Odchod šéfky týmu je oficiální. Situace v Sauberu je vážná

Švýcarské zemětřesení. Tak rychle se mění situace v týmu Sauber. Okamžitý odchod šéfky Minishy Kaltenbornové byl oficiálně stvrzen v noci na čtvrtek. Rychlost událostí doprovázejí zjevné emoce a také trochu zmatek. Spekulace spojené s osobou nového potenciálního týmového šéfa nevzbuzují optimismus. Je-li to skutečně Colin Kolles, skončilo vše, na co sáhl.

Štítky: Honda Monisha Kaltenbornová Sauber Zveřejněno 22. 06 2017 — Tomáš Richtr

Tým už rok vlastní skupina Longbow Finance S.A. se sídlem ve švýcarském Lutry. Svých podílů se zbavili jak zakladatel týmu Peter Sauber, tak několikaletá spolumajitelka stáje Monisha Kaltenbornová. Ta se stala šéfkou týmu poté, kdy právě ona pomohla zachránit jej od zániku v situaci, kdy se na něj ze dne na den vykašlala automobilka BMW. Ta vlastnila 75 % týmu v sezonách 2006 až 2010. Na svou nejlepší sezonu 2008 s Robertem Kubicou další události nechaly rychle zapomenout.

O nadcházejícím víkendu během GP Ázerbájdžánu tým povedou jeho manažer, a dosavadní podřízení Kaltenbornové, Beat Zehnder a technický ředitel Jörg Zander. Prezidentem společnosti Sauber Holding AG je Pascal Picci, který je také podepsán pod aktuálními tiskovými zprávami. V jedné z nich Pascal Picci přiznává, že za odchodem Kaltenbornové jsou „rozdílné názory ohledně budoucnosti týmu“. To se stává a znamená to, že se členové managementu týmu Sauber prostě neshodli na další taktice a strategii. Je ale bezpochyby škoda, že právě Kaltenbornová odchází. Narodila se v indickém Déhrádúnu, dosáhla vysokého vzdělání ve Vídni a Londýně (paradoxně ekonomii). Pro Sauber začala pracovat před 17 lety a fakt, že firmu opouští ze dne na den, jen dokládá závažnost situace.

Sauber kupuje švýcarská skupina Longbow Finance S.A., Peter Sauber končí

Velmi zajímavým krokem vedle oficiálního potvrzení odchodu Kaltenbornové, je další noční tiskové vyjádření, které se ostře ohrazuje proti spekulacím médií. Ty údajně Sauber podezřívají z nerovného přístupu k jezdcům týmu, Švédovi Marcusi Ericssonovi a Němeci Pascalu Wehrlenovi. Právě Pascal Wehrlein se stal středem pozornosti po své havárii při lednovém Závodě Šampionů v Miami, po které vynechal závody F1 v Austrálii a Číně. Okolnosti této absence byly mnoha lidmi ze zákulisí komentovány jako podivné a negativní vůči Wehrleinovi, o kterém se dokonce začalo hovořit, že se vlastně jen vymlouvá. Monisha Kaltenbornová jej ale velmi silně hájila. Žádné další problémy mezi jezdci nenastaly a tak je s podivem přijímána motivace, se kterou se Sauber ohrazuje vůči mediálním nařčením, podle kterých nejedná se svými závodníky rovně.

Sauber se ale nechvalně proslavil skandálem, ve kterém tým nasmlouval čtyři jezdce, ačkoli místa jsou v závodním týmu jen dvě. Nizozemec Giedo van der Garde vyhrál před dvěma lety arbitrážní řízení u australského soudu. Van der Garde trval na tom, že má smluvně zajištěné závodní místo u týmu Sauber, který pro sezonu 2015 angažoval Marcuse Ericssona a Felipeho Nasra. V ostudné soudní tahanici Van der Garde vyhrál a s týmem Sauber se dohodl na mimosoudním vyrovnání ve výši 15 milionů dolarů. Příliš sympatií tým za tuto divnou strategii u svých soupeřů-vrstevníků nezískal.

Komentář: Arogance F1 a Statečné (Van der Gardeho) srdce

Nový šéf týmu bude oficiálně potvrzen brzy. Jako nejsilnější kandidát se jeví Rumun Colin Kolles. Ten byl manažersky zapojen do týmů Jordan (Spyker, Midland, Force India), týmu HRT, pro který jezdili Jan Charouz a také Josef Král. Kolles byl účastníkem projektu na záchranu ‚zeleného‘ týmu Lotus / Caterham, který ale skončil v likvidaci. Kolles ale v oboru nemá zrovna lichotivou pověst. Vydíral současného šéfa týmu Mercedes Tota Wolffa, který se během přátelského rozhovoru na pláži v průběhu dovolené rozpovídal velmi nelichotivě o vedení týmu a samotné automobilky. Kolles si to vše nahrával, soud ale nakonec znemožnil, aby se nahrávka dostala na veřejnost. Lidé, kteří se o něm nechtějí vyjadřovat oficiálně, jej mají za nečestného člověka, který nedodržuje sliby a dohody.

Klíčovým jen nyní zjevně konflikt mezi Monishou Kaltenbornovou a šéfem správní rady Sauber Holding AG, italským rodákem Pascalem Piccim. Ten se doposud veřejně nevyjadřoval, takže nejsou známé jeho názory o strategické budoucnosti týmu Sauber. Tím pádem nejsou zřejmé ani konkrétní body jejich vzájemného sporu.

Vozy týmu Sauber letos pohání rok staré motory Ferrari a pro sezonu 2018 podepsal smlouvu s japonskou automobilkou Honda.

Diskuse k článku

Napsat komentář