Pět největších témat před GP Saúdské Arábie

O víkendu je na programu druhý závod letošního mistrovství světa. Kolotoč F1 se z Bahrajnu přesouvá do nedaleké Saúdské Arábie – bude Red Bull opět dominovat? Jak bude vypadat rozložení sil na zcela jiném okruhu? To a další témata shrnuje tento článek…

Štítky: GP Saúdské Arábie Zveřejněno 15. 03 2023 — Vašek Štěpánek

Změní se síly na čele?

Letošní monoposty zatím jezdily na jediné trati, V Bahrajnu se konaly předsezonní testy a hned po nich se uskutečnil první závod. Týmy tak nemají k dispozici žádná jiná data než ta, která nasbíraly během pobytu v Sakhiru.

Saúdská Arábie je přitom zcela jiným okruhem – jezdí se ve městě, trať je hodně technická a zároveň velmi svižná. Proto se očekává, že rozložení sil na čele by se mohlo trochu promíchat, Red Bull by tak nemusel být až takovým favoritem jako v prvním závodě.

Velké naděje má Ferrari, které před čtrnácti dny v Bahrajnu zaznamenalo solidní tempo v rychlých sekcích a Saúdská Arábie je plná rychlých sekcí a zatáček. Jakou sílu bude mít další tým [Mercedes] není jasné, kolem německého týmu je spousta neznámých.

Strollova rekonvalescence

Chvíli před začátkem předsezonních testů měl pilot Aston Martinu nehodu na kole. Hrozilo, že se Stroll poprvé do svého monopostu AMR23 podívá až v Austrálii. Kanaďan ale prokázal srdce závodníka, a i přes bolesti nastoupil už do prvního závodu.

Stroll se také v Saúdské Arábii bude potýkat se zlomeným zápěstím a zlomeným palcem na noze, obecně se ale mladý závodník cítí lépe. V Bahrajnu dojel Stroll na skvělém šestém místě, tak uvidíme, kolikátý skončí v ulicích Džiddy.

Střed pole

Další pěkná podívaná bude k vidění ve středu pole. Všechny stáje [kromě první čtyřky] dělí jen malé rozdíly a výkonnostní rozdíly budou letos pravděpodobně záviset především na daném okruhu, co ale čekat od druhého závodu v roce?

Alfa Romeo by mohla být silnější společně s Alpinem. Williams se pravděpodobně bude zase přetahovat o pozice s Haasem či AlphaTauri. Otázkou je, jak je na tom McLaren. Nikdo v tuto chvíli netuší, zda se britská stáj odlepí ode dna.

Těžká výzva pro nováčky

Bahrajn zná snad každý závodník, a to ještě předtím, než se dostane do formule 1. Saúdská Arábie už ale tak známým místem není. U Saúdů se začalo závodit teprve před dvěma lety a takový Nyck de Vries na okruhu nikdy nezávodil.

Oscar Piastri i Logan Sargeant už mají s okruhem Jeddah zkušenosti – oba dva se zúčastnili jednoho víkendu v rámci šampionátu formule 2. Pořád ale platí, že okruh v Džiddě je náročný a pro nováčky se bude jednat a náročnou výzvu.

Změny na trati

Podobně jako vloni, i před touto sezonou prošel okruh několika změnami za účelem zlepšit úroveň závodění. V některých zatáčkách dojde k rozšíření únikových zón [pro lepší výhled pilota na dění před sebou].

Například ale zatáčky 22 a 23 byly zúženy, organizátoři věří, že se tímto krokem sníží rychlost v zatáčkách, a to následně zatraktivní závodění. Bariéry a zdi budou také od samotné trati vzdálenější o pár metrů, zda bude závod atraktivnější, uvidíme až o víkendu.