Porsche bylo příliš ambiziózní v nárocích na Red Bull

Před několika měsíci a možná i týdny se zdála být spolupráce mezi Red Bullem a Porsche za hotovou věc. Opak byl ale pravdou, jak plynul čas, tak se šance na vzájemnou spolupráci mezi oběma značkami snižovaly. Definitivní rozhodnutí padlo před víkendem v Itálii – do formule 1 se Porsche rozhodně nevrátí s Red Bullem, jednání skončila.

Štítky: Christian Horner Porsche Red Bull Zveřejněno 13. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Co se ale vlastně stalo? Spolupráce mezi Red Bullem a Porsche se zdála být jako ideální a romantické spojení, se kterým počítala snad každá postava v paddocku F1. Proč je tomu najednou konec? Christian Horner dal do celé situace trochu detailnější pohled.

„Porsche je velká organizace a v motorsportu takové značky potřebujeme. Tím, že se právě jedná o velkou skupinu lidí, je tam ale vše o to více zdlouhavé. Což je ve formuli 1 nechtěný jev. Řekl bych, že si toho zprvu naložili více, než dokážou unést,“ uvedl šéf Red Bullu.

Chvilku se spekulovalo, zda není do celé situace namočena také Honda. Japonci opět otočili a nyní by rádi ve formuli 1, ideálně s Red Bullem. Často se hovořilo, že japonská automobilka nechce prodat své know-how jiné korporaci.

Zmiňovalo se, že Honda zakázala Red Bullu pokračovat ve spolupráci s Porsche a že za celým neúspěchem stojí právě značka ze Sakury. Šéf rudých býků to ale razantně vyvrátil. Vina vidí spíše na straně Porsche, které nebylo schopné akceptovat podmínky Red Bullu.

„Jednou z našich největších sil je, že jsme nezávislý tým, a to jak politicky, tak technologicky, což je v dnešní korporátní době velká výhoda. Dalším faktorem, který sehrál svou roli je náš proces rozhodování.

V porovnání s Porsche jsme malá organizace. Díky tomu ale dokážeme rychle reagovat na jakoukoliv situaci. Jsme schopni dělat rychlá a efektivní rozhodnutí, což velké automobilové korporace nedokážou, jejich proces rozhodování je příliš pomalý.

Celkově by příchod Porsche rozhodil celé naše fungování. My jsme v první řadě závodní tým a chceme zde být proto, abychom závodili, a ne aby měla naše značka větší pole působnosti a také větší pozornost. Myslím, že proto jsme se s Porsche neshodli.

Nechci být vůči nim zlý, rozhodně je to zajímavá značka s velkými schopnostmi a bylo by fajn vidět je na startovním roštu podobně jako Audi. Na straně druhé, pod Porsche už bychom to nebyli my, nebyli bychom Red Bull a naše filosofie a přístup k závodění by se změnil,“ dodal Horner.

Otázkou zůstává, zda se Porsche do F1 dostane. Německá automobilka má pořád velký zájem o účast v šampionátu. Jejich pozice se ale po neshodách s Red Bullem značně zhoršila a nyní se silně spekuluje s kým by se Porsche nakonec spojilo.