Ohlédnutí za sezonou 2019 (3/3): Mizérie Williamsu, paběrkování Haasu a Racing Pointu

V posledním díle ohlédnutí za sezonou 2019 se podíváme na zbytek startovní listiny, respektive chvost startovního pole.

Štítky: Alfa Romeo Haas Racing Point Sezona 2019 Williams Zveřejněno 5. 12 2019 — Bára Goldmannová

Frustrující sezona Haasu

Stále relativně nová stáj bude chtít na tuto sezonu co nejrychleji zapomenout. Ačkoliv ze začátku roku vypadala jejich forma nadějně a Američané mířili přinejmenším na obhajobu páté příčky ze sezony 2018, tak postupně se výkony začaly zhoršovat. Dokonce jejich beznadějné pátrání po chybějící výkonnosti došlo tak daleko, že ve druhé polovině sezony místo vylepšených dílů nasazovali součástky z úvodu. Pro velké finále na okruhu Yas Marina využili i díly z předsezonních testů!

Z dvojice Kevin MagnussenRomain Grosjean byl tím konzistentnějším dánský pilot. Ten svého francouzského kolegu v kvalifikacích pokořil 13:8 a prakticky všechny body v Poháru konstruktérů připadají na jeho konto (20:8). Grosjeanovým maximem bylo sedmé místo v GP Španělska a GP Německa, Magnussen dojel nejlépe na šesté pozici v zahajovacím závodě sezony 2019 v australském Melbourne.

Grosjean Magnussen
Kvalifikace 8 13
Nejlepší startovní pozice 6. (2x) 6. (1x)

Kubicův comeback se do dějin nezapíše, na vině byl z části ale i tým

Williams byl závod co závod beznadějně poslední, na špičku zpravidla ztrácel kolem tří sekund. Mizerné výkony týmu nepomohly ani nováčkovi Georgeovi Russellovi ani navrátilci Robertu Kubicovi.

Byť Polák na Hockenheimringu v bláznivé GP Německa získal jeden jediný bod týmu za desáté místo (Russell skončil těsně za body na 11. místě), tak jinak za Russellem značně zaostával. V kvalifikacích jej jednadvacetiletý Brit nekompromisně zajezdil do země, když ve všech závodech startoval před ním.

Za vypíchnutí stojí Russellův počin z kvalifikace na GP Maďarska, kdy se do prostředního segmentu nedostal jen o fous a zajistil si start z 16. příčky, naopak Kubica startoval nejlépe z 18. místa.

Williams se dopustil rovněž několika přešlapů. Asi tím nejkontroverznějším byla situace z GP Brazílie, kdy málem zkazil závod Maxi Verstappenovi bojujícímu o vítězství, když těsně před něj v boxech pustil Kubicu.

Bild
Russell Kubica
Kvalifikace 21 0
Nejlepší startovní pozice 16. (1x) 18. (4x)

Technika nefungovala podle představ ani u „růžových panterů“

Od odkupu stáje otcem Lance Strolla, Lawrencem, se nepodařilo Racing Pointu vytvořit balíček, který by dokázal pravidelně jezdit v nejlepší desítce. Nejlepším umístěním týmu je Strollovo čtvrté místo z chaotické GP Německa, ve které vypadlo šest jezdců, mezi nimiž byl i Valtteri Bottas a Charles Leclerc. Rovněž se tehdy nechal nachytat na „dragster dráze“ úřadující šampion Lewis Hamilton.

Nicméně mnohem výraznější byl Strollův týmový kolega Sergio Pérez, který se v interních soubojích umístil na pomyslné druhé příčce, když svého kolegu porazil v kvalifikačních jízdách 18:3 a v závodech 16:5.

Pérez Stroll
Kvalifikace 18 3
Nejlepší startovní pozice 5. (1x) 9. (1x)