Pilotům se dělá v nových monopostech nevolno

Charles Leclerc říká, že skákání, které zažili piloti formule 1 v barcelonském testu, mu připadalo jako turbulence při letu a způsobilo, že mu bylo „trochu špatně“.

Štítky: Charles Leclerc Ferrari Zveřejněno 9. 03 2022 — Jiří Košta

Všechny týmy ve větší či menší míře zakusily účinek skákání na hlavní rovince španělské trati a hodně pozornosti se soustředilo na Leclerca poté, co videoklip zveřejněný F1 zachytil jeho Ferrari F1-75, jak trpí extrémními úrovněmi skoků.

V Barceloně to týmy dokázaly ustát pomocí jízdní výšky a aero úprav, ale očekává se, že letos to bude běžná funkce, alespoň v prvních závodech, zatímco se inženýři učí, jak situaci zvládat.

„Připadá mi to jako turbulence v letadle, létání nahoru a dolů po celé rovince,” řekl Leclerc.

„Myslím, že jedno z videí, která F1 zveřejnila, ukazuje tento fenomén docela dobře a nemůžu říct, že by to byl příjemný pocit. Dělá se mi z toho trochu špatně, ale to je v pořádku.

Na tento projekt je ještě velmi brzy. Takže mám pocit, že je to problém, který má v paddocku víceméně každý, ale ano, v tomto paddocku jsou všichni nejlepší inženýři světa, takže jsem si docela jistý, že najdeme řešení.”

Mnoho pozorovatelů naznačilo, že Ferrari F1-75 bylo nejkonkurenceschopnějším vozem v Barceloně, ale Leclerc byl opatrný, pokud jde o skutečnou formu vozu, a zároveň připustil, že první test pro tým z Maranella dopadl dobře.

„Odjeli jsme mnoho kol, žádné velké problémy, což je vždy skvělé vzhledem k tomu, že jde o zcela nový projekt. Takže to je dobré. Vyzkoušeli jsme spoustu nových věcí.

Pak z hlediska výkonu není možné vědět, kde jsme ve srovnání s ostatními, je to ještě velmi brzy, každý trochu tají svůj výkon a my budeme vědět, myslím že, až v první kvalifikaci roku, kde je potenciál každého.

Ale zatím to pro nás byly tři dny bez problémů, což je vždycky pozitivní, když takhle začínáme. A předsezonní příprava proběhla skvěle, cítím se fit než kdy předtím. Každý rok se snažím posouvat laťku o něco výš a během tohoto testování ve voze se cítím dobře a cítil jsem se dobře.“

Kia chystá nový “Automode”, jenž přinese autonomní řízení