Pořadatel GP Monaka: V kalendáři určitě zůstáváme

Bude Grand Prix Monaka součástí kalendáře formule 1 i v dalších letech? Toť otázka, nynější spekulace hovoří o nejisté budoucnosti. Prezident automobilového klubu v Monaku je však přesvědčen, že si knížectví svou pozici v kalendáři udrží.

Štítky: 2023 GP Monaka Kalendář Zveřejněno 15. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Kalendář formule 1 se nadále rozrůstá. Královna motorsportu letos plánuje odjet rekordně dlouhou sezonu s 23 závody, a to i přesto, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu byl závod v Soči zcela zrušen – možným náhradníkem je ale druhý závod v Singapuru, nebo Katar.

Příští rok se ale v Kataru bude závodit určitě, země má desetiletou smlouvu s formulí 1 a také se přidá čerstvě potvrzený závod v Las Vegas a pravděpodobně se vrátí Čína, jejíž největším problémem je v současnosti pandemie koronaviru.

To ale znamená, že by loňský kalendář měl 25 závodů, současná pravidla ale povolují ‚pouze‘ 24 Velkých cen v jedné sezoně. Tím pádem bude muset alespoň jeden z aktuálních okruhů z kola ven, kdo to ale bude?

Dříve se hlasitě hovořilo o Francii, nyní už ale ne. Velkými ‚kandidáty‘ na vypadnutí jsou nyní Monako a Belgie, tradiční okruhy, které pro příští rok stále nemají podepsanou smlouvu o pořádání Grand Prix.

Prezident automobilového klubu v Monaku Michel Boeri však odmítá množící se spekulace o možném konci Monaka v F1 a je přesvědčen, že nejslavnější okruh v kalendáři zůstane. „Nyní se množí zprávy o tom, že v dalších letech nebudeme součástí formule 1.

Je to ale naprosto špatná informace. Lidé často hovoří, že nestíháme zorganizovat Grand Prix nebo, že jsou finanční nároky F1 pro nás až příliš velké, ujišťuji vás, že to není pravda. Naopak, aktuálně jednáme o novém kontraktu.

Neustále mluvíme s vedením formule 1 o naší společné budoucnosti a vše se vyvíjí dobře. Nemohu prozradit vše, ale mluvíme spolu o dalších třech nebo pěti letech pořádání závodů v Monaku,“ uvedl nedávno Boeri.

Zcela unikátní okruh v monackých ulicích je nejstarší tratí v F1. Samotná trať vznikla už v roce 1929, tedy 21 let před oficiálním počátkem formule 1. Monako bylo součástí kalendáře už v první sezoně královny motorsportu.

Následovaly pak ale čtyři roky (1951–1954), kdy se v Monaku nezávodilo. Od té doby se v knížectví závodí bez přestávky. Jedinou výjimkou je rok 2020, kdy do skladby kalendáře promluvila celosvětová pandemie.