“Pomyslel jsem na Laudu. A pak, že kvůli svým dětem se musím dostat ven.”

Romain Grosjean se poprvé od své děsivé havárie svěřil se svými dojmy z kokpitu během hororových sekund, kdy bojoval o svou záchranu. Popsal řadu myšlenek, včetně té, že se mu celá situace jevila o hodně delší než 28 sekund, které v plamenech strávil.

Štítky: Romain Grosjean Zveřejněno 1. 12 2020 — Tomáš Richtr

“Nejsem si jist, jestli lze použít slovo zázrak, ale rozhodně to nebyl můj čas na odchod z tohoto světa,” řekl v rozhovoru pro TF1 Grosjean. “Vypadalo to podstatně delší než 28 sekund, třikrát jsem se snažil vylézt. Mé hledí se najednou zbarvilo do oranžova, nalevo od sebe jsem viděl plameny.

Hlavou mi proběhla spousta myšlenek. Pomyslel jsem na Nikoho Laudu. Pomyslel jsem, že to nemůže takhle skončit, ne teď. Svůj příběh ve formuli 1 nemohu zakončit takhle.

A pak, že kvůli svým dětem se musím dostat ven. Vložil jsem ruce do ohně a cítil jsem, jak je šasi v plamenech. Dostal jsem se ven a cítil jsem, jak mi někdo sahá na kombinézu. Věděl jsem, že jsem zachráněn.”

Romainova žena Marion zveřejnila emotivní prohlášení, ve kterém uvedla, že neví, co napsat, ale něco napsat musela. Poděkovala také záchranářům, prezidentovi FIA Jeanu Todtovi, fanoukšům vyjadřujícím podporu, ale také veřejně oslovila rodinu Julese Bianchiho, jehož vlastní tragédie přispěla k zavedení ochranné konstrukce svatozáře, která sehrála významnou roli v Grosjeanově havárii.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marion Jolles Grosjean (@mariongrosjean)

Romain Grosjean prozradil, že jeho pětiletý syn Simon věří v tátovy nadpřirozené schopnosti a speciální ochranný štít z lásky. Sedmiletý Sacha byl prý racionánlější a snažil se pochopit aspekty Grosjeanovy záchrany. Nejmladší Camille nakreslila tátovi obrázek, aby se mu ulevilo od popálenin na rukou.

Romain Grosjean očekává, že bude potřebovat psychologickou podporou, aby se vyrovnal s traumatickými zážitky z havárie.

“Protože jse se fakt bál, že umřu,” přiznal. “A ještě více jsem se bál kvůli své rodině, přátelům a pochopitelně svým dětem, kteří jsou zdrojem energie.”

Grosjean přiznal potřebu nastoupit do posledního závodu v Abú Dhabi. “Pokud to bude možné, abych svou pouť ve formuli 1 zakončil jiným způsobem.

Připadám si jako podruhé narozený. Den, kdy jsem dokázal vyjít z plamenů, můj život označil navždy.”

KFC zkouší autonomní doručování svého jídla