Okruh v Austinu je až moc hrbolatý. Je to špatně? Jezdci se neshodnou

Po pátečních trénincích se na stav asfaltu Okruhu Amerik snesla vlna kritiky. Hlavně v zatáčkách 1, 2 a 9 jsou prý obrovské hrboly. S postupem času se ale vyrojily i pozitivní ohlasy.

Štítky: GP USA Zveřejněno 2. 11 2019 — Lukáš Štěrovský

Mezi největší kritiky patřili Sergio Pérez, Max Verstappen či Lewis Hamilton. „Může to být velmi bolestivé, někdo si může ublížit,“ obával se Pérez. „Viděli jste, jak někteří jezdci ve vysokých rychlostech vylétli z dráhy, a to právě kvůli hrbolům. Myslím, že je to neakceptovatelné, je to přes čáru. Očekávám, že to způsobí nehody, jakmile se gumy trochu opotřebují. A pokud náhodou trefíte hrbol ve špatném úhlu a pošle vás přímo do zdi, pak je to hodně zlé.“

Podobně vše viděl i Max Verstappen. „Musíte být opatrní, třeba když chcete mimo ideální stopu a někoho vybrzdit. Pokaždé se bojím, že si poraním záda nebo tak. Nevadí mi hrboly na městských okruzích, patří to k tomu. Ale tohle je vážné. Na některých místech je to skoro jako odrazová rampa, kola se zvednou do vzduchu. To samozřejmě nechcete.“

Lewis Hamilton měl kvůli hrbolům podle svých slov zdravotní komplikace. „Po prvním tréninku mi nebylo moc dobře. Byla to ta nejhrbolatější trať, na jaké jsem kdy jezdil. Strašně mě bolela hlava. Hrboly na některých místech nejsou zlé, protože to tratím obecně dává specifický charakter, ale tady je jeden vážně obrovský. Oproti osobním autům nemáme až tak účinné tlumiče, všechny nárazy jdou přímo do vašeho zadku a páteře. Takže jsem se cítil hrozně, musel jsem si lehnout,“ přiznal Brit.

Stav dráhy zkritizovali i Lance Stroll, Valtteri Bottas či šéf Ferrari Mattia Binotto, který tvrdí, že právě hrboly způsobily technický problém na Leclercově voze.

Stav dráhy v Austinu má ale i své zastánce. „Preferuji raději tohle než hladký okruh jako ve hře. Některé zatáčky jsou nepohodlné, ale trati to dává duši. Okruh pak cítíte, drží vás to v bdělém stavu. Je to výzva, není to jako jiné trati. Hlavně některé moderní okruhy jsou až příliš dokonalé. Rozhodně to není tak špatné, abychom nemohli jezdit,“ tvrdil Daniel Ricciardo. Takřka stejně okomentoval situaci i Romain Grosjean.

Diskuse k článku

Napsat komentář