Pomáhá Pirelli pozměněnými pneumatikami Mercedesu? „Kravina“

Mercedes lépe naložil se situací s výjimečně pozměněnými pneumatikami pro GP Španělska. Dostal oba své vozy na první dvě místa nedělního závodu. Německý tým si lépe poradil s červenými nejměkčími pneumatikami, zatímco ostatní měli větší problémy. Už jenom to stačilo, aby mezi fanoušky a senzace chtivými novináři vznikly konspirační teorie o tom, že Pirelli touto změnou pomáhá právě Mercedesu.

3 Štítky: Mercedes Pirelli Pneumatiky Zveřejněno 12. 05 2018 — GPF1.cz

Zatímco se během pátečních tréninků Mercedes trápil, o den později v sobotu se nakonec ukázal jako nejlepší tým. Bylo přitom výrazně chladněji než o den dřív. Pomohla tato skutečnost Mercedesu?

„Tyhle pneumatiky mají ještě užší rozsah, ve kterém fungují,“ začal vysvětlovat Lewis Hamilton. „Ať je běhoun silnější nebo slabší, zdají se letošní pneumatiky o hodně tvrdší než ty loňské. Já vím, že je ve skutečnosti změkčili, ale jejich provozní rozsah je daleko užší než vloni. Takže v přípravném kole tomu dám všechno, ale stejně pneumatiky nedostanu do správného provozního rozsahu. A to nám je předem zahřívají. Prostě jsou letos příliš tvrdé. Proto s nimi všichni mají problémy.

Nedokážu pochopit, že naše pneu fungovaly v Austrálii, pak už nefungovaly a najednou dnes zase fungují. Dnes jsem říkal Valtterimu, že v Monaku budeme jezdit jen na studených pneumatikách, protože tam je o hodně těžší pneumatiky zahřát.“

Hamiltonův týmový kolega Valtteri Bottas je přesvědčen, že desetistupňový rozdíl v teplotách mezi pátkem a sobotou nehrál žádnou velkou roli.

„Byli jsme dobří už včera na teplejší dráze, takže myslím, že to nehrálo roli. Jak už řekl Lewis, provozní rozsah těchto pneumatik je tak úzký, že je potřeba se prostě pokusit jej trefit. A je jedno, jestli je trať o deset stupňů chladnější,“ řekl Bottas. A když byl pilot Ferrari dotázán, zda na to chce nějak reagovat, odpověděl, že otázka se mu sice líbí, ale nechce na ni odpovídat!

„Mají tajemství,“ šťouchl do něj Hamilton a Vettel jen odpověděl: „Přesně.“

Novinář AutoBild Motorsport Ralf Bach v tuto chvíli vznesl dotaz, zda Pirelli neupravilo konstrukci pneumatik, aby pomohlo Mercedesu.

„Kdy?“ zeptal se Hamilton. „To by samozřejmě bylo pěkné, ale to byla doopravdy hloupá otázka. Nemám na ni odpověď.“

„Proč by se nám Pirelli snažilo pomáhat?“ reagoval Valtteri Bottas.

Podnětům, že za změnou parametrů pneumatik Pirelli stojí Mercedes, musel čelit také šéf týmu Toto Wolff. Ten je ale označil za kravinu.

„Je ‚bollocks‘ [kravina, hovadina] v angličtině neslušné slovo?“ zeptal se Wolff. „Blbost. Problémy během testů měly všechny týmy. Ty pneumatiky by tady neujely závod. A to bylo během arktických nebo baltických teplot. Proto Pirelli změnilo tloušťku běhounu, aby zabránilo puchýřkování. A povedlo se jim to, protože jsme puchýřkování na žádném autě neviděli.

Vážně nechápu, kde se tahle myšlenka toho, že jsme ovlivnili Pirelli a FIA, vzala. To jsem nikdy v životě neviděl. Proč by to dělali? Když se nám v posledních závodech nedařilo, tak jsme se chytili za nos a začali jsme na našem autě hledat zlepšení. Nešli jsme za soupeři a nesnažili se poukazovat na to, co oni dělají špatně.“

Diskuse k článku

3 komentáře: “Pomáhá Pirelli pozměněnými pneumatikami Mercedesu? „Kravina“”

  1. Kakanen napsal:

    Mercedes fňukal, ne všichni ostatní, jak zmiňuje Rendy.🆗

  2. Rendy napsal:

    Takže zaprvé, nestěžoval si jen Mercedes, ale téměř všichni, na to se jaksi zapomíná a poukázal hlavně na bezpečnost, jinak by Pirelli ani nemohlo změnit pneu bez souhlasu všech týmů. Za druhé, to si vážně někdo myslí, že by právě italský výrobce úmyslně pomohl právě Němcům a „svým“ Italům tím uškodil? 😮 Co by jako z toho Pirelli mělo, můžete mi to prosím někdo rozumně vysvětlit? 😉

  3. Jakub McL napsal:

    Je pravda, že to puchýřování zmizelo… Koukal jsem na závod F2 a po cca 17 kolech to vypadalo v pohodě (měkké žluté). Ale jestli za tím nestojí někdo z Mercedesu… ??? Je ale trochu podivné, když Lewis odcházel od silnějšího McLarenu… Asi mu dokázali slíbit, že o změně motoru vědí už dlouho a zvládli si připravit nejsilnější motor dopředu…

Napsat komentář