Pérez čelí riziku, že se stane Verstappenovým Bottasem

Sergio Pérez se konečně dočkal – po deseti letech ve formuli 1 podepsal s týmem, který je považován za jeden z nejlepších ve startovním poli. Bude mít ale šanci na úspěch, když se jeho týmovým kolegou stane talentovaný Max Verstappen? Nebude Pérez pouze týmovou dvojkou, kterou Red Bull v Alexi Albonovi nenašel?

Štítky: Max Verstappen Red Bull Sergio Pérez Zveřejněno 23. 12 2020 — Petr Čermák

Red Bull nedávno oznámil kompletní jezdecké složení pro sezonu 2021, ve kterém figuruje vedle Maxe Verstappena mexický závodník a nejčerstvější nový vítěz Grand Prix Sergio Pérez. Z aktivního závodění se tak musí alespoň na rok stáhnout Alexander Albon, kterého Red Bull povolal do svých služeb v polovině loňského roku.

Sergio Pérez má za sebou úchvatnou sezonu. V předposledním závodě roku si dokonce splnil svůj sen a poprvé ve své kariéře zvítězil. Stalo se tak v jeho 190. závodě. V celkovém pořadí se umístil na čtvrtém místě, a to i přesto, že se kvůli onemocnění covidem-19 nezúčastnil ani jednoho závodního víkendu v Silverstonu.

Alexander Albon zažil úplný opak. Neustále byl porovnáván s Maxem Verstappenem, který jej v kvalifikaci porážel průměrně s půl sekundovým náskokem. Teprve v Abú Dhabí odvedl Albon práci, kterou od něj tým požadoval už od začátku. Pokud by se Albon pohyboval blíže svému kolegovi, existovala jistá šance na porážku Mercedesu. Red Bull by pak měl možnost rozdělovat strategie, využívat Albona coby „pojízdnou šikanu“.  To se ale nepovedlo.

Albon to ale neměl vůbec lehké. Monopost RB16 sice nepatřil mezi pomalé vozy, ale rozhodně se nedokázal měřit s precizností mistrovského Mercedesu W11. Ačkoliv se RB16 vyznačovala dobrými jízdními vlastnostmi, trápila se mnohdy s přítlakem v zadní části vozu. Jak popsal novinář Mark Hughes, jako by byl red bull osazen přepínačem, který náhodně volil míru přítlaku.

Max Verstappen se s těmito neduhy dokázal popasovat poměrně jednoduše – je to jezdec vysokého kalibru a dokáže pracovat i s těmi nejcitlivějšími detaily tak, aby získal čas ve svůj prospěch. Jenže Albon tuhle šanci neměl – teprve ve své druhé sezoně se od něj očekávalo, aby sem tam svého kolegu porazil, což se zdálo být jako nadlidský úkol. Brit s thajskou licencí se dostával čím dál tím více pod tlak a místo boje s mercedesy a Maxem Verstappenem se potuloval mezi renaulty, racing pointy a mclareny.

Je tedy logické, že se Red Bull rozhodl sáhnout po Sergiu Pérezovi. Mexičan byl letos velmi silný, ale na druhou stranu je potřeba zmínit, že Racing Point už dávno nepatří mezi týmy, které každou sezonu bojují o přežití. Tým získal finanční stabilitu a zároveň čerpal z konceptu vozu, který na první pohled připomíná vůz Mercedesu z roku 2019. Pérez byl za své dlouholeté čekání odměněn, a ještě větší odměnu mu nachystal po sezoně Red Bull.

Pro Lewise Hamiltona bude v Extreme E závodit Sébastien Loeb

Pokud ale srovnáme Sergia Péreze s Lancem Strollem, který byl u Racing Pointu po dobu dvou let jeho týmovým kolegou, čísla až tak výrazná nejsou. Mexičan sice dokázal svého mladšího kolegu porážet v kvalifikacích (Pérez porazil Strolla v poměru 7:5), přesto nejlepší kvalifikační výsledek týmu (pole position z Turecka) si vyjel Lance Stroll. V závodě pak byl Pérez mnohem lepší, jelikož za ním stojí dlouhá léta zkušeností – fenomenální je především jeho práce s pneumatikami.

Velice uznávaný novinář Mark Hughes si ale myslí, že Pérezovu sezonu můžeme hodnotit velmi kladně především díky dobrému autu a méně zkušenému kolegovi. Pokud by si totiž prohodil pozici s Valtterim Bottasem, měl by to po boku Lewise Hamiltona těžké a stejně jako Bottas, tak i Pérez by byl značně kritizován. A stejně jako je Pérez vychvalován u Racing Pointu, tak by byl vychvalován i Valtteri Bottas, který by zaujmul roli vůdčího pilota.

Pokud se nad tím takto zamyslíme, bude to mít Sergio Pérez v příští sezoně velmi těžké. Bude se totiž měřit s jedním z nejtalentovanějších pilotů ve startovním poli, který u Red Bullu závodí už pátým rokem. Červení býci si jej tedy nevybrali kvůli jeho ryzímu talentu, ale kvůli tomu, že jsou přesvědčeni o jeho schopnostech, které z něj udělají perfektní „sběrače vody“, perfektní dvojku k Maxi Verstappenovi.

Od Péreze se neočekává, že by dosáhl Verstappenovy úrovně. Pokud tomu tak bude, určitě Pérez vypálí mnohým osobnostem z paddocku rybník. Jak tomu ale ve skutečnosti bude, se nedozvíme dříve než v příštím roce. Sezona by měla odstartovat za necelé tři měsíce závodem v Austrálii, situace kolem pandemie covidu-19 nám ale neumožňuje brát tuto informaci za zcela jistou. Tak se nechme překvapit.

Žádná týmová jednička – Sainz a Leclerc mohou otevřeně bojovat