, který se udrží, a potřebuje jen získat solidní umístění ve zbývajících dvou závodech (plus sprint v Interlagosu), aby si zajistil náskok před Mercedesem. .

Pro Ferrari by druhé místo také odráželo skutečný pokrok – vzhledem k tomu, že skončilo třetí v loňském roce a šesté v roce 2020 – navzdory tomu, že jeho výzva k titulu se nečekaně zhoršila.

Pro Mercedes by to druhé bylo selhání podle jeho nedávných standardů osmi po sobě jdoucích konstruktérských titulů. Ale vezmeme-li v úvahu potíže, které měl s problematickým Mercedesem W13, i to, že je venku šance na druhé místo, potvrzuje, jak dobře se zotavil a do jaké míry z vozu vytěžil maximum.

Body:

2. Ferrari 487
3. Mercedes 447

DOKÁŽE DANIEL RICCIARDO DOKONČIT S RESPEKTEM?

To vše závisí na tom, která verze Daniela Ricciarda se objeví. V kvalifikaci v Japonsku Ricciardo vypadal v aktualizovaném MCL36 mnohem více jako doma a předváděl rychlost Landa Norrise. V Austinu byl zase pilot nesmírně pomalý, dokonce téměř neviditelný.

V Mexiku už to byl zase starý známý Danny, který dokázal vyzvat své soupeře a nebojácně předjíždět. I sám Ricciardo se vzdal pokusů předvídat, jak to dopadne. Jednoduše neví, dokud nevyjede na trať a necítí auto pod sebou.

Příští rok ale na roštu nebude. Ricciardo stále číhá na nové příležitosti a může se vrátit a stále dokonale odvést svou práci v roce 2024.

Body:

10. Valtteri Bottas 47
11. Sebastian Vettel 36
12. Daniel Ricciardo 35

BITVA O ŠESTÉ

Představa, že Alfa Romeo bude v závěrečných fázích sezony ohrožena Astonem Martin, by se kdysi zdála směšná. Skvělý vstup do sezony týmu Alfa Romeo vedeného Sauberem znamenal, že po devátém závodě sezony v Kanadě měl 51 bodů na rozdíl od 16 bodů Astonu Martin. Od té doby se výsledky Alfy Romeo propadly a v posledních 11 závodech získala pouhé dva body.

Aston Martin se mezitím ukázal mnohem konzistentnější a v osmi z těchto závodů přivezl domů body. Jeho úlovky v závodech Singapur/Suzuka byly zvláště důležité pro snížení rozdílu na současné čtyři body.

Alfa Romeo má rychlejší vůz, zejména po zavedení vylepšení podlahy/difuzoru a předního křídla v nedávných závodech, které z ní opět udělaly kandidáta na Q3. Ale výsledky a spolehlivost byly zklamáním.

Je to pouze šesté místo v pořadí, ale jak peníze, tak čest znamenají, že tento souboj pravděpodobně pojede do posledního kola v Abú Dhabí.

Body:

6. Alfa Romeo 53
7. Aston Martin 49
8. Haas 36
9. AlphaTauri 35

MŮŽE MERCEDES VYHRÁT ZÁVOD?

Pro tým vítězů, jako je Mercedes, by na vítězství v jediném závodě v roce 2022 nemělo tolik záležet. Ale psychologicky vzato by to pozitivně ovlivnilo jinak katastrofální situaci.

Toto Wolff dokonce na přímou otázku řekl, že by dal přednost tomu, aby Mercedes vyhrál jeden ze zbývajících dvou závodů, než by porazil Ferrari v bodech, protože „vítězství by bylo důkazem, že naše auto je zpět, aby bojovalo o vítězství“.

Wolff také říká, že simulace Mercedesu stále naznačují, že vítězství z posledních dvou závodů je proveditelné, ale vzhledem k tomu, že Mercedes nemohl porazit Red Bull v přímém boji v maximální nadmořské výšce v Mexiku – se všemi výhodami, které přineslo minimalizaci odporu W13 na nastavení vysokého přítlaku, aniž by musel nadměrně ohrozit stabilitu své aero platformy přes nerovnosti – je těžké si představit, jak Brazílie nebo Abú Dhabí nabízejí větší šance.

