Osobnosti se vymezují proti kritice rozhodnutí F1 zamířit do Saúdské Arábie
Celosvětové hnutí proti porušování lidských práv Amnesty International se ohradilo proti plánovanému závodu v Saúdské Arábii. Domnívá se totiž, že by se závod mohl přidat k řadě sportovních akcí, které se snaží „vymazat“ nelibou bilanci země v porušování základních lidských práv.
Formule 1 příští rok poprvé zavítá do Saúdské Arábie, kde se v ulicích města Džidda pojede noční závod. V roce 2023 by se pak měla sportovní akce přesunout do rozsáhlého zábavního a sportovního komplexu, na jehož výstavbě se aktuálně pracuje.
Před závodem ale varovala lidskoprávní organizace Amnesty International, která upozorňuje na to, že se „závod stane součástí sportovních akcí, jež pomáhají k ‚vymývání‘ pozůstatků po rozsáhlém porušování lidských práv v Saúdské Arábii“.
Saúdská Arábie se čím dál tím více stává atraktivní sportovní destinací – kromě fotbalu, boxu nebo tenisu hostila arabská země i úvodní závody posledních dvou sezón formule E a letos sem zavítala i slavná Rally Dakar.
Proti slovům Amnesty International se ohradil například šéf Mercedesu Toto Wolff. Podle něj by měl sport spojovat a dělat ze světa lepší místo. „Formule 1 závodí po celém světě, z naší strany je to pozitivní krok,“ prozradil Wolff.
„Před rokem jsem byl v Rijádu na závodech formule E a byl jsem překvapen změnou, kterou tato země prošla. Samozřejmě nemůžete jako divák zhodnotit celou situaci. Ale co jsem viděl, byla to velká akce bez jakéhokoliv náznaku segregace, muži i ženy si byli rovni. Byl to velmi příjemný sportovní event.“
„Musíme nějak začít. A jak tak koukám, něco jsme už začali a věřím, že máme možnost z tohoto světa udělat lepší místo.“
Novináři se zeptali na názor i Lewise Hamiltona, ten ale řekl, že o situaci v zemi nemá dostatek informací, takže nemůže porušování lidských práv v tamní kultuře nijak zhodnotit.
„Mám několik přátel, kteří tam jezdí a tvrdí, že je to úchvatné místo,“ prozradil lídr šampionátu. „Než se k tomuto tématu (porušování lidských práv v zemi) nějak vyjádřím, musím znát všechny okolnosti.“
„Nelson Mandela před mnoha lety řekl, že sport je dostatečně silný na to, aby z našeho světa udělal lepší místo. Podle mě jsme svědky toho, že tomu tak může být. Letos jsme se zavázali pro podporu lidských práv, rovnosti a začleňování diskriminovaných skupin.“
„Jezdíme do těchto zemí, a ačkoliv se jedná o velké události, nezanecháváme za sebou dlouhodobě trvající pozitivní efekt. Otázkou zůstává, zda tomu tak může být? Můžeme poukazovat na určité nedostatky a snažit se tlačit na jejich zlepšení?“
Šéf Red Bullu Christian Horner dodává, že týmy formule 1 nemají na výběr destinací žádný vliv. Přesto jednotlivé stáje výběru důvěřují a jsou si jistí, že vedení F1 zvažuje důležité aspekty pro začlenění jednotlivé země do seznamu závodů.
„Když se upíšeme k tomu, že budeme závodit v Mistrovství světa, nediktujeme si, jaké destinace chceme navštěvovat,“ upozorňuje Horner. „Souhlasíme se všemi závody. Věříme držitelům komerčních práv a vedení sportu, že před začleněním nové destinace provedou nezbytný průzkum.“
„Nejsme politická organizace. Sport by nikdy neměl být politický. Proto věříme, že (formule 1) činí správně. Jakoukoliv destinaci pro náš šampionát vyberou, zúčastníme se jí a budeme se snažit předvést v co nejlepším možném světle.“
GM a Honda se zapojuje do projektu, který chce skladovat přebytečnou elektrickou energii