Piloti dostali před Singapurem od Pirelli varování

Výkonný ředitel Pirelli Mario Isola má za to, že Singapur bude ‚zcela novým‘ závodem. Ital vychází z několika skutečností – trať v ulicích Marina Bay dostala před letošním víkendem nový asfalt. V této části světa se naposledy závodilo před třemi lety a za tu dobu přišly také nové pneumatiky a nová auta. Isola proto před Singapurem jezdce varuje.

Štítky: GP Singapuru Mario Isola Pirelli Pneumatiky Zveřejněno 29. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 se v Singapuru naposledy proháněla v roce 2019. Tehdejší závod vyhrál Sebastian Vettel, který je mimochodem v Marina Bay velmi úspěšný. Šlo o poslední vítězství Němce ve Ferrari a pravděpodobně i v královně motorsportu.

Od letošní sezony platí nová pravidla, vozy nejsou autům z minulosti podobné a jejich celkové fungování (řízení a aerodynamika) je také jiné. Aby toho nebylo málo, formule 1 má od této sezony i osmnáctipalcové pneumatiky s menším běhounem.

Trať v Singapuru je hrbolatá, panují zde vysoké teploty a vlhko a před letošním závodem byl okruh ‚obdařen‘ novým asfaltem, který je velmi kluzký. Dohromady dělají tyto vlastnosti ze Singapuru jeden z nejtěžších, ne-li nejtěžší závod v roce.

Šéf Pirelli Mario Isola pro piloty varuje. „S novými pneumatiky jsme úplně jinde, než jsme zde bývali v minulosti. Jezdci si to musí uvědomit. Singapur byl vždy velmi náročný a letos tomu nebude jinak, možná nás okolnosti vystavily ještě většímu riziku.

Letošní závod v Singapuru beru jako úplně nové prostředí. Změn se za tu dobu [od posledního závodu v roce 2019] odehrálo opravdu hodně a doufám, že i samotní jezdci jsou obeznámeni a neuvidíme nějaké riskantní strategie nebo pohyby.

Do Singapuru vezeme naše nejměkčí pneumatiky s označením C5-C4-C3 a doufáme, že nám v průběhu víkendu poskytnou potřebná data a že pilotům zajistí bezpečnou a plynulou jízdu na novém povrchu,“ zakončil Isola.

Vedení Pirelli podobně upozorňovalo piloty i před letošními závody v Austrálii a Kanadě, kde F1 také naposledy závodila v roce 2019 a do zemí se vrátila až letos. Lze očekávat, že podobná výstraha zde bude pro piloty také za týden, kdy se F1 vrátí do Japonska.