Pokud jsou pro jezdce nová auta náročná, ať raději zůstanou doma

Šéf AlphaTauri Franz Tost během víkendu v Kanadě prohlásil, že jezdci musí trávit více času trénováním, aby si snáze poradili s letošními náročnějšími vozy. Buďto se přizpůsobí, nebo ať zůstanou doma a závody sledují v televizi.

Štítky: AlphaTauri Franz Tost Zveřejněno 19. 06 2022 — Vašek Štěpánek

Nová generace formulí generuje většinu přítlaku od podlahy, v minulosti to ale bývala přední a zadní křídla. Součástí těchto změn je vedlejší efekt poskakování vozů (porpoising) při vysokých rychlostech na rovinkách a těžší ovládání vozu.

Ještě vloni ale byla auta klidná, bez skákání a jezdci své monoposty ovládali jednodušeji. Od letošní sezony je ale situace jiná, závodníci se potýkají s bolestmi zad a často si stěžují na horší ovladatelnost auta a šéfovi AlphaTauri se tato prohlášení nelíbí.

„Jezdci si na to teď stěžují. Chápu, že je to pro ně nové a těžké, na straně druhé je to monopost formule 1 a není snadné ho řídit. Pamatuji si jezdce, který za mnou před pár lety přišel a sdělil mi, že musí k zubaři, neboť v zatáčkách přišel o plomby, protože je auto těžko ovladatelné, takže tyto stížnosti nejsou ničím novým,“ uvedl Tost.

Šéf AlphaTauri pokračoval, že jezdci musí letos více trénovat, aby si poradili s poskakováním vozů. Zároveň Tost doufá, že nová technická směrnice FIA utlumí nebo zcela vyblokuje nežádoucí efekt nových pravidel.

„Piloti musí rozhodně více trénovat a měli by se věnovat především krčním svalům a cvičení páteře. Myslím si, že je to první věc, kterou každý může v této situaci udělat a je to rozhodně efektivnější než si stěžovat do médií.

FIA teď vydala novou technickou směrnici, která má více dbát na zdraví všech jezdců a snížit úroveň poskakování, což v AlphaTauri rozhodně podporujeme. Dáme FIA veškerá data, která bude požadovat a časem se snad dozvíme užitečné informace,“ pokračoval Tost.

Rakušan ale také nabádá piloty, aby si uvědomili, v jaké závodní disciplíně se pohybují a podle toho reagovali. Jezdci by se měli naučit nová pravidla tolerovat a přizpůsobit se jim, jako se to dělalo v předešlých sezonách.

„Toto jsou auta formule 1 a ne Rolls-Royce. Kluci, kteří sedí za volantem by si měli uvědomit, kde jsou a chovat se adekvátně podle toho. Pokud jsou pro ně tahle auta náročná, ať raději zůstanou doma v obýváku v křesle a sledují závody v televizi,“ nabádá nespokojené závodníky Franz Tost.