Poslední vítězství Mercedesu: GP Sáudské Arábie 2021

PŘEKONÁ ALONSA JEHO KOLEGA OCON?

Fernanda Alonsa jeho týmový kolega ve formuli 1 překonal pouze jednou. Ale Esteban Ocon má 11bodový náskok před svým kolegou z Alpinu a mohl by se připojit k Jensonovi Buttonovi (v McLarenu v roce 2015) a stát se druhým jezdcem, kterému se to podařilo.

Zatímco Alonsa v minulosti porazili jeho týmoví kolegové Lewis Hamilton v roce 2007 a Tarso Marques v roce 2001 (i když v tomto případě oba s nulou), získat více bodů než dvojnásobný šampion by pro Ocona bylo nevídaným úspěchem.

Jak Alonso rychle podotkl, v této sezoně ho postihly značné problémy se spolehlivostí, které k této situaci přispěly, vzhledem k tomu, že celkově byl nejvýkonnějším jezdcem.

Ale Ocon měl také problémy, například jeho problém s převodovkou v Q1 v Imole, prasknutí palivového čerpadla v Silverstone a porucha motoru v Singapuru. A podával konzistentní výsledky.

Alonso bude pravděpodobně muset překonat Ocona o 12 bodů v posledních dvou závodech, protože Francouz má celkově lepší výsledek (čtvrtý v Japonsku).

To je velká otázka vzhledem k tomu, že Alpiny obecně bojují o menší bodové pozice a Ocon se pravděpodobně dostane na výsledkovou tabuli v obou závodech, pokud nebude mít problémy.

Body:

8. Esteban Ocon 82
9. Fernando Alonso 71

SARGEANTOVA HONBA ZA SEDAČKOU U WILLIAMSU.

To je velmi významné v tom smyslu, že Williams povýšil jezdce, který se technicky nekvalifikuje na závody v F1 v příští sezoně.

Ale také by to mělo být zcela bezvýznamné, protože pokud je Sargeant dost dobrý na to, aby byl příští rok jezdcem Grand Prix, pak by měl být také více než schopný dokončit svou sezonu formule 2 způsobem, který mu umožní pohodlně dosáhnout superlicence.

Momentálně je třetí v pořadí F2, a pokud tam zůstane, bude to více než dost. Ale pouhých 25 bodů ho dělí od desátého Juriho Vipse, který míří do posledních dvou závodů sezony v Abú Dhabí.

Pokud bude mít o víkendu noční můru a vypadne z první šestky, může se dostat do problémů. Sargeantova nedávná forma F2 je znepokojivá – z posledních 10 závodů skončil pouze v první pětce jednou. Williams přiznává, že v současné době nemá žádný plán B.

Body:

3. Logan Sargeant 135
4. Jack Doohan 126
5. Jehan Daruvala 126
6. Enzo Fittipaldi 126
7. Liam Lawson 123
8. Frederik Vesti 117
9. Ayumu Iwasa 114
10. Jüri Vips 110

POSLEDNÍ NEDOKONČENÝ ÚSPĚCH RED BULLU

Sergio Pérez má v boji o druhé místo v šampionátu jezdců pětibodový náskok před Charlesem Leclercem. A i když žádný jezdec nesní o tom, že bude na druhém místě v pořadí, zlepšilo by to jeho předchozí nejlepší loňské čtvrté místo o dvě pozice. Podobně je na tom i Leclerc, který v roce 2019 skončil čtvrtý.

Pro Red Bull to bude také důležité vzhledem k tomu, že jediná věc, kterou musí v F1 dosáhnout, je jednička v šampionátu jezdců. Vzhledem k tomu, že titul Maxe Verstappena a koruna konstruktérů již dávno zašitá, bude cílem týmu zajistit druhé místo pro Péreze.

Body:

2. Sergio Pérez 280
3. Charles Leclerc 275
4. George Russell 231

DAF začal dodávat nový elektrický kamion