Po pěti červených vlajkách získal na Imole pole position Verstappen

Max Verstappen si poprvé v roce 2022 zajistil pole position, druhý skončil Leclerc a třetí překvapivě Norris. Kvalifikaci ovlivnil déšť, ale také pět červených vlajek. Za jednu z nich je zodpovědný Carlos Sainz, který své Ferrari poslal do zdi.

Štítky: GP Emilia Romagna kvalifikace Max Verstappen Zveřejněno 22. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 se víkendem na italské Imole poprvé v roce 2022 podívá do Evropy. Jde zároveň o první letošní víkend se sprintem, a proto je kvalifikace přesunuta už na páteční podvečer, což není vůbec na škodu.

Už od čtvrtka sužuje italský okruh nepříznivé počasí, dopolední program F2 musel být kvůli velkému mokru zrušen. První trénink F1 se ale uskutečnil už v době, kdy se počasí zlepšovalo a na osychající trati se nejlépe prezentovalo domácí Ferrari.

Začátek kvalifikace už probíhal bez deště, trať byla ale pořád vlhká. Některé týmy proto sáhly ještě k přechodným zeleným pneumatikám. Zároveň na trať ale vyjížděly i vozy s gumami do sucha (například Alpiny nebo Alfy Romeo).

Po šesti minutách první části byly vyvěšeny červené vlajky. Alex Albon měl problémy s brzdou na zadním kole, která začala hořet. Žár zapříčinil prasknutí pneumatiky a mohl také za pár úlomků na trati z vozu Williamsu. Albon naštěstí dojel do boxové uličky.

Zanedlouho došlo k restartu a na trať se vydalo hodně jezdců, protože před přerušením Q1 nestihli zajet žádný čas. Piloti si museli dávat pozor, sice už nepršelo, trať ale byla v důsledku špatného a chladného počasí pořád velmi zrádná.

Do čela se velmi rychle dostalo domácí Ferrari následované Red Bullem a McLarenem. Dobré tempo v první části kvalifikace ukazoval také Haas, především Magnussen. Esteban Ocon se závěrečných pokusů v Q1 nezúčastnil.

Závěr první části byl dramatický především pro Mercedes, oba piloti se ale dokázali zachránit a postoupili do další fáze, bylo to ale velmi těsné. Z Q1 nakonec nepostoupili Tsunoda, Gasly, Latifi, Ocon a Albon, který měl technické problémy.

Pro prostřední kvalifikační segment existovalo nemalé riziko deště, a tak se jezdci vydali na trať velmi brzy, dokud ještě bylo sucho. Vedení se po prvních pokusech v Q2 ujal pilot Red Bullu Max Verstappen před Sainzem a Norrisem.

Oba piloti Mercedesu nezajeli dobré časy a umístili se až na 11. a 13. příčce. V tu chvíli došlo na další červené vlajky, o které se postaral Carlos Sainz. Španěl v poslední zatáčce nezvládl přetáčivý smyk a narazil se svým Ferrari do zdi, kvalifikace tak pro něj skončila.

Během přerušení prostřední části na okruh dorazil avizovaný déšť. Nebyl ale tak silný, jak se předpokládalo. I tak jezdcům na nižších pozicích moc nenahrával. Netrvalo dlouho a došlo k dalšímu restartu, kvůli dešti ale nikdo na trať nevyjel.

Do konce Q2 se na dráze objevil jen Sebastian Vettel, který si chtěl osahat aktuální podmínky, poté se přidal ještě Charles Leclerc, ale změn v pořadí jsme se nedočkali. Nepostoupili Russell, Schumacher, Hamilton, Zhou a Stroll.

Kevin Magnussen se v úvodu Q3 postaral o další červené vlajky, když uklouzl v zatáčce Aqua Mineralli. Pilot Haasu se ale dokázal vrátit zpět na trať a mohl v kvalifikaci pokračovat, neboť monopost nebyl poškozen. K restartu došlo v následujících čtyřech minutách.

Podmínky byly o něco lepší než na konci Q2 a trať byla místy suchá. To vedlo k častým malým chybám ze strany pilotů. Do čela se brzy dostal Charles Leclerc. Max Verstappen následně Leclerca přeskočil a umístil se na prozatímní pole position.

V průběhu poslední části kvalifikace jsme přišli také o Valtteriho Bottase, jehož Alfa Romeo vypověděla službu a byly další červené vlajky. Fin byl nucen odstavit svůj monopost na začátku třetího sektoru. Ve hře tak zůstalo už jen osm pilotů, Sainz se Q3 samozřejmě nezúčastnil.

Následoval další restart, ve kterém si chtěli jezdci zlepšit své časy. Norris ale předvedl velmi podobný kousek jako Magnussen a vyjel mimo trať. Tím byly vyvěšeny další červené vlajky, k restartu kvalifikace ale již nedošlo.

Pole position tak pro zítřejší sprint vyhrál Max Verstappen před Charlesem Leclercem. Třetí odstartuje Lando Norris na McLarenu. Čtvrté místo získal Magnussen před pátým Alonsem. Šestou příčku si zajistil Daniel Ricciardo.

Až sedmý zítra odstartuje Sergio Pérez před Bottasem. Devátý skončil Sebastian Vettel, který doplatil na časté přerušování kvalifikace, i tak jde o pěkný výkon, zvlášť po strašidelném víkendu v Melbourne. Desáté místo bral Sainz, který nezajel žádný čas.