Pokroku v oblasti snižování nákladů by mělo být dosaženo ještě před startem sezony

Alespoň takto vidí v současnosti danou problematiku sportovní šéf Force Indie Otmar Szafnauer.

Štítky: FIA Force India Zveřejněno 25. 01 2015 — Tomáš Bohuslav

Alespoň takto vidí v současnosti danou problematiku sportovní šéf Force Indie Otmar Szafnauer.

O zavedení radikálních úsporných opatření se v paddocku formule 1 mluví již hezkou řádku let. Ve světle vážných finančních potíží Marussie a Caterhamu, které s největší pravděpodobností vyústí v jejich definitivní zánik, ale tyto diskuze během uplynulých měsíců výrazně nabraly na intenzitě. Malé týmy se začaly bouřit a opakovaně žádaly vedení F1, federaci a přední stáje, aby si všechny strany společně sedly k jednomu stolu a zamyslely se nad tím, jak nastalou situaci co možné nejlépe vyřešit.

A přestože se původně zdálo, že zejména velké týmy společně s Berniem Ecclestonem problémy stájí ze středu pole příliš nezatěžující, nyní by se jim podle všeho přeci jen mohlo začít blýskat na lepší časy. Jak prozradil sportovní šéf Force Indie, iniciativy se chopila Mezinárodní automobilová federace.

„Probíhá tu hodně diskuzí a FIA vytvořila investigativní orgán zabývající se tím, jaké změny mohou ve formuli 1 udělat, aby pomohli snížit náklady,“ nechal se slyšet Szafnauer, citoval jej Autosport.

„Takže se snaží pochopit, co ty (zvyšující se) náklady pohání. Například že s (každou) další změnou se budou náklady zvyšovat. Takže když už uděláme změny v pravidlech, musejí být provedeny tak, že ty náklady sníží.“

„Jedna z takových (změn) je redukce času stráveného ve větrném tunelu. Ale FIA rozpoznává, jaké změny může udělat a v jaké výsledky v oblasti snižování nákladů to vyústí,“ podotkl.

Nově sestavené uskupení by mělo veřejnosti výsledky svého šetření představit v rozmezí několika nadcházejících týdnů: „Ještě s tím neskončili, ale závěry této nezávislé konzultační skupiny by měly být známy před začátkem sezony.“

Kromě toho Force India dosáhla ještě jednoho dalšího dílčího úspěchu – nyní se již může účastnit zasedání Strategické skupiny, která rozhoduje o budoucím vývoji formule 1. A ačkoliv je její vliv ve srovnání s vlivem ostatních stájí celkem zanedbatelný, pořád to znamená posun správným směrem.

„Máme jen jeden hlas, ale alespoň tam jsme, prezentujeme naše názory a posloucháme, jaké jsou další úvahy. Alespoň teď nejsme mimo, slyšíme, co se zrovna probírá,“ dodal Szafnauer.

Diskuse k článku

Napsat komentář