Oficiálně: Dohoda Sauber-Honda pro sezonu 2018 padá

Švýcarský tým si zajistil dodávku pohonných jednotek pro příští sezonu od Hondy v květnu letošního roku. Dohoda ale zřejmě nebyla dotažena do konce, neboť nyní se objevilo prohlášení, podle kterého ke spolupráci mezi japonským motorářem a Sauberem nedojde. Vliv na to zřejmě má nový šéf Sauberu Frederic Vasseur, který před pár týdny nahradil Monishu Kaltenbornovou a veřejně se netajil tím, že mu motor od Hondy příliš „nevoní“.

2 Štítky: Honda Pohonné jednotky Sauber Zveřejněno 27. 07 2017 — Lukáš Štěrovský

Celý „obchod“ domluvili Masashi Yamamoto, generální ředitel Hondy, a dnes již bývalá šéfka Sauberu Monisha Kaltenbornová. Oficiálně ale nic podepsáno nebylo. Od červnového sesazení Kaltenbornové z pozice šéfky Sauberu obě strany zastavily jednání, které nakonec nebude nijak pokračovat.

„Se Sauberem jsme chtěli vybudovat dobré partnerství a těšili jsme se na společnou sezonu 2018. Nicméně během diskuzí po změnách ve vedení týmu jsme dosáhli dohody ohledně zrušení projektu kvůli rozdílům v budoucích vizích obou stran,“ tvrdí Yamamoto, který Sauberu poděkoval za spolupráci a popřál všechno nejlepší do budoucna.

„Je nešťastné, že jsme museli ukončit plánovanou spolupráci s Hondou v tomto bodě. Toto rozhodnutí však bylo učiněno ze strategických důvodů a s ohledem na nejlepší záměr s týmem do budoucna,“ uvedl šéf Sauberu Frederic Vasseur, který rovněž Hondě obdobně poděkoval.

Sauber prý podle jeho slov potřebuje silnější motor a v současnosti to vypadá na prodloužení smlouvy s Ferrari. To se nakonec potvrdilo.

Větší problémy by toto zrušení dohody mohlo způsobit Hondě. Té tak zůstal pro příští rok pouze McLaren, který zvažuje, zda s ohledem na slabé výsledky toho partnerství neukončit – to by zřejmě znamenalo i konec Hondy v F1. Na druhou stranu zástupci McLarenu přiznali, že Ferrari a Mercedes odmítají dodávat britské stáji pohonné jednotky, a tak by poslední alternativou byl Renault.

Diskuse k článku

2 komentáře: “Oficiálně: Dohoda Sauber-Honda pro sezonu 2018 padá”

  1. Lukáš Štěrovský napsal:

    Nemůže odmítnout dodávat jiné stáji pouze v případě, pokud by ta další stáj nesehnala žádného dodavatele motoru (například Red Bull před loňskou sezonou).

  2. koza3 napsal:

    A já myslel, že výrobce motorů nemůže odmítnout dodávat motor jiné stáji než té vlastní… To přece minimalizuje konkurenční boj a dostává nás to do bodu, kdy pouze tovární týmy dosahují špičky…tedy s vyjímkou Renaultu…tam tomu moc nerozumím, jaktože jsou spíše u chvostu a Red Bull je téměř na špici…

Napsat komentář