Osm událostí, ve kterých Halo možná zachránilo život

Nechtěli jsme to, odsuzovali jsme to a nebýt toho, tak bychom se v nedávné minulosti museli rozloučit s nejedním lidským životem… systém Halo při Velké ceně Velké Británie 2022 se opět osvědčil. Na kontě má ale tento relativně nový systém už několik úspěšných případů, ve kterých zachránil život.

Štítky: Halo Historie Pravidla Zveřejněno 5. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Tadasuke Makino – formule 2, 2018

Ochranný systém hlavy byl povinně zaveden v roce 2018 coby reakce na osudnou nehodu Julese Bianchiho v Japonsku o čtyři roky dříve. Hned ve druhém závodě formule 2 do sebe narazili piloti Tadasuke Makino a Nirei Fukuzumi.

K nehodě mezi oběma bývalými rivaly z nižší doprovodné série F2 došlo na okruhu Barcelona ve Španělsku. De facto šlo o podobný incident jako vloni na Monze mezi protagonisty o titul Hamiltonem a Verstappenem.

Charles Leclerc – formule 1, 2018

Halo na sebe nenechalo dlouho čekat ani ve formuli 1. Při startu Grand Prix Belgie 2018 se Fernando Alonso srazil s debutantem Charlesem Leclercem. Španěl přelétl přes nováčka u Sauberu hned v první zatáčce a k neštěstí chybělo málo.

Po delším prozkoumání nehody a zpětných záběrech byly na systému Halo mírné praskliny a vzorky Alonsovy pneumatiky. To jen potvrdilo sílu, které byl tehdy Leclerc vystaven a velmi užitečnou funkčnost nově zavedeného systému.

Alex Peroni – formule 3, 2018

K další mrazivé chvíli došlo na Monze, jen týden po nehodě mezi Alonsem a Leclercem. Stalo se to ale v nižší sérii formule 3, kdy australský závodník Alex Peroni najel na obrubník, který byl umístěn v poslední zatáčce.

Monopost F3 vzletěl do vzduchu a katapultoval mladého závodníka do svodidel na výjezdu ze zatáčky. Jako zázrakem vylezl Peroni z auta bez jediné modřiny a stručně sdělil, že mu systém Halo rozhodně zachránil život.

Romain Grosjean – formule 1, 2020

Pilot Haasu se tehdy znovu narodil. Grosjean nezvládl manévr a namířil svůj monopost rovnou do svodidel za první zatáčkou na okruhu v Bahrajnu. Záběry byly hrozivé – rozpůlený vůz, velký oheň a Grosjean vidět nebyl.

Francouz následně ze svého monopostu vylezl sám. Vyšetřování prokázalo, že Halo správně ohnulo plechová svodidla, díky čemuž zůstal v kritický moment závodník při vědomí. Nebýt toho, Grosjeanovi by svodidlo možná useklo hlavu.

Sarah Moore / Beitske Visser – W Series, 2021

Halo zachraňovalo životy také v ženské doprovodné sérii W Series, když vloni při kvalifikaci v Belgii dvě závodnice Moore a Visser utekly tragické nehodě. Trať byla mokrá a kluzká, to zapříčilo střet mezi oběma pilotkami.

Sarah Moore zachránilo Halo před kolem z vozu Beitske Visser. Ta se pro změnu ocitla hlavou dolů a klouzala po trati ještě několik dalších metrů. Naštěstí se obě závodnice dostaly ze svých vozů bezpečně ven, a to bez následků.

Lewis Hamilton – formule 1, 2021

Vzájemný souboj o titul mezi Hamiltonem a Verstappenem vloni přinesl několik incidentů mezi oběma závodníky. Ten druhý se stal na italské Monze, kde v první zatáčce najel pilot Red Bullu na obrubník a byl katapultován na vůz Mercedesu.

Ochranný prvek hlavu zachytil Verstappenovu pneumatiky těsně nad Hamiltonovu hlavu, ani netřeba připomínat, jaké nebezpečí britskému závodníkovi hrozilo. Naštěstí oba rivalové opustily své vozy v pořádku a bez vážných problémů.

Roy Nissany – formule 2, 2022

Izraelský závodník se na Silverstonu stal dalším ukázkovým případem… Dennis Hauger se po své chybě snažil rychle vrátit na trať, přelétl obrubník a namířil svůj vůz přímo do monopostu Roye Nissanyho, šlo o takzvanou ‚T-nehodu‘, které jsou jedny z nejnebezpečnějších.

Systém Halo Haugera vznesl nad helmu izraelského závodníka, čímž předešel další velké a možná i tragické nehodě. Nissany po závodě sám přiznal, že jen díky systému ochrany hlavy nepřišel o život.

Guanyu Zhou – formule 1, 2022

Nejčerstvějším případem je nehoda Guanyu Zhou při startu Grand Prix Velké Británie. Pilot Alfy Romeo byl vozem AlphaTauri natlačen na stranu trati a následné ťuknutí od Russella katapultovalo čínského závodníka do štěrku a oplocení kolem trati.

Záběry byly mrazivé, Zhou nejprve několik metrů klouzal hlavou vzhůru a následně skončil až za tec-pro bariérou v oplocení před tribunou s fanoušky. I přes hororové snímky se nováčkovi letošní sezony nic nestalo a stal se dalším šťastlivcem.