Pokud to bude žádoucí, F1 přejde na plně elektrické pohony. Zatím jsou ale „vlažné“

Šéf formule 1 Ross Brown připustil, že bude-li elektrický pohon třeba za 5 nebo 10 let žádaný, formule 1 na něj může přejít. Závody současného seriálu elektrických formulí přitom označil za "vlažné".

Štítky: Formule E Pohonné jednotky Zveřejněno 9. 08 2018 — GPF1.cz

Od roku 2014 F1 používá hybridní pohony. Spalovací motory s šesti válci a objemu 1,6 litru, turbem a rekuperátory energie, které transformují odpadovou energii do energie elektrické a tu pak systémy pohonných jednotek vrací zpět na klikovou hřídel. Ross Brawn, který stál za velkým úspěchem Ferrari s Michaelem Schumacherem, připouští, že v budoucnu by se formule 1 mohla spalovacího motoru zcela vzdát.

Šampionát formulí s čistě elektrickým pohonem zahájí na konci tohoto kalendářního roku svou pátou sezonu. Do ní budou nasazeny vozy nové generace, které budou mít silnější motory s delší životností. Přesto se výkon motorů bude pohybovat na pětině úrovně toho, co nabízí motory F1. Maximální rychlost vozů FE je bezpečně pod úrovní 300 km/h.

„Myslím si, že je potřeba respektovat to, co formule E dělá a čeho dosahuje,“ řekl Ross Brawn. „Když se ale podíváte z globální perspektivy na obě discipliny, opravdu se to nedá srovnávat. Když vezmete v úvahu počet fanoušků a apel, který F1 má, pak je z tohoto úhlu pohledu formule E skutečně velmi juniorská.

Osobně se domnívám, že se formule 1 vyvine směrem, který bude představovat tu nejlepší rovnováhu mezi sportem, relevancí a zapojení fanoušků. A pokud za pět nebo deset let bude existovat ta potřeba, mít nový typ pohonné jednotky, pak do toho F1 půjde. Není nic, co by nám v budoucnu bránilo mít zcela elektrické motory ve formuli 1.

V současné době ale elektrické pohony nenabízí tu správnou zábavu. S veškerou úctou, když se zajedete podívat na závod formule E, je to druh motorsportu teprve ve svém zárodku. Je to skvělá událost s ohledem na všechnu tu módu kolem, ale závod je celkem vlažný, když jej srovnáte s formulí 1. Auta nejsou moc rychlá a nejsou přítomné velké osobnosti. Odvádí ale skvělou práci v organizaci a pořádání jakési street party.

Formule 1 je jiná. Je to vrchol motorsportu. Rychlosti, kterých dosahujeme, osobnosti, které máme, a jestli se tohle všechno za pět nebo deset let posune k jinému zdroji energie, pak tak učiníme, pokud to bude ta nejatraktivnější verze toho, čeho chceme dosáhnout.“

 

Diskuse k článku

Napsat komentář