Okruh v Kataru před návštěvou F1 je výrazně upraven

Katarský okruh Losail, který letos bude hostit závod formule 1, upraví svou boxovou uličku, která se jinak využívá pro závody MotoGP. Změny se týkají obrubníků, bariér a boxové uličky...

Štítky: GP Kataru Zveřejněno 17. 11 2021 — Vašek Štěpánek

Formule 1 míří do Kataru. Letos se na mezinárodním okruhu Losail uskuteční vůbec první závod F1 v zemi. Od roku 2023 se sem však královna motorsportu vrátí a setrvá zde minimálně do roku 2033. Příští rok se v Kataru kvůli mistrovství světa ve fotbale závodit nebude.

Losail by podle všeho měl být jen dočasným hostitelem, pokud neprojde rozsáhlými úpravami. Trať je uzpůsobena závodům MotoGP a v minulosti se na ní ještě konaly závody Grand Prix Masters v roce 2006 a tři roky později GP2 Asia Winter Series.

Problematický je nájezd do pitlane, který začíná hned za poslední zatáčkou. Ředitel závodů F1 Michael Masi uvedl, že právě tato část bude kompletně předělána, i když finální řešení zatím není známé.

„Veškeré práce jsou téměř hotové. Ještě před závodem v Austinu navštívím Katar, abych se ujistil, zda je skutečně všechno připravené. Losail je přizpůsoben především motorkám, a tak na něj byly naistalovány dvojité obrubníky, které jsou typické pro formuli 1.

V celém areálu bylo také přidáno velké množství TecPro bariér, které jsou dnes zcela běžné a velkých úprav se dočkal také nájezd do boxů. Myslím si, že právě pitlane je tou největší změnou, která byla v Kataru provedena,“ uvedl Masi.

Volkswagen ID.5 GTX se prohání po Nordschleife

Losail má jen málo pomalých zatáček, které jsou v moderní F1 asi nejlepší příležitostí k předjíždění. Zbytek okruhu je tvořen dlouhými a rychlými zatáčkami, které budou patrně náročné pro přední pneumatiky.

Reakce na přidání Kataru do kalendáře F1 nebyly úplně pozitivní. Mnoho expertů i samotných jezdců, kteří mají s okruhem zkušenosti, se shodují v tom, že v Losail nebude mnoho příležitostí k předjíždění, nejpravděpodobnějším místem na útok bude jen první zatáčka.

Na straně druhé, okruhy jako Barcelona, Silverstone, Red Bull Ring a COTA, kde bude F1 závodit příští týden, motorky také využívají a také se po různých úpravách tvrdilo, že závody nebudou atraktivní.

Letos byl ale závod F1 v Barceloně zajímavý, dobrou show jsou schopny předvést také zbývající okruhy, a tak nezbývá než si počkat do 21. listopadu a kdoví, možná budou úpravy na okruhu v Kataru zodpovědné za lepší závodění.

Populární ŠKODA ENYAQ iV se rozroste o verzi COUPÉ