Po Astonu se meziročně nejvíce zlepšil Williams

Williams byl pozadu na konci šampionátu 2022 a do předsezónního testu v Bahrajnu minulý měsíc dorazil s mírným optimismem, čímž snižoval veškeré naděje, že by se mohl po zimě mohl posunout v poli dopředu.

Štítky: Williams Zveřejněno 30. 03 2023 — Jiří Košta

Ale v Bahrajnu  jezdec týmu Alex Albon získal bod. Zatímco ani on, ani týmový kolega a nováček Logan Sargeant nedokázali uniknout projít z Q1 v Saúdské Arábii, Albon minul postup jen o desetinu.

Williams by mohl v roce 2023 stále skončit na poslední pozici, ale jeho tempo v úvodu vypadalo slibně, zvláště pro tým, který od prosince po odchodu FX Demaisona a Davida Wheatera fungoval bez technického ředitele nebo šéfa aerodynamiky.

„Ano, vyšli jsme z testu s tím, že jsme lepší, než jsme byli loni, ale možná stále jako jedno z pomalejších aut,” odpověděl Robson.

„Bahrajn byl obecně trochu překvapením. Džidda nám překvapivě vyhovovala o něco více. Ale na závěry je ještě brzo. Pokud vidím, týmy jsou docela nahoře a dole, trénink po tréninku a dokonce i v kvalifikaci to vypadalo, že týmoví kolegové ve stejném voze byli dost na střídačku.

Všechno jde dobře, v Bahrajnu to bylo příjemné překvapení a doufejme, že to bude ještě dlouho pokračovat.”

Robson vysvětlil, že Williams dokázal najít významné zisky ve srovnání s loňským FW44, s jedním konkrétním cílem udělat vůz více univerzálním.

Vůz týmu Grove pro rok 2022 postrádal přítlak, ale jeho inherentní charakteristika nízkého odporu mu umožnila vzkvétat na vysokorychlostních okruzích s nízkým přítlakem, skvělým příkladem budiž deváté místo Nycka De Vriese v Monze.

„Udělali jsme dobrý pokrok, protože jsme věděli, že když loňský vůz vyšel, měl nějaké konkrétní slabiny,” řekl Robson.

„V průběhu loňského a letošního roku jsme na nich pracovali a myslím, že pravděpodobně přinesly rozumný výkonnostní krok nahoru.

Viděli jsme toho na FW44 docela dost. Na začátku roku toho bylo samozřejmě dost špatné a zlepšilo se to.

Myslím, že se nám na začátku letošního roku podařilo udělat další krok. Byli jsme jen na dvou okruzích, takže jsem si jistý, že se najdou i další, kde bude toto zlepšení patrné.”