Pět jezdců, kteří letos musí mít dobrou sezonu

Formule 1 je konkurenční prostředí a každý si v ní musí své místo vybojovat. I když je řada jezdců vázaná se svými týmy dlouhodobým kontraktem, najdou se i tací piloti, kteří sice mají platnou smlouvu, ale ta může být rychle ukončena. Nabízíme tak přehled pěti jezdců, kteří musí v nadcházející sezoně přesvědčit a zazářit.

Štítky: 2023 Carlos Sainz Lance Stroll Pierre Gasly Sergio Pérez Yuki Tsunoda Zveřejněno 29. 01 2023 — Vašek Štěpánek

Lance Stroll – Aston Martin

Kanaďan vstoupil do týmu v roce 2019, když krachující Force Indii odkoupil jeho otec a velmi movitý člověk Lawrence Stroll. Postupem času se stáj z růžových panterů staly zelené Aston Martiny, které se snaží dosáhnout formulového Olympu.

Lance Stroll ale zatím neprokazuje kvality, které by měly týmu s tímto ambiciózním úkolem kdoví jak zvlášť pomoci. Přesto je Stroll držitelem několika podií a jedné pole position. Pilot Aston Martinu má za sebou i solidní rok 2020, kdy předvedl řadu pěkných výkonů.

Objektivně tak Stroll není vyloženě špatným pilotem, ale často svým kritikům nahrává svou nekonzistencí a ignorací zpětných zrcátek. Od letošní sezony bude jeho kolegou jistý Alonso a pokud se Stroll nezlepší ani letos, bude mít už napořád nálepku ‚bohatého syna‘.

Carlos Sainz – Ferrari

Sainz debutoval za italské barvy před dvěma lety. V roce 2021 se Sainzovi dařilo, získal nějaké podium a bodově porazil zabydleného Leclerca, ale vloni to bylo jiné. Ferrari (alespoň v první polovině roku) mělo konkurenceschopný vůz.

Na rozdíl od Leclerca si Sainz dlouho zvykal na nové vozy a lidově mu ‚ujel vlak‘. V průběhu roku se Španěl dokázal zlepšit, ale bodové manko z úvodu roku jej do hry už nedovolilo se vrátit. I s dobrým vozem dokázal Sainz v roce 2022 vyhrát pouze jeden závod.

Kolega Leclerc vyhrál tři a víceméně se dokázal jako jediný pilot v poli držet tandemu v Red Bullu. Rok 2023 tak bude pro Sainze velmi důležitý především po psychické stránce, neboť smlouvu s Maranellem má i na sezonu 2024.

Sergio Pérez – Red Bull

33letý závodník vstoupil do Red Bullu v roce 2021, když po řadě dobrých výsledků a vyhazovu z Racing Pointu / Aston Martinu, nahradil Alexe Albona. Pérez se osvědčil jako dobrá dvojka v týmu pro Maxe Verstappena.

Mexičan je nekonfliktní, rozumí své pozici a ví, že je ‚až ten za Maxem‘. Přesto se v roce 2022 od Mexičana čekalo něco víc. Sice získal svou první pole position v kariéře, ale k tomu dokázal vyhrát ‚jen‘ dva závody – Verstappen se stejným autem vyhrál patnáctkrát!

Vrcholem Pérezova pomalejšího tempa byla i ztráta celkového druhého místa v šampionátu, to nakonec bral Charles Leclerc s Ferrari. Takže i pro Sergia Péreze bude nadcházející sezona klíčová. Mexičan sice má smlouvu na další dva roky, ale…

Yuki Tsunoda – AlphaTauri

Výbušný, ale velmi rychlý… takhle popsal Yukiho Tsunodu jeho šéf Franz Tost před začátkem sezony 2021. Tsunoda je talentovaný, hned ve svém prvním závodě získal body a svedl krásné souboje s mistry světa Vettelem a Alonsem.

Od té doby je ale Tsunoda znám spíše pro své kritické a ostré týmové vysílačky než pro dobré a památné výkony. Vloni se 22letý Japonec zklidnil, nenadával, ale výsledky také nikde. Z části je to i propad formy vozu AlphaTauri, která byla vloni zklamáním…

…nejde ale vše házet jen na špatný monopost. Tsunoda zaostával i za kolegou Gaslym, který například v Baku skončil pátý, mladík AlphaTauri ale podobný zázrak nepředvedl. Rok 2023 tak bude pro Tsunodu kritický rok, zvlášť po boku chváleného De Vriese.

Pierre Gasly – Alpine

Gasly dostal druhou šanci – první v Red Bullu nevyužil, teď už ale musí francouzský závodník přesvědčit. Bývalý člen rodiny rudých býků mění prostředí a letos bude hájit barvy Alpinu a jeho kolegou bude zabydlený Ocon.

Není tajemstvím, že nové duo francouzského týmu mezi sebou nemá zrovna nejlepší vztahy a Gaslyho tak čeká další úkol v podobě vydobytí si své silné pozice uvnitř týmu. Gasly je proto dalším pilotem, který má před sebou zlomový rok.

Pokud Francouz nepřesvědčí ani tentokrát, naděje na podpis s dalším týmem už bude mizivá a Gaslymu tak nezbyde nic než opustit formuli 1. Za roky v AlphaTauri se ale Gasly zlepšil, má na kontě jedno vítězství a odolnější psychiku.