Poločas testů: Ferrari a Mercedes vypadají dobře, McLaren nikoli, u ostatních nevíme

Poločas. První půlku testů včetně zbytečného posledního dne na umělém mokru máme za sebou. Moudřejší budeme samozřejmě až v Melbourne, kde se jede první závod sezony, ale to bychom nebyli my, abychom se nepokusili o vyhodnocení testovacích jízd úvodních dní v Barceloně. Kdo si myslel, že výrazná změna technických pravidel rozhodí vynikající Mercedes, bude přirozeně…

2 Zveřejněno 2. 03 2017 — Tomáš Richtr

Poločas. První půlku testů včetně zbytečného posledního dne na umělém mokru máme za sebou. Moudřejší budeme samozřejmě až v Melbourne, kde se jede první závod sezony, ale to bychom nebyli my, abychom se nepokusili o vyhodnocení testovacích jízd úvodních dní v Barceloně.

Kdo si myslel, že výrazná změna technických pravidel rozhodí vynikající Mercedes, bude přirozeně zklamán. Neumíme sice odhadnout, jestli bude Mercedes letos ještě silnější než vloni, nebo naopak zranitelnější před útoky Ferrari a Red Bullu, nebo se to bude hodně měnit v závislosti na konfiguraci závodního okruhu a počasí. Víme ale, že Mercedes je velmi silným autem. Ostatně, jak řekl sám Ross Brawn, dnes ředitel formule 1 pro motorsport: Naivní byl ten, kdo si myslel, že Mercedes taková změna pravidel překvapí.

Velké povídání s novým ředitelem F1 Rossem Brawnem

Souboj Lewis Hamilton – Valtteri Bottas by mohl být jedním z celé řady vzrušujících příběhů. Minimálně v prvních několika závodech. Auto bylo ultra spolehlivé v testech před startem sezony 2016, ale Hamiltonovy problémy hlavně v začátku ročníku byly tak časté, že i dnes si je řada fanoušků vysvětluje cílenou sabotáží. Takže na toto téma budeme v tomto období raději mlčet. Ale zatím ten Mercedes jede.

Ferrari si získalo respekt. Auto je relativně rychlé. I když v testech nikdy nevíte, co je to být rychlý. Ross Brawn ve své právě vydané knize Total Competition říká, že během testů nikdy neschovával rychlost svých vozů Ferrari. Jak k tomu přistupuje nové vedení, to je otázka. Auto je ale rychlé a hlavně stabilní. Odborníci sledující dění přímo na závodní dráze za svodidly tvrdí, jak jsou překvapeni jistým chováním monopostu Ferrari v náročných zatáčkách okruhu u Barcelony. To je velmi dobré znamení. Ale pravdu mají také ti, kteří říkají, že podobné to bylo vloni. V testech bylo Ferrari rychlé, ale během sezony se nakonec moc neukázalo a odpadlo výkonnostně i co do rychlosti. Prostě jedna velká neznámá, což není úplně špatně.

Kombinované časy z prvního týdne testů před startem sezony 2017

Kombinované časy z prvního týdne testů před startem sezony 2017

Oproti tomu se víc čekalo od Red Bullu. Ten byl v testech – v jejich prvním poločasu – relativně nenápadný. Zástupci Red Bullu tvrdí, že v současné době procházejí konzervativním programem: nejedou na absolutní rychlost, ale kontrolují spolehlivost, systémy a hlavně data. Lidé ze sesterského týmu Toro Rosso si pochvalují, jaký velký pokrok dodavatel motorů Renault učinil. Nezbývá než doufat, že se Red Bull první týden testů drží zkrátka a ukáže se až ve druhém poločase.

Velmi trpkým zklamáním je počínání McLarenu. Nejenže je velmi nespolehlivý technicky, ale opět s odvoláním na pozorovatele podél závodní dráhy, auto nedokáže držet balanc v závodní stopě náročných zatáček. Jinými slovy: není to jen o motoru, u kterého je překvapivé, jak moc si s ním Honda neví rady, ale taky o dynamickém fungování auta. A to je zodpovědnost samotného McLarenu. McLaren jde s Hondou do třetí sezony. Když se startuje z nuly, věřím, že rozumný plán dostat se na vrchol je tak na pět let. Jenomže majitelé McLarenu neměli tu trpělivost a zbavili se současného managementu v čele s Ronem Dennisem. Co bude dál, je velkým otazníkem. Bude-li současná sezona podobně neúspěšná jako ta loňská, cítím s manažery na zodpovědných místech, protože ti budou pod enormním tlakem.

