Před 120 lety se narodil Enzo Ferrari

V roce 1908 byl v Boloni pořádán závod automobilů. V běžné krajině se jelo na okruhu dlouhém 52 kilometrů. Vyhrál jej rodák z Turína, Felice Nazzaro. Událost sledoval desetiletý chlapec, který se po tomto zážitku rozhodl stát závodníkem. Narodil se 18. února 1898 v Modeně. Jmenoval se Enzo Ferrari.

Štítky: Enzo Ferrari Ferrari Zveřejněno 18. 02 2018 — Tomáš Richtr

Narodil se rodičům Alfredovi a Adalgise Ferrariovým (rozená Bisbiniová). Oficiálním datem jeho narození je až 20. únor, protože otec kvůli sněhové bouři nezvládl nahlásit narození syna úřadům včas. Enzo Ferrari během první světové války sloužil v italské armádě. Jeho otec a bratr zemřeli v roce 1916 během rozsáhlé chřipkové epidemie. Enzo sám trpěl během španělské chřipky v roce 1918 a byl z armády propuštěn. Poté, co rodinný byznys s tesařstvím zkrachoval, Enzo se začal ohlížet po práci v automobilovém průmyslu. Dobrovolně nabídl své práci Fiatu a následně se stal testovacím jezdcem milánského výrobce aut Costruzioni Meccaniche Nazionali. Chvíli na to začal také závodit a o něco později pro Alfu Romeo. Po smrti Antonia Ascariho a narození syna ale se závoděním skončil.

Přesunul se do managementu a vývoje Alfy, kde také v roce 1929 jako divizi postavil závodní tým. Dostal jméno Scuderia Ferrari. Bojový pilot během první světové války Francesco Baracca dal Ferrarimu jako dárek náhrdelník se skákajícím koníkem. Obrázek koníka byl také přítomen na jeho letadle, než byl v roce 1918 sestřelen. Na Baraccovu památku začal Enzo Ferrari své vozy označovat právě emblémem skákajícího koníka.

Po rozchodu s Alfou a založení vlastní firmy Auto-Avio Costruzioni, se po bombardování během druhé světové války, kdy musel také Ferrari sloužit Mussoliniho fašistickému režimu, přestěhoval své sídlo z Modeny do Maranella. Po válce se Ferrari rozhodl stavět auta vlastního jména a v roce 1947 založil společnost Ferrari S.p.A. V 60. letech se kvůli finanční nestabilitě rozhodl pro fúzi s Fiatem. Součástí dohody bylo vzdát se manažerské role, do které byl jmenovén Luca Cordero di Montezemolo. Enzo Ferrari zemřel ve věku 90 let v Maranellu. O jeho skonání byla veřejnost informována o dva dny později na Enzovo přání. Podobně, jako se o dva dny později dozvěděly úřady o jeho narození.

Život Enza Ferrariho byl bohatý. Nejnovějším dokumentem je film Ferrari: Cesta k nesmrtelnosti z loňského roku, které lze již za 79,- Kč zhlédnout na Google Play / YouTube.

Zajímavost: Enzo Ferrari dobýval svou životní lásku 30 let. Marně

Diskuse k článku

Napsat komentář