Odborníci F1 sestavili kvalitativní žebříček okruhů

Unikátní hodnocení jakési 'kvality' okruhů letošního kalendáře Mistrovství světa vozů formule 1 přinesl nově vydaný magazín NA FORMULI. V něm skupina šesti českých znalců světa formule 1 udělila každému okruhu ocenění počtem hvězdiček - podobně jako u hotelů. Získali jsme tak velmi hodnotné pořadí závodních okruhů letošní sezony.

1 Štítky: 2017 Zveřejněno 1. 04 2017 — GPF1.cz

Pořadí okruhů je možné zhlédnout níže, přičemž vítěz asi nepřekvapí. Pojďme si ale nejprve představit pomyslnou ‚porotu‘.

Luboš Blüml je majitel cestovní kanceláře nabízející již přes deset let vstupenky a zájezdy na velké ceny F1. Okruhům uděloval hvězdičky právě na základě zkušeností, které spočívají v tom vozit lidi na okruh F1 a zase zpátky domů. Jeho subjektivní hodnocení je motivováno satisfakcí, které se jeho potenciální zákazník může dočkat.

Petr Dufek je asi nejzkušenější novinář F1, proslavený zejména magazínem FORMULE a svými ročníkovými knihami. Procestoval řadu velkých cen a řadu zájemců také na velké ceny F1 dostal. Jeho subjektivní hodnocení je motivováno ryze odborným pohledem.

Tomáš Enge, český účastník velkých cen F1 a enormně zkušený automobilový závodník. Není pochyb o tom, že jeho subjektivní hodnocení je sestaveno perspektivou hledí přilby závodníka.

Marek Hlava je bývalý šéfredaktor časopisu F1 Racing a průvodcem návštěvníkům velkých cen. Vyzkoušel si monopost F1 a jeho subjektivní hodnocení je řízeno šestým smyslem.

Roman Klemm je bývalý závodník, který se na jedné dráze potkal například s Michaelem Schumacherem nebo právě Tomášem Engem. Dnes je známější pro své hluboké historické znalosti a své cenné  knihy. Právě touto zkušeností je motivováno jeho subjektivní hodnocení okruhů.

Tomáš Richtr deset let komentuje přenosy F1 v televizi. Jeho subjektivní hodnocení je motivováno jednak dojmem, který okruh vytváří pro televizního diváka a jeho vlastní zkušeností se zázemím daného závodního areálu..

Jelikož jsou role a zkušenosti členů poroty odlišné, odlišné je také jejich hodnocení. Vítězná Velká cena Belgie získala pět hvězdiček od všech, s výjimkou Richtra, který jí udělil pouze tři. Druhý extrém nastal u Velké ceny Maďarska, která coby ‚domácí‘ velká cena českého a slovenského fanouška skočila blízko chvostu výsledkové listiny. Jediný Richtr jí dal pět hvězdiček a otázkou je, do jaké míry je toto hodnocení ovlivněno skutečností, že vysílání přenosů F1 se odehrává vlastně jen pár kilometrů od Hungaroringu ve studiích Origo.

Získejte tištěný luxusní magazín sezony 2017 jen za cenu poštovného

Druhým okruhem v pořadí je britský Silverstone. Ostatně, prvních šest míst obsadily ‚klasiky‘, a tak se není co divit. Cesta na Velkou cenu Velké Británie vyjde malinko dráž, ale podle hodnocení poroty zjevně stojí za to. Vždyť právě tam se jel úplně první závod seriálu F1. Třetí místo získala Monza, dějiště Velké ceny Itálie. Nelze se divit, procházka městským parkem, v jehož srdci leží závodní trať F1, to se nevidí často.

Bramborová medaile patří Monaku. Věděli jste, že jídlo i pití koupíte v ulicích Monte Carla levněji než na Hungaroringu? Zajímavé, že?

Naopak nejhůře si vedly závody v Rusku, Bahrajnu a Číně. Podobně jako hůře hodnocenému Maďarsku se nevedlo ani další baště českého a slovenského fanouška: Španělsku. Do nejlepší desítky se naopak dostal nováček, Velká cena Ázerbájdžánu v Baku nebo finále v Abú Dhabi.

Roman Klemm byl spíše kritičtějším hodnotitelem, jedinou hvězdičku dal šesti okruhům, pět hvězdiček udělil dvěma. Nejvíce pětic hvězd udělil Petr Dufek (čtyři), ale ostatní nebyli moc pozadu, byť šetřili všichni. Nakonec si udělejte sami obrázek o individuálních hodnoceních. Rozmanitost hodnocení jen dokládá, že na každého umí zapůsobit něco jiného.

Hodnocení okruhů

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Odborníci F1 sestavili kvalitativní žebříček okruhů”

  1. shark68 napsal:

    Příkláním se k Tomáši Engemu.

Napsat komentář