Toro Rosso pro letošek přechází na motory Renault. Přesněji řečeno se k nim pokorně vrací. Šasi bude mít tým dobré, ale jeho spolupráce s novým motorem si vyžádá nějaké oběti. Oproti tomu Sauber letos pojede s loňskými motory Ferrari. V Barceloně tento týden chyběl Pascal Wehrlein, ale kolega Marcus Ericsson dal švýcarskému týmu důvod k naději. Tady si budeme muset počkat na první tři čtyři velké ceny, abychom pochopili skutečné rozložení sil týmů, jako jsou Toro Rosso, Sauber nebo Haas Romaina Grosjeana a Kevina Magnussena.

O testy ale v podstatě přišel Williams. Ten angažoval čerstvě plnoletého Lance Strolla, který se ale s vozem dostal mimo trať jak v úterý, tak ve středu. V důsledku toho neměl Williams dostatek náhradních dílů a poslední den testů úplně vypustil. Kolega Felipe Massa z toho nebude nadšený, stejně jako vedení týmu. A Strollovi to zrovna nejlepší reklamu neudělalo. Což o to, on si lehce poškrábanou reputaci ještě zvládne napravit, ale ztracený čas během prvního poločasu testů je pro Williams citelně bolestivý. Nezbývá než fandit do poločasu druhého, který se odehraje již příští týden. Opět v Barceloně.

Force India jezdců Sergia Péreze a Estebana Ocona má ambice na to umístiti se letos v nejlepší trojce. Výsledky v testech tomu zatím nenapovídají, ale i zde si musíme počkat na první závody, abychom pochopili skutečnou výkonnostní úroveň indické stáje.

FIA F1 World Championship 2017, Test in Barcelona

Diskuse k článku

2 komentáře: “Poločas testů: Ferrari a Mercedes vypadají dobře, McLaren nikoli, u ostatních nevíme”

 1. Vlada napsal:

  Trochu bych oponoval s analýzou Ferrari. Ne v tom, že pravou rychlost uvidíme až v Melbourne. Ale v přirovnání letošních testů s loňskými. Kdo loňské testy sledoval, tak vidí jeden zásadní rozdíl. Zatím co loni Mercedes kroužil v převážné většině na střední sadě a občas do toho vložil jízdu na měkké. Dokonce myslím, že vůbec netestovali na měkčích sadách super a ultra měkké. To Ferrari spíše jezdilo na měkké sadě a testovali i sady nejměkčí. Potom je jasné, že výsledky testů byly zkreslené, hlavně pro ty, kteří tyto věci neřešili. Letos je to naopak. Ferrari se nejvíce z počátku zaměřilo na střední sadu a potom přešlo na měkkou. Ale dál už ne. To Mercedes jako by oproti loňsku preferoval měkkou sadu a dokonce vyzkoušel i nejměkčí sady. A když se koukneme na výsledky, tak Ferrari zajelo skoro stejné časy jako Mercedes a to pneumatikách o jeden level tvrdších. Takže v tom já vidím rozdíl. Takže letos bych řekl, že opravdu Ferrari zdá se, že může dělat Mercedesu opravdového konkurenta. Co se týče RedBullu, myslím, že jsou lehce pozadu, ale dle mého to je jejich způsob práce, vyvíjet auto do poslední chvíle, takže se nevyhnuli i problémům. Ale myslím, že v druhém týdnu již naznačí svůj potenciál.

 2. KulatyLenin napsal:

  Je neskutečné co tady Richtr opět píše. Je velký fanoušek Hemiltona a bezesporu Mercedesu tak postupně:
  – „Víme ale, že Mercedes je velmi silným autem.“ Víte to i po tom co je zakázano proměnné zavěšení a přilívání oleje do paliva? (mimochodem
  tomu to protestu se strany RB z čisté solidarity Richtr zde nevěnuje)
  – „Ale zatím ten Mercedes jede.“ Dnes půl dne prostál v garáži ale proč to zmínit že?
  – „Ale pravdu mají také ti, kteří říkají, že podobné to bylo vloni.“ právě že nebylo a je to další mystifikace Richtra. Loni to bylo naopak. Mercedes
  si kroužil desítky kol na bílých gumách a Ferrari mělo lepší časy ale na měkkých. Otáska zní proč rychtr učelově zkreskuje fakta?
  – „Toro Rosso si pochvalují, jaký velký pokrok dodavatel motorů Renault učinil“ – ja dnes četl že TR má velký problém s motorem Renault.
  Ale i kdyby neměl, je to blábol Loni jezdilo TR s motory Ferrari takže mužou vědětjen od RB jak velký pokrok udělal Renault!!!

  Omlouvám se, že jsem se rozhodl reagovat, ale věřím že jinak určitě velký fanda F1 Tomáš Richtr se trochu chytí za nos a přestane degradovat přenosy F1 svými tendenčními výroky a nevraživostí vůči neoblibencům a bude opravdu nestranný komentátor. Naděje tu je protože zapálenost je vždy dobrý předpoklad.

Napsat komentář