Ona tu někde je. A do deseti let bude mistryní světa F1

Přibližně za 10 let nastane situace, která vytvoří potenciál mít ženu jako mystryni světa formule 1. Jak toho docílit? Kolik to bude stát? A kdo, nebo co tomu stojí v cestě?

Štítky: More than Equal ženy v motorsportu Zveřejněno 27. 12 2022 — GPF1.cz

Již nyní existuje několik silných a zajímavých iniciativ, které podporují ženy v motoristickém sportu a pomáhají jim závodit na vyšší úrovni než kdykoli předtím. Iniciativa >= More than Equal všechny podporuje, ale nesoupeří s žádnou z nich. Přesto se odlišuje ve třech hlavních bodech:

Celosvětové vyhledávání mladších talentů s cílem získat titul mistra světa jezdců F1.  Síť skautů iniciativy >= More than Equal bude vybudována tak, aby přilákala a otestovala talenty po celém světě.  Cílem je najít slibné talenty v mladším věku, než jak to zažívá současná armáda špičkových jezdců a jezdkyň.  A pomáhat jim stejně, jako se pomáhá nadějným mužským jezdcům.  Cílem je plnohodnotné a konkurenceschopné závodění ve formuli 1 a nakonec i zisk titulu mistra světa.

Jedním z ambasadorů iniciativy >= More than Equal je bývalý pilot F1 a úspěšný podnikatel David Coulthard. Ten odpovídá na dotaz, jak poznat tu konkrétní dívku, kterou na její dlouhé cestě podporovat.

„Jednoduše,“ říká Coulthard. „Buď dokáže zajet rychlé kolo, nebo nedokáže. Jak kdysi zpíval Robbie Williams: nelze vysoustružit zázrak. Buď v sobě máte něco výjimečného, nebo ne. Tečka.“

ČASOVÝ RÁMEC

Pokud nebude mít iniciativa >= More than Equal obrovské štěstí a nenajde starší, již dobře vyvinuté jezdecké talenty, bude pravděpodobně trvat minimálně 8 až 10 let, než se dočkáme splnění původního cíle: závodění žen ve formuli 1. Pokud jde o ultimátní cíl, šlo by o spekulaci při snaze ho časově ohraničit.  Existuje však přesvědčení, že ženská mistryně světa je otázkou ‚kdy‘, nikoliv ‚jestli‘. A >= More than Equal se zabývá tím, abychom to ‚kdy‘ přiblížili.

>= More than Equal bude hledat větší počet talentovaných žen. Bude lépe chápat překážky bránící ženám v úspěchu, bude je redukovat nebo úplně eliminovat. A bude vytvářet ucelený systém podpory od útlého věku až po start na okruzích velkých cen F1.

David Coulthard říká: „Víte, v podstatě kdokoli dokáže vyhrát jednou, ale na to, abyste vítězil opakovaně, potřebujete nebývalou pracovní morálku a odhodlání. Z mého pohledu jsou to především tyhle dvě vlastnosti, které na konci dne dělají z dobrých mužů legendy. A není žádný důvod, aby tyto vlastnosti měla i žena.“

DĚLÁ F1 DOST?

FIA a motoristický sport obecně dělají hodně pro to, aby více zahrnovaly ženy.  Roste počet silných iniciativ, které se zasazují o ženy v motorsportu, jako jsou Girls on Track, Komise FIA pro ženy v motorsportu, Nadace Lewise Hamiltona, W Series (kterou David Coulthard pomohl založit a iniciativu >= More than Equal  vnímá jako její pokračování) a Iron Dames a oceňují jejich jezdecký talent.

Iniciativa >= More than Equal říká: „Přesto je nepravděpodobné, že by se kdokoli z nás mohl podívat na své podniky nebo sporty, které milujeme, a říci, že jsme dosáhli bodu, kdy jsme udělali dost.  Jednáme nyní, protože vidíme jasnou příležitost přispět k dynamice zlepšování tím, že poskytneme svou nadšenou podporu cílenou a soustředěnou kampaní.  Chceme přidat svou váhu ke stávajícímu rozmachu programem, který je podle našeho názoru nejambicióznější ze všech.“

KDO TO BUDE FINANCOVAT? >= More than Equal?

Napřímo ne.  Síla >= More than Equal pramení z toho, že vytváří pilotky, které si zaslouží tuto výhodu poskytovanou samotnými týmy. A kontakty lidí v týmu >= More than Equal pomáhají tato spojení navazovat. Přednost nespočívá v přímém placení za tento proces, ale v tom, že v počátcích kariéry jezdce věnuje >= More than Equal dostatek úsilí, aby pilotky vyhrávaly na trati, prokázaly svůj potenciál a získaly sponzory nezbytné pro vstup do programu rozvoje jezdců a následně místo v týmu F1.  Odtud pak pokračuje cesta k titulu mistra světa.

V této souvislosti David Coulthard připomíná, že bohužel žádný z týmů neprojevil zájem o pokračování kariéry šampionky W Series Jamie Chadwick.

„Mnohé firmy mají specializovaná oddělení, která se tématikou rovnosti žen, diverzity a inkluze měla zabývat, ale ve finále jde jen o řeči. Jen zlomek firem do takového úsilí chce skutečně investovat,“ říká Coulthard.

„Chci vidět, co se stane, když objevíme talentované děvče, které dostane stejnou podporu, jako od dětství dostali Lewis Hamilton nebo Max Verstappen, který byl v podstatě od narození veden k tomu, že jednou bude mistrem světa.

V motokárách závodí desítky tisíc chlapců, ale jen pár stovek dívek. Pravděpodobnost, že mezi nimi najdeme někoho výjimečného, je tak mnohem nižší.

Ale je mi jedno, že nám někteří říkají: ne, tohle nebude fungovat. Ale kdyby lidstvo poslouchalo jen takové lidi, nepřistáli bychom na Měsíci. Neměli bychom internet, nebo telefony s dotykovými displeji. Je mi jedno, že si někdo myslí, že je náš záměr nerealizovatelný.

Chceme to zkusit, tak nám laskavě nestůjte v cestě. Když totiž chceme přistát na Měsíci, nesmíme se nejprve bát vyletět do vesmíru.”