Pět největších talentů formule 2, kteří mají namířeno do F1

Pole formule 2 2023 obsahuje širokou škálu zkušeností. V jednom ze spektra je Roy Nissany, který vstupuje do svého devátého ročníku na této úrovni, zatímco devět dalších je v sérii nových.

Štítky: Dennis Hauger Formule 2 Oliver Bearman Theo Pourchaire Victor Martins Zane Maloney Zveřejněno 5. 02 2023 — Jiří Košta

Kromě toho ale v celém poli uvidíme i několik talentovaných jezdců, kteří jsou pod juniorkami týmů formule 1. Někteří už se hrnou do “královny motorsportu” několik let, jiní by to mohli zvládnout na “první dobrou”.

Theo Pourchaire

Jezdec, který potřebuje velkou sezonu víc než kdokoli jiný, je ve skutečnosti tím, kdo již v F2 dosáhl nejvíce z letošní startovní listiny.

Theo Pourchaire se v roce 2022 obešel bez pole position, ale díky třem vítězstvím v hlavních závodech dokázal i tak být vicemistrem šampionátu. Nicméně cíl, který mu Sauber stanovil, aby získal postup do Alfy Romeo v F1 pro rok 2023, bylo vyhrát titul, takže to musí nejen udělat v této sezóně, ale udělat to extrémně asertivním způsobem, protože zůstává s ART Grand Prix, který je jeden z nejlepších týmů F2. Tlak je také zvýšený, protože se předpokládá, že Sauber nyní financuje závodění 19letého pilota.

Ve své nováčkovské kampani F2 v roce 2021 se Pourchaire vrhl do centra pozornosti F1 s ohromujícím polem a vítězstvím v Monaku, a poté vítězstvím ve sprintu v Monze později v průběhu roku. V té sezoně nasbíral 140 bodů, ale během druhé sezony v roce 2022 získal v průměru méně bodů na závod, přestože se šplhal v bodovací tabulce nahoru.

Pourchaire musí ukázat, že se poučil z roku, který nesplnil jeho očekávání ani očekávání Sauberu. Mít bublinu sebejistoty a sebevědomí, jak tomu bylo u něj, se nikdy nemůže stát v dobrou chvíli a mělo to dopad na jeho výkony, ale je lepší, aby takový okamžik v kariéře sportovce nastal v F2 než ve světě ještě vyššího tlaku F1. Dokonce i vysoce etablovaní jezdci, jako je Daniel Ricciardo, ukončili svou závodní kariéru na plný úvazek takovým kolísáním.

Dennis Hauger

Poté, co loni skončil 10. jako nováček F2 se dvěma výhrami, to vypadalo, že Hauger by mohl být degradován ze statusu podporovaného jezdce Red Bullu pro rok 2023, jak tomu bylo dříve poté, co se ve své sezoně nováčka FIA F3 v roce 2020 umístil na 17. místě. Ale místo toho jezdí naplno. Juniorská podpora Red Bullu u něj bude pátým rokem.

Proto musí Hauger v této sezoně odměnit důvěru Red Bullu v něj stejným způsobem, jakým Pourchaire potřebuje dokázat Sauberu svou trvalou hodnotu. Ale jsou tu známky, že má to, co potřebuje.

Odešel z Premy po jejich špatné sezoně v roce 2022, aby se připojil k mistrům MP Motorsport. Má také ve zvyku vyhrávat tituly ve druhých sezonách a loni udělal několik velkých zlomů. Prema v uplynulé sezoně nepatřila k nejlepším týmům.

Oliver Bearman

Nováček ve formuli 2 a závodník týmu Prema, který dostane příležitost zopakovat něco, co u této stáje předvedl v sezoně 2017 Charles Leclerc. Brit dokázal získat v minulosti dva tituly ve formuli 4, přičemž málem i vyhrál při svém debutu loni o třídu výše. Logicky nebylo na co čekat a následoval jeho posun do formule 2.

Závodník bude mít opět podporu Ferrari, takže se může stát, že absolvuje i pár pátečních tréninků, kde bude opět povinnost nasadit nováčky. Dá se ovšem předpokládat, že v F2 bude o nějaký rok déle, než v F3, jelikož zatím není dostatek volných sedaček na vrcholu.

Pokud by mu jeho výsledky zajistily titul, tak ale můžeme spekulovat o tom, zda-li nezamíří například do Haasu nebo Alfy Romeo, kterým Ferrari dodává pohonné jednotky.

Zane Maloney

Závodník z netradiční destinace – Barbadosu, bude také letos mít před sebou premiéru. Přestože loni absolvoval ke konci sezony jeden víkend v F2 u týmu Trident, naskočí do stáje Carlin.

Maloney byl také ve hře o titul až do poslední zatáčky uplynulé sezony F3, takže s ním je potřeba počítat i letos. Carlin dokázal do formule 1 už dostat několik pilotů, v neposlední řadě to byl Logan Sargeant, jenž letos pojede pro Williams.

Jezdec z Barbadosu prokázal neuvěřitelný progres během své debutové sezony F3, přičemž kdyby neudělal pár drobných chyb, dokázal by porazit i své mnohem zkušenější kolegy z F3.

Victor Martins

Poslední šampion formule 3 bude letos závodit pro tým ART GP. S touto stájí dokázal právě získat titul, ale po boku zmiňovaného Pourchaira to nebude mít Francouz jednoduché.

Martins také dokázal vyhrát vše, co se dalo. Kromě toho patří do juniorky Alpinu, z čehož plyne, že i on by se mohl objevit velice brzy v některém z pátečních tréninků formule 1.

Pro pilota to bude velká výzva, ale není pochyb o tom, že bude hned od prvního víkendu v Bahrajnu bojovat o stupně vítězů.