Analýza pátečních tréninků: Mercedes udělal krok vpřed

Páteční jízdy na britském okruhu Silverstonu byly narušeny nepříznivým počasím. Týmy se tak snažily dohnat čas až ve druhém tréninku. Je tak nutné brát výsledky s rezervou, ale zlepšení Mercedesu je viditelné. Kromě stáje z Brackley přivezly nové díly také další týmy.

Štítky: GP Velké Británie Zveřejněno 1. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Několik týmů přivezlo do Silverstonu nové díly – o Mercedesu se to ví už dlouho, velký balík novinek ale nasadil také Alpine, Red Bull a Aston Martin. Všechny ale nejvíce překvapila stáj z Grove, Williams do Anglie přivezl novou podlahu, přední křídlo i bočnice.

Jen pár okamžiků před začátkem prvního tréninku začalo pršet, což hodně ovlivnilo průběh následující šedesátiminutovky. Všichni piloti nasadili pneumatiky do přechodných podmínek a vyrazili na trať prověřit povětrnostní situaci.

Kvalifikační potenciál:

I když déšť ustal, na nasazení pneumatik do sucha bylo pořád hodně mokro a aktivita na trati mezi jezdci upadala – což se projevilo také ve výsledcích. Jen deset pilotů zajelo v FP1 měřené kolo a na prvním místě se objevil Valtteri Bottas.

V závěru prvního tréninku sáhli někteří jezdci nakonec i po pneumatikách do sucha, konkrétně to byli Hamilton a Sainz, své časy ale nevylepšili. Dvě minuty před koncem FP1 skončil Lance Stroll ve štěrku, byly vyvěšeny červené vlajky a trénink se už nerestartoval.

Druhý trénink byl díky příznivějšímu počasí akčnější. Týmy a jezdci doháněli ztracený čas a poctivě zkoušeli jízdu na delší vzdálenost (závodní simulaci). Na řadu přišly kvalifikační simulace. Dále se stáje snažily otestovat nové nasazené díly.

FP2 se obešel bez červených vlajek, a kromě pár incidentů nedošlo k vážnějším komplikacím. Jen Sebastian Vettel musel chvíli strávit v boxech kvůli poškozené podlaze, na Silverstonu nejspíše bude hodně promlouvat poskakování aut.

Závodní potenciál:

Páteční program zakončil nejrychlejším časem Carlos Sainz před Hamiltonem a Norrisem, pilot McLarenu měl další smůlu u mechaniků, kdy se posádce oranžových monopostů zlomil zvedák a při výměně gum spadl monopost MCL36 na zem.

Za zmínku stojí také Mercedes… stříbrné šípy prokazovaly zlepšení, a to jak v kvalifikační simulaci, tak i závodní. Inženýři stáje dokonce odhadují, že by se rychlostně mohl vůz W13 vyrovnat i Ferrari, tak uvidíme…