Pneumatiky už brzy přestanou mít vliv na výsledky

Jedna z hlavních výhod Ferrari oproti Mercedesu v letošní sezoně je citlivější zacházení s pneumatikami. Podle Valtteriho Bottase se ale jedná o aspekt, který už brzy přestane mít vliv na výsledky závodů.

Štítky: Pneumatiky Valtteri Bottas Zveřejněno 9. 05 2017 — Lukáš Štěrovský

Co experti zatím vyčetli z dosavadních letošních závodů? Minimálně to, že Ferrari tolik netrpí na degradaci pneumatik jako Mercedes. I proto si Scuderia může dovolit agresivnější přístup ke strategii, což se vyplatilo například v Austrálii, kdy Vettel předjel Hamiltona i díky tomu, že zůstal déle na dráze a Brit se zasekl za Maxem Verstappenem.

Valtteri Bottas však očekává brzký konec této „pneumatikářské války“ mezi Ferrari a Mercedesem. „Myslím, že to ve formuli 1 vždycky bylo podobné, ale teď se pneumatiky změnily. Není to nuda, je těžší zvládnout každou směs na jiném asfaltu a pochopit, jak se gumy chovají. Mezi námi a Ferrari teď rozhodují maličkosti jako pneumatiky. Nakonec je to vlastně jediná věc spojující vůz s dráhou.

Podle mého to ale v budoucnu bude mnohem méně o pneumatikách. Jakmile se týmy naučí, jak získat z pneumatik všechen výkon ve správném výkonnostním okně za různých podmínek, všichni si budou zřejmě rovni, co se zacházení s pneumatikami týče. Takže to bude více o vozech, jejich vývoji a nastavení,“ má jasno Fin, jenž v Soči oslavil první vítězství.

I přesto je pro Bottase dobrá forma Ferrari překvapení. „Nečekali jsme to. Jsou až překvapivě dobří. Měli velmi dobrou zimu a vývoj vozu od posledního roku. Hodně pokročili. Jsou schopni dobře spravovat své pneumatiky během závodů na různých tratích, v tom udělali opravdu dobrou práci. Je velkou výzvou je porazit.

Samozřejmě jsme chtěli být před nimi. Chtěli jsme, aby pro nás současná sezona byla o něco lepší, ale obecně je myslím lepší, když spolu různé týmy soupeří. Nutí nás to více se snažit. Každý závodní víkend je pak díky tomu zajímavý, nejen pro nás, ale myslím, že pro všechny. V tomto ohledu je to tedy dobré. Tohle je formule 1 a mělo by to být o soutěžení. Ale pořád chceme být vpředu a vyhrávat,“ dodává Valtteri Bottas.

Diskuse k článku

Napsat komentář