Pět důležitých témat před GP Austrálie

Je před námi třetí závod letošního mistrovství světa formule 1. Hostitelem bude tentokrát fanoušky oblíbený okruh Albert Park v australském městě Melbourne. Jak se bude vyvíjet souboj mezi piloty Red Bullu a udrží si Fernando Alonso slibnou formu? To a další témata shrnuje tento článek…

Štítky: GP Austrálie Zveřejněno 28. 03 2023 — Vašek Štěpánek

Verstappen vs Pérez

Obhájce titulu mistra světa slavil v Bahrajnu, kolega Pérez si zase podmanil ulice v Džiddě a nyní je mezi oběma piloty Red Bullu jeden jediný bod rozdílu – ten si Verstappen zajistil svým nejrychlejším kolem v závěru Grand Prix Saúdské Arábie.

Právě ono nejrychlejší kolo bylo po skončení minulého závodu v garáži Red Bullu diskutovaným tématem, neboť Pérezovi bylo řečeno, že nejrychlejší kolo má zajištěné. Až v posledním kole mu jej ale vyfouknul Verstappen, díky čemuž je lídrem šampionátu.

V Austrálii se tak můžeme těšit na třetí kolo utkání Verstappen – Pérez. Oba závodníci mají k dispozici techniku, která jim také u protinožců zajistí boj na špici. Tak uvidíme, kdo bude po Velké ceně Austrálie vévodit průběžnému pořadí.

Udrží Alonso silnou formu?

S velkým očekáváním jede do Austrálie také třetí muž šampionátu Fernando Alonso. Pilot Aston Martinu získal jak v Bahrajnu, tak v Saúdské Arábii stupně vítězů. Nutno dodat, že obě bedny nebyly dílem náhody.

Zelené monoposty jsou zkraje letošní sezony druhou hnací silou v poli, je ale otázkou, kdy se na Aston Martin začnou dotahovat ostatní soupeři [Mercedes a Ferrari]. Obě stáje mají totiž k dispozici větší know-how a zkušenosti, a tak se jejich zlepšení očekává každým závodem.

Do té doby má ale Aston Martin skvělé příležitosti sbírat důležité body a podiová umístění a Fernando Alonso těchto nabídek zatím plně využívá. Nesmíme opomíjet ani Lance Strolla, ten je i po zraněný také ve slušné formě.

Personální změny v McLarenu

Stáj z Wokingu nemá snadné období. Z týmu byl odejit Daniel Ricciardo a v zimě také velmi respektovaný Andreas Seidl, který kývnul na nabídku Audi a od letošní sezony působí jako CEO v týmu Alfa Romeo, která se za tři roky spojí právě s německou automobilkou.

Nyní McLaren opouští také technický šéf James Key, který do týmu přišel v roce 2020. Bohužel, Key nedokázal druhým rokem v řadě McLarenu navrhnout auto, které by bylo schopné být v čelní skupině startovního pole.

Spíše naopak – McLaren se postupně propadá a aktuálně je na posledním místě v poháru konstruktérů s nula body, takový úvod sezony asi nikdo nečekal. Nových technickým šéfem bude uznávaný David Sanchez, který do McLarenu přichází z Ferrari.

Vášnivý dav a nový hrdina

Piloti formule 1 milují australské publikum a australské publikum miluje jezdce F1, zvlášť ty své domácí. V minulosti si mohl silnou domácí podporu užít Mark Webber nebo Daniel Ricciardo a letos je řadě nováček v McLarenu Oscar Piastri.

21letý Australan se na domácí Velkou cenu těší, otázkou je, jaký výsledek oddaným divákův doručí. McLaren je na tom aktuálně velmi špatně, a tak se za dobrý výkon bude považovat nejspíše jen porážka týmového kolegy, ale uvidíme.

Návrat Daniela Ricciarda

Piastri nebude v paddocku jediným Australanem. Do prostředí formule 1 se vrací oblíbený a usměvavý Daniel Ricciardo, ačkoli ne zrovna na pozici, ve které bychom ho rádi viděli. Na konci roku 2022 se bývalý závodník vrátil do mateřského týmu, do Red Bullu.

U rudých býků Ricciardo nově působí jako rezervní [náhradní] pilot a PR postava týmu. Během prvních dvou závodů nebyl bývalý pilot McLarenu k vidění a namísto toho se doma poctivě věnoval svému novému koníčku – pěstování vína.

Domácí Velkou cenu si už ale Ricciardo ujít nenechá, a tak se Australan letos poprvé naplno pustí do svých povinností v rámci týmu Red Bull. Dá se tak očekávat, že Ricciardo bude svým kolegům a kamarádům v paddocku zase zlepšovat náladu svým smyslem pro humor.