Před Hamiltonem stojí neznámá výzva: Boj o titul s týmovým kolegou

Ayrton Senna, Alain Prost, Nigel Mansell, ti všichni to zažili. Ale žádný aktivní pilot se nesetkal se situací, kdy o titul musel bojovat se svým týmovým kolegou, až letos. Sezona 2016 se blíží ke svému konci a Hamiltonova ztráta na vedoucího Nika Rosberga je dvanáct bodů. Trojnásobný mistr světa se ocitl v nezáviděníhodné situaci. Je…

2 Štítky: Lewis Hamilton Nico Rosberg Zveřejněno 17. 11 2016 — Marie Tomšíková

Ayrton Senna, Alain Prost, Nigel Mansell, ti všichni to zažili. Ale žádný aktivní pilot se nesetkal se situací, kdy o titul musel bojovat se svým týmovým kolegou, až letos. Sezona 2016 se blíží ke svému konci a Hamiltonova ztráta na vedoucího Nika Rosberga je dvanáct bodů. Trojnásobný mistr světa se ocitl v nezáviděníhodné situaci. Je stoprocentně jisté, že titul mistra světa získá jeden z pilotů Mercedesu. Stát se může cokoliv, ale Rosberg má podstatně lepší pozici.

most_banner_velky_ponozky

V současném startovním poli je pět mistrů – Hamilton, Alonso, Vettel, Räikkönen a Button. Žádný z nich o titul nebojoval se svým týmovým kolegou; s jednou výjimkou. V sezoně 2007 oba piloti McLarenu Hamilton i Alonso měli titul na dosah. Na vítěze šampionátu Räikkönena ztratili pouze jeden bod.

Hamilton se zároveň nikdy neocitl v situaci, aby do posledního závodu, kde by bojoval o titul, vstupoval s bodovou ztrátou. Brit sice měl matematickou šanci na titul v roce 2010, ale tehdy potřeboval by zaváhání dalších třech adeptů.

To, že Hamilton do posledního závodu vstupoval s bodovým náskokem, neznamená, že pokaždé získal titul. V sezoně 2007 měl před závěrečnou Velkou cenou Brazílie čtyřbodový náskok na svého týmového kolegu Alonsa a sedmibodový náskok na Räikkönena. Brit nakonec skončil druhý.

Lewis Hamilton během své první sezony ve formuli 1 bojoval o titul mistra světa

Lewis Hamilton během své první sezony ve formuli 1 bojoval o titul mistra světa

V roce 2008 měl Hamilton před finále náskok sedmi bodů na druhého Felipeho Massu. Brazilského pilota nakonec porazil o jediný bod. V dramatickém závěru předjel Tima Glocka a dostal se na páté místo, což mu zajistilo potřebný počet bodů.

První titul s Mercedesem získal v sezoně 2014. Do Abu Dhabí přijel s náskokem sedmnácti bodů na druhého Rosberga. V tomto roce platilo pravidlo udělení dvojitých bodů, takže šance německého pilota byly poměrně vysoké. Hamilton svému soupeři nedal sebemenší šanci. Závod vyhrál, Rosberg kvůli problémům s ERS dojel čtrnáctý. Následující víkend se podobná situace může opakovat s tím rozdílem, že letos se neudělují dvojité body. Hamilton se ale musí vyrovnat s novým scénářem, do boje se svým týmovým kolegou vstupuje s bodovou ztrátou.

Hamilton ve své kariéře před formulí 1 nedokázal vyhrát titul pouze v premiérových sezonách 2001-2002 a později v roce 2004, kdy závodil v evropské odnoži formule 3. Následovaly dva úspěšné ročníky a dva tituly, ten druhý v sérii GP2.

Souboj o titul mezi týmovými kolegy neodmyslitelně patří k historii F1. V posledních dvou sezonách to byl právě Rosberg, který skončil druhý. Letos je poměrně vysoká šance, že se role u Mercedesu prohodí. Pokud Hamilton prohraje, bude to podle prohlášení Jensona Buttona, který s trojnásobným šampionem strávil několik let u McLarenu a dobře ho tak zná, obzvlášť bolestivé.

Hamilton se v rané fázi sezony musel vypořádat s technickými potížemi. Ve Spa si odpykal penalizaci za překročení limitu využitých komponentů pohonné jednotky, v Malajsii odstoupil kvůli poruše motoru z prvního místa. To má na vývoj šampionátu nemalý vliv. Brit ale uznává, že podobné situace vždy byly a vždy budou součástí formule 1.

Hamilton v důsledku selhání techniky v Malajsii musel odstoupit z prvního místa

Hamilton v důsledku selhání techniky v Malajsii musel odstoupit z prvního místa

Naopak Rosberg se letos může těšit z velké dávky štěstí. Lídr šampionátu sice měl své dramatické momenty, ale ne tak závažné, jako jeho týmový kolega. Německý pilot těžil z nevhodné strategie Ferrari v Austrálii nebo z kolize Hamiltona s Bottasem v Bahrajnu. V Malajsii se na startu připletl do kolize, ale se štěstím se nakonec dostal na pódium. V Austinu těžil z virtuálního safety caru.

V Brazílii průběžnému lídrovi šampionátu pomohl Red Bull, který se rozhodl zariskovat a nasadit pneumatiky do přechodných podmínek. Verstappen musel absolvovat pět zastávek v boxech, Mercedes dvě. Německé stáji tak odpadl ten největší soupeř.

Rosbergovi k zisku titulu stačí dojet na třetím místě. Němec by tak navázal na svého otce Kekeho, který vyhrál šampionát sezony 1982. Hamilton do finále vstupuje v roli lovce, Rosberg v roli lovené zvěře.

„Je to neuvěřitelné, kdy už to skončí,“ komentoval Hamilton situaci po závodě v Brazílii. „Red Bull udělal tak velkou chybu. Verstappen měl skvělý závod, vrátil se na třetí místo, ale bylo by to ještě lepší, kdyby příště udělali lepší strategické rozhodnutí. Jsem v poměrně nepříjemné situaci. Není to tak velký rozdíl, ale během celého roku jsem ztratil opravdu hodně. Ale nemohu se vzdávat, nikdy nevíte, co se může stát.“

Čtěte dále: Sloupek Martina Brundla: Skvělý Verstappen oživil závod v Brazílii

Diskuse k článku

2 komentáře: “Před Hamiltonem stojí neznámá výzva: Boj o titul s týmovým kolegou”

  1. kulatyctverecek napsal:

    Pro Hamiltona rozhodně není neznámou výzvou boj s týmovým kolegou. Maximálně to, že před posledním závodem dotahuje bodovou ztrátu. Ale rozhodně nemá s čím se vyrovnávat. Prostě pojede na plno a vyhraje. A pak už jen zbývá zda Rosberg bude na bedně a nebo se sesype a závod pokazí.

  2. juress napsal:

    „Před Hamiltonem stojí neznámá výzva: Boj o titul s týmovým kolegou“ huh? vyloženě poslední tři roky bojoval o titul s týmovým kolegou. Teď je pozadu díky mechanickým problémům, které jeho kolega neměl, to je jedinný rozdíl. Jinak už by měl titul v kapse i tento rok.

Napsat komentář