Poznatky ze Sprintu na GP Miami

Max Verstappen si připsal téměř nevyhnutelné vítězství ve sprintu Formule 1 v Miami 2024, ale stejně jako v kvalifikaci na sprint se zdálo, že si řízení svého Red Bullu příliš neužil.

Štítky: GP Miami Zveřejněno 4. 05 2024 — GPF1.cz

LECLERC vs. VERSTAPPEN

Ferrari Charlese Leclerca přežilo kolizi s Alpinou Estebana Ocona, která se stala před závodem, a způsobilo Verstappenovu Red Bullu v úvodním kole skutečné potíže. Safety car však neutralizoval veškeré tempo, které si Leclerc vybudoval. A po restartu se jezdec Ferrari nikdy nedokázal dostat na dostřel systému DRS, takže nakonec odjel zbývajících 16 z 19 kol v efektivní patové situaci s Verstappenem.

I když si Verstappen stěžoval, že se jeho Red Bull cítí “hrozně, nulová přilnavost zadní části, jako včera v kvalifikaci”, Leclerc prostě neměl žádnou šanci.

RICCIARDO

Kvalifikace sprintu byla tím nejpůsobivějším, co Daniel Ricciardo ve voze F1 v roce 2024 předvedl – nejlepší výkon od kvalifikace v Mexiku v roce 2023. Když Sergio Perez po startu vjel hluboko do první zatáčky, Ricciardo dostal své RB do první trojky a (sprintové) stupně vítězů vypadaly nadějně. Tak to ale neskončilo. Perezovi se krátce po restartu podařilo Ricciarda pomocí DRS předjet – což byl klíčový tah, aby se vyhnul tomu, že ho jeden z jezdců v horším voze bude chtít připravit o místo na soupisce 2025.

Ricciardův RB nepatří do první šestky výkonnostního žebřáčku závodů Formule 1. Jeho přirozené tempo mu diktuje, že je opravdu okrajovým kandidátem na umístění v první desítce. Ale když pneumatiky při teplotě trati 42 °C zvadly, Ricciardo se působivě držel na čtvrtém místě, přestože se Sainz v posledních kolech snažil útočit.

NORRIS

Lando Norris měl být v tomto závodě na pole position a porazit Verstappena, ale kvůli chybám, který on a McLaren udělali v pátečním části kvalifikace SQ3, startoval až z devátého místa. Tím se vystavil riziku, že se v případě chaosu na startu dostane do problémů – a to se také stalo. Norris se stal nevinnou obětí kolize mezi Mercedesem Lewise Hamiltona a Aston Martiny Fernanda Alonsa a Lance Strolla. Oscar Piastri alespoň zachoval čest McLarenu v méně modernizované verzi vozu a následoval Sainze do cíle, aby doplnil první šestici.

HAMILTON A MAGNUSSEN

Poté, co Hamilton přežil kolizi s Alonsem, dojel na devátém místě za dvojicí Nico Hulkenberg a Kevin Magnussen z týmu Haas. Hamilton se několikrát pokusil předjet Magnussena v 11. zatáčce a Magnussen se bránil s pro něj typickou agresivitou. Ukázalo se, že příliš agresivně. Dostal několik penalizací za zkrácení trati a překročení limitů a poté přiznal, že to nedělá rád, ale “musí hrát hru”.

Ta “hra” spočívala v tom, že Magnussenův zátaras ochránil Hulkenbergovo sedmé místo a zajistil Haasu dva další mistrovské body z tohoto závodu. Hamiltonovi se podařilo znovu předjet RB Yukiho Tsunody a získat poslední bod za osmé místo (poté, co byl Magnussen penalizován), jen aby sám dostal trest za překročení rychlosti v boxové uličce. To završilo nešťastný závod Mercedesu, v němž incident s více vozy v první zatáčce odsoudil George Russella k namáhavé opravné jízdě ze 14. na 12. místo a skončil za Sauberem Zhou Guanyu.

Ricciardův výsledek ukázal, že v tak horkém závodě s omezenou životností pneumatik nebylo pro mnohem rychlejší vozy snadné dostat se před vozy ve středu pole, ale i tak bude nedostatek závodního tempa Mercedesu, který má tento víkend výrazně modernizovanou podlahu, pro inženýry z Brackley znepokojující.

Tento vůz vypadal během závodního stintu stejně neuspokojivě jako v páteční kvalifikaci na sprint.

Nyní uvidíme, co dokáže McLaren a Lando Norris v hlavní kvalifikaci na GP Miami.

Výsledky Sprintu GP Miami:

1 Max Verstappen Red Bull/Honda RBPT 31’31.383
2 Charles Leclerc Ferrari 3.371
3 Sergio Pérez Red Bull/Honda RBPT 5.095
4 Daniel Ricciardo RB/Honda RBPT 14.971
5 Carlos Sainz Ferrari 15.222
6 Oscar Piastri McLaren/Mercedes 15.750
7 Nico Hülkenberg Haas/Ferrari 22.054
8 Yuki Tsunoda RB/Honda RBPT 29.816
9 Pierre Gasly Alpine/Renault 31.880
10 Logan Sargeant Williams/Mercedes 34.355
11 Zhou Guanyu Sauber/Ferrari 35.078
12 George Russell Mercedes 35.755
13 Alexander Albon Williams/Mercedes 36.086
14 Valtteri Bottas Sauber/Ferrari 36.892
15 Esteban Ocon Alpine/Renault 37.740
16 Lewis Hamilton Mercedes 49.347
17 Fernando Alonso Aston Martin/Mercedes 59.409
18 Kevin Magnussen Haas/Ferrari 1’06.303
19 Lance Stroll Aston Martin/Mercedes kolize
20 Lando Norris McLaren/Mercedes kolize