Piastriho manažer Mark Webber promluvil o tom, proč zvolili McLaren

Manažer Oscara Piastriho a bývalý pilot Red Bullu Mark Webber konečně promluvil o celé situaci, která kolem jeho svěřence vyplňovala titulky během letní přestávky. Webber podal vysvětlení, proč se s Piastrim rozhodli pro McLaren a kolik peněz Alpine do Piastriho opravdu nainvestoval.

Štítky: Alpine Mark Webber McLaren Oscar Piastri Zveřejněno 7. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Situace a budoucnost Oscara Piastriho je konečně známá. Australský talent bude od příštího roku hájit barvy McLarenu, nikoliv Alpinu. Může za to chaos uvnitř francouzského týmu a také skvělé manažerské schopnosti bývalého pilota F1 Marka Webbera.

46letý Australan nyní konečně promluvil a poskytl svůj úhel pohledu na celou situaci, která se kolem Piastriho odehrála. Webber také vysvětlil, co stálo za přechodem k McLarenu, jak se budoucí pilot stáje z Wokingu se situací vyrovnal a kolik peněz Alpine do Piastriho vložil.

„Bylo to velké rozhodování, věděli jsme, že Alpine má o Oscarovy služby zájem. Nikdy jsme se ale nedopracovali k žádné skutečné smlouvě, kterou jsme měli podepsat, a to nás samozřejmě dělalo nervózními, protože vím, jak to v F1 chodí.

Následně nám byl sdělen plán. Alpine chtěl Oscara na roky 2023 a 2024 usídlit ve Williamsu a poté by snad pro ně [Alpine] mohl jezdit. Bylo vidět, jak moc se vedení týmu spoléhá na své jezdecké složení Fernanda a Estebana.

To pro nás nebyl vůbec dobrý signál, a tak jsme začali hledat jinde. Naštěstí to byl McLaren, který o Oscara projevil velký zájem a na rozdíl od Alpinu jsme okamžitě dostali smlouvu, která byla skutečná a zamlouvala se nám.

Existovalo riziko, že by Daniel [Ricciardo] z týmu nechtěl odejít, a tak bylo Oscarovi nabídnuto strávit rok 2023 jako rezervní pilot, pokud by nešlo Ricciarda vyplatit. Rok 2024 už by ale pro Oscara místo bylo a naštěstí se nám to povedlo zajistit už pro příští rok,“ vysvětlil Webber.

Vítěz deseti závodů F1 také pospal, jak se s celou situací vyrovnal Piastri, který byl v médiích vyobrazován jako nevděčný pilot. „Nebylo to úplně snadné období, nebudu lhát. Musím ale ocenit Oscarovo myšlení a silnou psychiku.

Když bylo oznámeno, že Oscar bude jezdit pro Alpine, měl už dávno podepsanou smlouvu u někoho jiného. Navíc to oznámil tým, který s ním oficiálně neměl žádnou smlouvu, jen tu, která z Oscara dělala testovacího pilota pro letošní sezonu.

Musel být hodně trpělivý, věděli jsme, že nás Alpine požene k soudu, znali jsme ale pravdu, a věděli jsme, v jaké pozici se nacházíme. Nakonec se vše objasnilo a ukázalo se, že Oscar je v celé věci naprosto nevinný,“ očistil Webber jméno svého svěřence.

Alpine se v průběhu léta nechal slyšet, že od Piastriho očekával větší loajalitu, zvlášť poté, co francouzský tým do mladého Australana nainvestoval miliony dolarů. I k této věci se Webber vyjádřil. „Nějaké peníze tam byly, ale nebylo jich tolik, kolik Alpine uvádí.

Nevím, kdybych to měl vyčíslit, myslím si, že 80 % z celých nákladů na jeho [Piastriho] dosavadní kariéru šlo od jeho sponzorů, které jsme mu dokázali sehnat. Nemalé finance přišly také přímo od Oscarovy rodiny, takže Alpine rozhodně nebyl hlavním zdrojem,“ zakončil Webber.

Honda e představuje limitovanou edici za podpory Maxe Verstappena