Pozoruhodný strategický detail Norrise a Tsunody jako důsledek chyby v pravidlech

Je to drobný detail, ale právě takové zdobí svět formule 1. Yuki Tsunoda a Lando Norris využili chyby, která se objevila při změně pravidel. Ta otevřela prostor pro manévrování, které chtěli pořadatelé zaseknout, ale nezískali podporu týmů, která byla pro takovou rychlou změnu nezbytná.

Štítky: GP Ázerbájdžánu Lando Norris Yuki Tsunoda Zveřejněno 29. 04 2023 — Tomáš Richtr

Víkend v Baku má dvě úrovně. Jednak páteční kvalifikaci na nedělní velkou cenu a pak v sobotu malý závod se svou vlastní kvalifikací:

Během běžného víkendu se pro třetí část kvalifikace Q3 na velkou cenu povinně využívá zbrusu nová nejměkčí sada (červená) – jako jedna z možností vedle prostřední (žlutá) a nejtvrdší (bílá). Proto měly týmy v pravidel explicitní povinnost si takovou sadu pneu nechat na sobotu (kdy se kvalifikace na velkou cenu normálně jezdí). Ale nedopatřením při úpravě pravidel, které byly nutné, aby reflektovaly nově upravený formát víkendu se Sprintem, povinnost pro týmy ponechat si sadu nových nejměkčích pneu vypadla.

Do sobotního (modrého) programu kvalifikace na Sprint a samotný Sprint tedy nemají týmy povinnost rezervovat si zbrusu novou sadu nejměkčích gum.

Ale ten, kdo se v modré kvalifikaci (na Sprint) dostane do třetí části, musí novou nejměkčí sadu použít, protože tato povinnost pro Q3 nezmizela, a platí i pro kvalifikaci na Sprint.

Zjednodušene řečeno: Zmizela povinnost si pro sobotu rezervovat jednu novou sadu nejměkčích pneu, ale nezmizela povinnost ji nasadit ve třetí části jakékoli kvalifikace.

Takže co s pilotem, který se v kvalifikaci na Sprint dostane do třetí části a nemá zbrusu novou nejměkčí sadu pneu? Jednoduše nemůže nastoupit.

To se týká Yukiho Tsunody a Landa Norrise. Už nemají žádnou novou nejměkčí sadu pneu pro (modrou) kvalifikaci na Sprint. Kdyby se tedy v ní dostali do třetí části (SQ3), nemohli by do ní nastoupit a startovali by nejhůře z desátétho místa. V cíli Sprintu boduje prvních osm klíčem 8-7-6-5-4-3-2-1.

Jakou výhodu ale tahle taktika Norrisovi a Tsunodovi přinesla? Pro sobotu chybějící nejměkčí sadu využili už v pátek, v (oranžové) kvalifikaci  na nedělní Velkou cenu Ázerbájdžánu. Oproti ostatním tak měli jednoduše řečeno pokus navíc vybojovat si pro hlavní velkou cenu co nejlepší umístění. Však také Lando Norris startuje do nedělní (oranžové) velké ceny ze sedmého a Yuki Tsunoda z osmého místa.

Bude tedy pozoruhodné sledovat, zda se některému z nich podaří dostat v modré kvalifikaci na Sprint do třetí části. Do které by nemohli nastoupit. Norris s Tsunodou tak upřednostnili postavení na startu nedělní velké ceny, ve které v cíli boduje prvních deset v cíli klíčem 25-18-15-12-10-8-6-4–2-1.

Baví tě podcast KOLO NA KOLO? Přijď na živá představení v kinech CineStar v Českých Budějovicích (4. května) a Liberci (1. června) se speciálními hosty a exkluzivním dvacetiminutovým filmem o Strategii během velkých cen F1. Vstupenky zde.