Odcházející šéfové Alpinu byli “neschopní”. Ostrá kritika bývalého francouzského pilota F1

Bývalý testovací jezdec Renaultu Franck Montagny označil Otmara Szafnauera a Alana Permaneho za "zbytečné". Jde o nebývale ostrý útok na odcházející manažery Renaultu.

Štítky: Alpine Zveřejněno 13. 08 2023 — GPF1.cz

Během Velké ceny Belgie bylo oznámeno, že po závodním víkendu opustí tým Alpine šéf týmu Otmar Szafnauer a sportovní ředitel Alan Permane. Tým opustil také technický ředitel Pat Fry, který v listopadu nastoupí do Williamsu, kde bude zastávat stejnou funkci.

Hromadný odchod vedoucích pracovníků Alpine vyvolal kritiku jejího vedení ze strany bývalých zaměstnanců a zainteresovaných stran včetně čtyřnásobného mistra světa Alaina Prosta. Tento 68letý závodník pranýřoval “neschopného” bývalého generálního ředitele Laurenta Rossiho, jehož vedení “rozbilo dynamiku, která byla nastolena od roku 2016, abychom dosáhli na stupně vítězů a vítězství”.


Kdo je Franck Montagny:

  1. Formule 1: Franck Montagny závodil v krátkém období ve Formuli 1 pro tým Super Aguri v roce 2006. Po několika závodech však byl nahrazen Sakonem Yamamotem.
  2. Le Mans: Montagny je známý svými účastmi v 24 hodin Le Mans, což je jedno z nejprestižnějších vytrvalostních závodů na světě. Během své kariéry v Le Mans dosáhl několika dobrých výsledků.
  3. Ostatní kategorie: Kromě Formule 1 a Le Mans závodil Montagny v mnoha dalších motorsportových kategoriích, včetně World Series by Renault a americké IndyCar Series.
  4. Formula E: Franck Montagny se zúčastnil i premiérové sezóny šampionátu Formula E (2014–2015) pro tým Andretti Autosport. Nicméně později byl suspendován za pozitivní test na zakázanou látku a dostal dvouletý zákaz závodění.
  5. Osobní život a kariéra po F1: Po svém působení ve Formuli 1 pracoval Montagny také jako komentátor motorsportových událostí pro francouzskou televizi.

Snad nejvíce šokujícím odchodem z Alpine byl odchod Permaneho, který v týmu Enstone působil více než tři desetiletí a do Benettonu nastoupil v roce 1989 jako testovací inženýr elektroniky. Přestože byl Permane oporou týmu 34 let, jeho bývalý kolega Franck Montagny ho nešetřil, když na sociálních sítích vzácně obhajoval nejvyšší vedení Alpine.

Montagny, který v letech 2003-2005 působil jako testovací jezdec Renaultu, tvrdil, že Permane byl předtím přeřazen ze závodního týmu do testovacího, kde všechny “unavil”.

Na ostravské představení KOLO na KOLO OKOLO Česka jako host přijede Michal Kavalčík. Vstupenky zde

“Myslím, že stoupající morálka členů týmu je způsobena hlavně tím, že byli vyhozeni Permane, Szafnauer atd. a upřímně řečeno, byli k ničemu,” řekl Montagny. “S Permanem jsem byl už v roce 2003, když jsem byl v Renaultu, a Renault ho stáhl ze závodního týmu, protože ho v závodním týmu už nemohl vystát, a dal ho do testovacího týmu.  Když se vrátil do testovacího týmu, všechny unavil, a to je v týmu už 34 let. Myslím, že to byla správná věc, bravo Bruno Famin [viceprezident Alpine Motorsports].”

Montagny také obvinil bývalého sportovního ředitele ze zjevné nechuti k francouzským jezdcům, když Permane údajně prohlásil, že Alpine mohl zajistit dvojí pódium na Velké ceně Monaka 2023, kdyby měl tým lepší jezdce a lepší pohonnou jednotku, než je současný motor Renault.

“Musíte si uvědomit, že lidé jako Permane nedávno řekli, že kdyby měli dobrý motor a jiné jezdce, nebyli by v Monaku na stupních vítězů, ale na dvojitém [stupni vítězů],” pokračoval. “Protože byste také měli vědět, že Permane nemůže vystát francouzské jezdce. Když se podíváte na výsledky Alpine za posledních pět let, Alpine, Renault, jakákoliv směs, Lotus, všechno je to stejné.

Vždycky je to: ‘Budeme se snažit dostat na přední příčky, snažíme se získat body. A čas od času, když se naskytne příležitost, potřebujete dojet na pódiu nebo vyhrát. Ale výkonnost auta je už pět let stejná. Nic se na něm nemění, nevyvíjí se, nefunguje.  Vůz je tedy v pořádku.”

Alpine je v současné době na šestém místě v šampionátu konstruktérů se ziskem 57 bodů – 46 bodů za konkurenčním McLarenem.