Po světových regionech. F1 plánuje přeskupení kalendáře už od příštího roku

Vedení F1 plánuje sestavit skupiny závodů podle lokace s cílem vytvořit ekonomicky i logisticky jednodušší kalendář. Práce už započaly a změn bychom se měli dočkat už příští rok, to by se navíc měla vrátit Čína a přibude Las Vegas a Katar.

Štítky: 2023 FIA Kalendář Zveřejněno 24. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Už v roce 2019 zveřejnila vlastnická skupina F1 Liberty Media cíl, že ze sportu chce udělat uhlíkově neutrální prostředí. Některé kroky už jsou zavedeny, například zvýšení biosložky v palivech a nyní má dojít k další změně.

CEO F1 Stefano Domenicali se nechal slyšet, že strategická skupina sportu plánuje změny v kalendáři. Cílem je vytvořit méně ekonomicky a logisticky náročný kalendář. Aktuálně se totiž v kalendáři nachází několik anomálií.

Například letošní Grand Prix Miami… F1 se vrátila do Evropy, poté na jeden závod odcestovala do Ameriky a nyní je opět v Evropě, poté ale zase na jeden závod uteče do Kanady a následně bude k vidění zase několik evropských závodů.

Podobně jsou na tom i závody v Asii. V minulosti byla například Čína na začátku sezony, ale Japonsko bylo až v pozdějších fázích rozjetého šampionátu. Právě tyto ‚nedostatky‘ a jednorázové výlety mají od příštího roku skončit.

Do podobizny kalendáře stále může promlouvat pandemie covidu, na tento faktor se ještě nesmí zapomínat, neboť v Číně je situace i nadále nejasná. Obecně se ale pracuje s variantou, že vzniknou nové skupiny závodů podle lokací.

Například Miami by se mělo spárovat s Kanadou a vytvořit tak novou dvojici za velkou louží. Kvůli podmínkám a počasí zase není možné Kanadu odložit a na závěr roku. Nová dvojice by měla být také mezi Čínou a Japonskem, možná by se mohla přidat i Austrálie.

Co se závodů z blízkého východu týče… Bahrajn a Saúdská Arábie by měly otevírat sezonu, naopak nový člen kalendáře Katar a Abu Dhabí by měly sezonu zakončit. A poslední nový člen Las Vegas bude ve skupině se závody v Austinu, Mexiku a Brazílii.