Pět největších témat před Grand Prix Rakouska

Sezona je v plném proudu a formule 1 se o víkendu podívá na rakouský Red Bull Ring, jednu z nejčastěji navštěvovaných destinací českými fanoušky. Uvidíme také v Rakousku souboj o vítězství mezi třemi týmy? Jak bude pokračovat bitva McLarenu s Alpinem a jak výsledky ovlivní sobotní sprint? To a další témata nabízí tento článek…

Štítky: GP Rakouska Zveřejněno 7. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Tři týmy na špici?

Carlos Sainz na Silverstonu získal své první vítězství v kariéře. Většinu závodu se ale musel bránit před týmovým kolegou Leclercem a Lewisem Hamiltonem, jehož Mercedes zaznamenal v Anglii další zlepšení a snížení ztráty na čelo.

Nebýt Pérezova smolného startu a Verstappenova poškozeného vozu, nejspíše bychom v boji o vítězství viděli i je. Mexičan přesto dokázal v závěru závodu vybojovat stupně vítězů, což jen potvrdilo působivou rychlost rudých býků na Silverstonu.

Do Rakouska se tak jede s nadějí, že bychom se mohli dočkat dalších skvělých bojů na špičce startovního pole, a to hned se třemi týmy. Ferrari a Red Bull nahoře budou, ale co Mercedes? Vedení stáje je před víkendem na Red Bull Ringu zase silně skeptické a mírní vášně.

Dechberoucí závodění

Minulý týden jsme viděli nová technická pravidla v praxi – alespoň to tvrdí Ross Brawn, jehož tým je zodpovědný za podobiznu letošních formulí. V Anglii jsme tak díky tomu byly svědky skvělému závodění, a ano, na Silverstonu se skutečně pěkně závodilo.

Red Bull Ring by měl úrovni závodění také hrát do karet. Už v minulosti dokázalo Rakousko nabídnout několik pěkných závodů, a to s monoposty, které samotnému závodění nešly tak moc naproti. Jak to tedy bude vypadat letos?

Pomoci mají také hned tři DRS zóny, které představují necelou polovinu z celkové délky trati. Za nejlepší místa k předjíždění se považují zatáčky 3 a 4. Letos by se ale mohlo předjíždět i na jiných místech, například ve druhém sektoru.

Ten nejlepší ze zbytku

V Rakousku bude pokračovat velký boj a průběžné čtvrté místo v poháru konstruktérů, a to mezi McLarenem a Alpinem. Už před návratem do Silverstonu byl rozdíl mezi stájí z Wokingu a francouzským týmem pouhých osm bodů.

Vzhledem k výsledkům v Anglii, kde Alonso skončil pátý, Norris šestý a Ocon s Ricciardem nebodovali, je rozdíl mezi čtvrtým a pátým místem ještě menší – jen šest bodů. Oba týmy si ale před návratem na Red Bull Ring věří.

McLaren zde navíc s Norrisem v letech 2020 a 2021 dojel na stupních vítězů, mladý Brit vnímá trať v Rakousku jako jednu za svých nejoblíbenějších. Alpine zase sází na velkou rychlost na rovinkách, kterých je na Red Bull Ringu hodně…

Návrat sprintu

V červenci máme v plánu hned čtyři závody, o monotónní záležitosti ale nepůjde. Už tento víkend nás totiž čeká druhý letošní sprint. Změna harmonogramu pro víkend tak zaručuje neobvyklý sled událostí a fascinující podívanou hned tři dny po sobě.

V pátek začínáme tréninkem, v podvečerních hodinách se přesuneme rovnou do kvalifikace, která rozhodne o pořadí na startu pro sobotní sprint. V tom získá prvních osm v cíli body a zároveň se dle výsledků ze sprintu rozhodne o pořadí do nedělní hlavní Grand Prix.

Zatím každý hlavní závod přinesl o víkendu se sprintem zvrat nebo zajímavý výsledek. Vloni se v Británii Hamilton s Verstappenem srazili, podobně tomu bylo i na Monze. V Brazílii Hamilton podal skvělý výkon z konce pole a letos na Imole Leclerc chyboval a Norris získal podium.

Oranžová armáda

Verstappen má v Red Bullu obrovskou podporu a fanoušci rudých býků mu ji jen utvrzují. On sám pak divákům podporujících Red Bull na domácí trati v Rakousku vyjel hned čtyři triumfy (2018, 2019, 2021 – Rakousko, 2021 – Štýrsko).

Rakousko je tradiční destinací pro fanoušky Red Bullu, jak už vypovídá i samotný název okruhu ‘Red Bull Ring’. Atmosféra je zde každoročně úžasná a velice často ji doprovází oranžové davy, dýmovnice, trička, čepice a spoustu dalšího.

Není pochyb o tom, že letos v Rakousku oranžová armáda nebude chybět. Zvlášť, když se Max Verstappen na Red Bull Ring vrací jako obhájce titulu mistra světa a také letos je na čele průběžného pořadí. Bude se stáj z Milton Keynes radovat i letos?