Okruh v Singapuru přijde o čtyři zatáčky

Okruh Marina Bay v ulicích Singapuru čekají velké změny. Promotéři závodu vystaví v okolí trati nový stadion a v důsledku toho zmizí hned čtyři zatáčky v posledním sektoru. Na nové verzi okruhu se začne závodit už příští rok!

Štítky: 2023 GP Singapuru Zveřejněno 19. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Promotéři Velké ceny Singapuru se nechali slyšet, že chystají renovaci v prostředí závodního okruhu. Chystá se výstavba zbrusu nového stadionu při pobřeží. Nová plocha by pak měla pojmout až 30 tisíc lidí a práce na projektu započne v březnu příštího roku.

Stadion by pak měl být dokončen v polovině roku 2026 – původně se mluvilo o roku 2025, ale do plánů stavby se výrazně zapsala světová pandemie, která projekt prodloužila. Samotný okruh se pak dočká razantních úprav.

Už od příštího roku zcela zmizí sekce čtyř zatáček ve třetím sektoru. Ty nesly pořadové číslo 16-19. Od sezony 2023 je ale nahradí rovinka, která bude plynule navazovat na šikanu před nájezdem na cílovou rovinku.

Pro lepší představu – jedná se o sekci, ve které piloti podjíždějí tribunu s fanoušky. Změny se samozřejmě dotknou i časů na kolo. Ty půjdou rapidně dolů a Singapur by tak mohl vyřešit svůj problém s dodržováním dvouhodinového limitu závodu.

Organizátoři závodu ve lvím městě nevylučují, že by se vozy po kompletní výstavbě stadionu nemohly prohánět přímo na něm. Singapur by tak mohl napodobit závody v Mexiku, kde se taktéž z baseballového stadionu vytvořila část okruhu.

V Mexico City přebudovaný stadion slouží jako technická pasáž trati a také jako prostor se stupni vítězů, což každoročně vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Singapur by do v dalších letech mohl plánovat něco podobného.

Nová verze okruhu od roku 2023: