pravidla

Zveřejněno 4. 09 2015 — Tomáš Richtr

NOVÉ ZODPOVĚDNOSTI:

sluzby

NOVÝ WEB:

Nasadili jsme nový web (záměrně takto volený). S ním jsou spojena nová pravidla:

Pro web jsou nyní důležité mj. velké křišťálové fotky, dobrá videa, a samozřejmě kvalitní obsah (s menší frekvencí).

ČLÁNKY: Nadpisy krátké a atraktivní. Vynechat “Podrobný výpis příspěvku”. Na začátek textu dát hlavní sdělení. Začátek článku už není tučně. Jako hlavní fotku stahovat z Hoch-Zwei velké rozlišení, ne malé. Na konec textu článku pak přidat ještě jednu fotku malého rozlišení (a klidně i nějaké tematické video z YouTube). Příklad zde.

Videa se vkládají přes ‘Vložit’ kód, který generuje YouTube video server. (Sdílet -> vložit). Rozměry videa v kódu je pak potřeba upravit na 620×360. Pozor: tento kód videa je nutné vložit přes záložku ‘HTML’, ne ‘Editor’! 

KRÁTKÉ ZPRÁVY – TWITTER: Každá zpráva musí mít u sebe obrázek. Takový obrázek lze sehnat volně z internetu. Pro články je ale nutné používat Hoch-Zwei.

HLAVNÍ ZPRÁVA: Nastavuje se v administraci, kam nemáte přístup. Ale pokud byste připravovali zprávu pro TOP STORY, pak je nutné nahrát do článku obrázek o rozměrech 1600×530 (tzn. relativně horizontálně ‘nízký’ – nutné horizontálně oříznout.) Windows Editor obrázků bohatě postačuje na úpravy fotografií.

ZÁVODNÍ VÍKEND: Ten, komu je určena ‘služba’ v pátek, sobotu a nebo neděli, musí následovat tato pravidla: výsledkové tabulky pro první, druhý, třetí trénink, kvalifikaci i závod lze brát z oficiálního twitteru @F1 jako ‘obrázek’ a vložit do článku místo klasické tabulky. Do článku je vhodné shrnout jen to nejdůležitější, a to formou krátkého textu (dvě – tři věty) a vložením obrázku z twitter účtu (embed tweet – vložit). Hlavní obrázek článku ale musí být foto s Hoch-Zwei s vysokým rozlišením. Dočasně toto budu provádět já, abych ukázal příklad, jak je koncepce myšlena.

V pátek po trénincích, je nutné napsat dva články s nejvíce zajímavými reakcemi, v sobotu tři a v neděli čtyři. Články se budou týkat vždy těch jezdců či týmů, které se staly jádrem pozornosti, ať už z jakéhokoli důvodu. Zase platí, že obrázek s nižším rozlišením přijde na konec textu.

PRAVOPIS:  Jsem zaskočen nízkou pravopisnou schopností všech redaktorů. Neberte to úplně osobně, ale říci si to musíme (i já dělám chyby). Například prohlížeč Chrom i Word umí červeně podtrhnout zjevné nesmysly, jako “skuženost”, “zůčtování”, “sklamání”… atd. Infarkt se o mě pokouší. Je nutné číst, ať už české zpravodajské weby nebo tištěné noviny a časopisy (MF DNES, TÝDEN, REFLEX, cokoli).

SLOH: Bylo mi 18, když jsem ze slohu maturoval za jedna nejlépe ze školy, a tak asi proto jsem velmi přísný. Ale sloh vám dělá problémy. Je vidět, že nemáte zkušenosti a že nemáte načtené žádné kvalitní texty, ať už formou solidních webů, novin, časopisů, či knih. To vám dá zkušenosti a najděte si takový časopis, například, který vás tematicky baví.

OBSAH: Pro novou verzi webu jsou důležité kvalitní obsahy: články s kvalitní informací, videa, kvalitní fotografie a krátké zprávy s fotografiemi. Pokud si nejste jisti, že vámi zvolené téma není dost ‘cool’, napište mně nebo Zuzaně pro konzultace. Pro mě je ideální Twitter, SMS, horší už Facebook zprávy a Skype.

