Pohonné jednotky by se mohly vyvíjet v průběhu sezony i příští rok

Šéf Mercedesu Toto Wolff naznačil ochotu pomoci trápícím se výrobcům motorů učinit jejich agregáty konkurenceschopnějšími.

Štítky: motory Toto Wolff Zveřejněno 5. 07 2015 — Tomáš Bohuslav

Šéf Mercedesu Toto Wolff naznačil ochotu pomoci trápícím se výrobcům motorů učinit jejich agregáty konkurenceschopnějšími.

Vyvíjet pohonné jednotky během sezony F1 je oficiálně zakázáno, Ferrari nicméně ještě před startem aktuálního ročníku objevilo skulinu v regulích, pomocí níž se dalo toto pravidlo obejít. FIA tuto skulinu uznala a všichni čtyři dodavatelé si tak mohli ponechat nějaké žetony na sezonní vývoj svých produktů.

Pro nadcházející ročník by již nicméně měly zůstat pohonné jednotky během sezony zmrazené. Alespoň takto to platilo ještě do nedávna. Nyní ovšem přišel samotný Mercedes s myšlenkou, že pokud by sezonní vývoj představoval pro trápící se výrobce jediný způsob, jak snížit svoji ztrátu na špici, pro dobro královny motorsportu by zmíněné pravidlo znovu přehodnotil.

„S někým jako Honda, se vším tím trápením, musíme pochopit a najít způsoby, jak jim umožnit dostihnout (špičku), aniž by se změnila DNA formule 1,“ nechal se slyšet šéf německé stáje Toto Wolff.

Před opětovným rozmrazením motorů během sezony by se nicméně musela pečlivě zvážit všechna pro a proti:

„Ale tohle je to, proč jsme nikdy nebyli ochotni povolit sezonní vývoj, protože s tím přicházejí obrovské náklady. Ferrari nalezlo tu skulinu v pravidlech, a bylo chytré, jak to udělali. Teď říkají, že možná otevřeli plechovku s červy, neboť je to drahé.“

„Takže na posledním setkání (Strategické skupiny) jsme řekli, že ačkoliv se ta skulina uzavřela a příští rok se už nebude opakovat – tak to vidíme my – tak pokud si Renault s Hondou myslí, že ji potřebují, pojďme prodiskutovat, zda to nepředěláme.“

„Komerčně to není to nejinteligentnější, co můžeme udělat, ale pokud je to to, co ostatní potřebují nebo co si myslí, že potřebují, aby dostihli špičku, pak to rozhodně zvážíme,“ dodal.

 

Diskuse k článku

Napsat komentář