Honda nemá s Alonsem problém

Honda „nebude mít žádné námitky“, pokud bude Fernando Alonso stále jedním z jezdců Aston Martin, když začne partnerství pro sezonu 2026 a dále.

Štítky: Aston Martin Fernando Alonso Honda Martin Whitmarsh Zveřejněno 24. 05 2023 — Jiří Košta

Aston Martin se stane hlavním týmem Hondy od roku 2026, protože japonský výrobce se po oficiálním vystoupení z formule 1 na konci roku 2021 vrátí s plnou dodavatelskou kapacitou podle nových předpisů pro pohonné jednotky. Před úspěšným partnerstvím s Red Bullem Honda prožila těžké tři roky s McLarenem, které vedly k tomu, že Alonso začal být vůči společnosti obzvláště kritický – včetně jeho nechvalně známého rádiového poselství týmu „GP2 engine“ v Suzuce, ale Koji Watanabe říká, že vůči Španělovi není žádné nepřátelství.

„Náš postoj zůstává nezměněn, protože si myslíme, že výběr jezdců je plně na členech týmu a ne na něčem, co by měl dělat partner a dodavatel jako my,” řekl Watanabe, prezident Honda Racing Corporation.

Dalším potvrzeným hostem nejbližšího KOLO na KOLO 1. června v Liberci je Miloš Pokorný. VSTUPENKY ZDE.

„Takže výběr jezdců necháme na týmu. Po celou dobu našeho nedávného působení ve formuli 1 při spolupráci s Alonsem jsme zrychlovali náš vývoj, což nám umožnilo vyhrát mistrovství světa. Věřím, že je to značka a slušný jezdec, ale jak jsem řekl, výběr jezdců je na týmu. Takže pokud se tým rozhodne, že budeme mít Alonsa opět jako jezdce, nebudeme mít žádné námitky proti jeho službám.”

Alonsova současná smlouva platí do konce roku 2024, ale generální ředitel skupiny Aston Martin Performance Technologies Martin Whitmarsh, který pomohl podnítit diskuse, které vedly k návratu Hondy k McLarenu v roce 2015 říká, že čeká Španěla v týmu déle.

„Fernando odvádí v týmu samozřejmě skvělou práci a jsem potěšen, že je součástí našeho týmu, protože je skvělým přínosem na trati i mimo ni,” řekl Whitmarsh.

„Samozřejmě jsem s Fernandem mluvil o směru, kterým jsme se chtěli ubírat, je to velmi inteligentní jedinec, jsem si jistý, že každý tady má na mysli některé komentáře, které kdysi zazněly v zápalu boje a byly docela nezapomenutelné, ale myslím, že rozumí a respektuje to, co Honda dělá.

Musíme si být vědomi, Honda vyhrála mistrovství světa v letech 2021 a 2022 a pokud je letos neporazíme, zopakuje to znovu. Takže jsou pro nás skvělým partnerem a myslím, že to Fernando vidí.

Musíme mu dát auto, které je trvale schopné vyhrávat závody. Doufám, že jste si všimli, letos jsme udělali rozumný krok vpřed, ještě nejsme tam, kde bychom měli být, ale pokračujeme v rozvoji zázemí týmu a budeme silnější. A jsem si jistý, že do roku 2026 budeme diskutovat o tom, kde je Fernandova budoucnost.

Doufám, že tu bude několik let a bylo by skvělé, kdyby byl tak fit a konkurenceschopný jako dnes. Pak by bylo fantastické mít ho v autě i v roce 2026.“

Smart od Brabusu totálně pohořel v “losím testu”