NOVÁ STRUKTURA SLUŽEB:

sluzby

Jakékoli problémy mi komunikujte na Viber, Facebook Massanger nebo Skype pls 🙂

STARÁ PRAVIDLA:

  • FORMULE 1 či Formule 1 není oficiální název soutěže, proto na začátku píšeme malé „f“ (jakkoliv divně vám to může znít, je tomu tak – když už, tak oficiálním názvem je „Mistrovství světa vozů formule 1“)
  • „Pohár konstruktérů“ naproti tomu píšeme s počátečním velkým písmenem, stejně jako Pohár jezdců.
  • Cizí jména se snažíme počešťovat – Kobajaši, Kvjat apod. Pokud si nejste přepisem jisti, zkuste si jméno vyhledat u nás na webu, nebo se zeptejte. Naprosto nepřípustné je, aby se v článku objevilo „Kvyat“ a o dva řádky níže „Kvjat“ (opravdu to nepůsobí dobře).
  • Dávejte pozor na překlepy typu (Mclaren). Správně „McLaren“. Tyto chyby z nepozornosti dodají článku nádech lehkého odfláknutí.
  • Interpunkce (čárky ve větách). To slovo většině z vás neříká snad vůbec nic. Důrazně všem doporučuji prostudovat si kapitolu „Pravopis – interpunkce“ zde: http://prirucka.ujc.cas.cz/. Vložené vedlejší věty musíte oddělovat čárkou z obou stran a spojky jako „buď…, nebo“/ „nejen…, ale i“ rovněž obsahují před svou druhou částí čárku! Nezapomínejte ji psát ani před „…, a to…“!!!!
  • To je další slovo, které část z vás podle všeho děsí. Přečtěte si následující příklady (převzaté z Ústavu pro jazyk český) a zkuste se jimi řídit při psaní.
    • přímá řeč: Zeptal se ho: „Byls už v Grónsku?“ či „Byls už v Grónsku?“ zeptal se ho,
    • přímá řeč, do níž je vložena uvozovací věta: „A tady všude,“ povídá nahlas, „jsem byl.“,
    • začlenění uvozeného textu do výpovědi bez uvozovací věty: Až příliš často zdůrazňoval, že „cestovatel v Grónsku nikdy nebyl“, ale že pouze „plácá nesmysl za nesmyslem“,
    • uvozený text vložený do jiného uvozeného textu: „Šli jsme do Grónska a tam jsme našli hotel ‚Gronland‘, kde jsme na čas zakotvili.“,
    • názvy: Vyslechli jsme Beethovenovu „Devátou“,
    • výrazy z cizího prostředí: Z ukázek freestylového snowboardingu návštěvníky nejvíce zaujal „jibbing“,
    • výklady významů: Termínem byrotika se označuje „souhrn kancelářských technických a organizačních prostředků“,
    • ironický význam: To byl tedy „úspěch“.
  • Pokud souvislou přímou řeč dělíte do několika odstavců, uvozovky se v češtině píší hned na začátku přímé řeči a pak až na jejím konci. Ne na začátku a konci každého odstavce!!! Angličani píší uvozovky na začátku každého odstavce souvislé přímé řeči, Češi nikoli.
  • Nadpis – jedna z nejdůležitějších částí článku. Měl by být stručný a výstižný. Čtenáře musí zaujmout, ne unudit k smrti. Věnujte proto vymýšlení nadpisu více času.
  • Na začátku článku je vždy obsah sdělení a pak může přijít různá omáčka. Nikdy nezačínejte článek ve stylu „Bylo, nebylo…“
  • Nezapomínejte na „Stručný výpis příspěvku“ – perex. Také spíše kratší, doplňující.
  • Stručný výpis příspěvku není samostatný perex (na titulku), není součástí článku.
  • První odstavec článku je tučně.
  • Pokud chceme názvem týmu označit vůz, píšeme pak toto slovo s malým počátečním písmenem. Např. „Oba williamsy skončily na bodech.“ Pomůcka: přijeli na škodovce. Ale pracují ve Škodovce.
  • Dávejte velký pozor na shodu podmětu s přísudkem. Pokud je podmět neživotný (vozy, týmy atd.), píšeme v přísudku Y. Obdobné chyby se v článcích často objevovaly.
  • Nepište zbytečně dlouhé odstavce, zároveň ale nepište odstavce o jedné větě. Takto krátké odstavce mají sice zajímavý efekt, pokud je však celý článek rozkouskovaný na jednotlivé věty, efekt se ztrácí. Používejte tedy odstavce o jedné větě opatrně.
  • Používejte správně podmiňovací způsob!!! Správně je „my bychom“ a „vy byste“, ne „vy by jste“ nebo „my by jsme“!!!! Hrůza! 😉
  • V redakčním systému je vpravo nahoře tlačítko „Náhled“. Před každým uložením článku k finální kontrole (později před každým publikováním) si článek zobrazte v náhledu a znovu si ho po sobě důkladně přečtěte!
  • Pokud si svým pravopisem nejste jisti, pište články ve Wordu, který vám mnohé chyby opraví (či vás na ně alespoň upozorní). Pak celý text zkopírujte do systému. Nezapomeňte však, že Word není dokonalý, takže ho berte jen jako pomocníka, ne jistotu.
  • Nechybujte ve slově „VÝJIMKA“ („vyjímka“ není správná verze)

 

Diskuse k článku

Napsat komentář