Po Maxovi už nebudu pracovat s jiným jezdcem, naznačuje Verstappenův inženýr ‘GP’

Závodní inženýr Maxe Verstappena Gianpiero Lambiase zlehčil hrozbu, že by trojnásobný mistr světa v případě odchodu z Red Bullu opustil formuli 1, ale připustil, že by nemohl pracovat s jiným jezdcem.

Štítky: Gianpiero Lambiase Max Verstappen Zveřejněno 5. 11 2023 — GPF1.cz

Lambiase je Verstappenovým závodním inženýrem od jeho povýšení do seniorského týmu Red Bull pro Velkou cenu Španělska 2016, kterou slavně vyhrál a stal se nejmladším vítězem velké ceny. Od té doby Lambiase pomohl Verstappenovi k celkem 51 vítězství a třem titulům a stal se známým hlasem v rádiu pro svou přímočarou a temperamentní výměnu názorů s Nizozemcem.

Verstappen již dříve naznačil, že by byl připraven opustit závodění ve velkých cenách, kdyby Lambiase sám skončil, ale bývalý inženýr Force India tomu nevěří.

“Je hezké, že to říká, ale nepřichází v úvahu, aby jeho kariéra v F1 skončila, kdybych třeba zítra odešel,” vysvětlil Lambiase ve vzácném rozhovoru pro De Telegraaf. “Pokud bychom spolu už nespolupracovali, přijal bych další výzvu. Nebylo by fér snažit se s novým jezdcem napodobit to, co jsem s Maxem dělal od roku 2016. Je to pro mě něco výjimečného a už se to nebude opakovat.”

Vztahy mezi Verstappenem a Lambiasem se vyznačují tím, že inženýr Verstappenovi “vrací údery”, když je jezdec nespokojený – zejména v kvalifikaci na Velkou cenu Belgie na začátku letošního roku, kdy si frustrovaný Verstappen stěžoval na plán jízdy v Q2, což vedlo k tomu, že Lambiase veřejně svěřil rozhodnutí o plánu Q3 do jeho rukou.

Vzájemná komunikace přes vysílačku může někdy působit ostře, ale Lambiase věří, že právě to je součástí úspěšného vztahu, který mezi nimi panuje.

“Je věcný, tak byl vychován, a ani on se nesnaží po vás dupat,” dodal Lambiase. “Upřímnost a být sám sebou jsou klíčové pro produktivitu a efektivitu. Pokud začnete přemýšlet, jestli máte něco říct, protože jinak by se mohl naštvat, pracujete na ztraceném případu. Musíte si umět slepě důvěřovat a také si hlídat mentální a emocionální stránku.

Není to jen o autě, ale také o tom, jak kdo zachází se svým talentem a emocemi.”

Právě tuto oblast Lambiase vyzdvihl a zdůraznil zkušenosti a bolesti z růstu v letech 2017 a 2018 při Verstappenově tažení za tituly od roku 2021.

“V těchto letech se z těžkých momentů hodně naučil, až v roce 2021 velmi dobře pochopil, že musí především dokončit závody a že si nemůže dovolit vypadávat ze závodu, jestli chce získat titul,” řekl Lambiase. “S tímto titulem v kapse dnes velmi dobře odhaduje, jak moc musí riskovat. Také už ví, že nemusí být vždy 105% verzí sebe sama.”