Po havárii ve Spa Norris říká: Nebudu lhát, riskoval jsem

Pilot McLarenu Lando Norris získal v kvalifikaci na GP Ruska svou první pole position v kariéře, jen pár týdnů po havárii v kvalifikaci na GP Belgie. Mladík je ze svého úspěchu nadšený, zároveň se ale už soustředí na start závodu, ze kterého má obavy.

Štítky: Lando Norris McLaren Zveřejněno 25. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Dopolední vydatný déšť ovlivnil sobotní program Velké ceny Ruska, kromě zrušeného závodu formule 2 se neuskutečnil ani poslední trénink formule 1. Pršet přestalo až chvíli před samotnou kvalifikací.

I přesto, že v kvalifikaci už déšť nebyl, stále bylo v ruském Soči chladno – teplota vzduchu se pohybovala jen kolem 14 stupňů. Všechny tyto aspekty jsou zodpovědné za to, že se na první místo na startu zítra postaví mladíček Lando Norris.

Pilot McLarenu zariskoval a v závěru Q3 se odhodlal využít suchou a nejměkčí sadu gum, díky které na poslední chvíli překonal Carlose Sainze, který se rozhodl udělat totéž. První trojici uzavřel George Russell, který na měkkých pneumatikách vyjel jako první.

Jenže, první zatáčka je na okruhu v Soči poměrně dost daleko od startovních světel. To ve finále může znamenat, že pilot startující vpředu, má oproti ostatním nevýhodu, jelikož před ním není nikdo, kdo by mu rozrážel vzduch.

„Na zítřejší start se moc netěším, jelikož budu ten, kdo ostatním rozrazí vzduch. Člověk ale nikdy neví, co se stane. Budeme mít dobré nastavení, dobrý start a situace může být zase o něco lepší. Rozhodně tady nejsme ve špatné pozici.

Je to má první pole position a je to naprosto úžasný pocit, užívám si to. Doufám, že jde o první pole z mnoha. Nevím, co bych k tomu měl ještě dodat. Byla to chaotická kvalifikace, ve které jsme zariskovali a vyšlo nám to,“ popisuje Norris.

Norrisův úspěch je skvělé pokračování na nedávný úspěch McLarenu v Monze, kde tým z Wokingu získal po dlouhých 11 letech první double. To, že oranžové monoposty aktuálně surfují na jedné úžasné vlně, je nepopíratelný fakt.

„Nebudu lhát, riskoval jsem. Po prvním pokusu na suchých pneumatikách jsem si říkal, že to není ono a že se jen těžko zlepšíme, nakonec jsem ale zkusil ještě jedno kolo, a to naštěstí vyšlo. Ano, jsem klikař.

Myslím, že po Monze asi nikdo neočekával něco takového. Když se ale takové podmínky sem tam naskytnou, musíte jich využít a přesně to jsme dnes udělali. Je to skvělý způsob, jak navázat na Monzu, snad v tom budeme moci zítra pokračovat,“ doufá držitel pole position.