Od premiéry Michaela Schumachera v F1 uplynulo 30 let

25. srpna 1991. Velká cena Belgie na ikonickém okruhu Spa-Francorchamps. A na startu nováček, který se v pozdějších letech zapsal do historie formule 1 jako jeden z nejúspěšnějších pilotů vůbec. Od debutu Michaela Schumacher letos uplynulo přesně 30 let.

Štítky: Historie Michael Schumacher Zveřejněno 25. 08 2021 — Lukáš Štěrovský

Vše přitom začalo nešťastným incidentem z týdne před závodem, kdy francouzský pilot týmu Jordan Bertrand Gachot nastříkal taxikáři do očí nepovolený slzný plyn, za což byl poslán do vazby. Eddie Jordan se tak v půlce sezony ocitl bez pilota.

Do hry vstoupil manažer Michaela Schumachera, Willy Weber, který se tehdy potloukal po padoku skoro celý rok ve snaze najít Němci volnou sedačku. Schumacher po působení v juniorských formulových sériích závodil ve sportovních vozech pod záštitou Mercedesu, a právě podpora Stříbrných šípů se ukázala jako klíčová.

Weber s Mercedesem domluvil, že za Schumachera Jordanovi zaplatí 150 tisíc dolarů, pokud mu dá v Belgii šanci. „Vzal jsem to jen kvůli penězům,“ přiznává po letech Eddie Jordan. „Navíc mi lhali. Chtěl jsem vědět, jestli Schumacher někdy ve Spa závodil, a oni řekli, že ano. Jenže až zpětně jsem zjistil, že to nebyla pravda…“

Schumacherovy ‚mistrovské lži‘ před debutem ve formuli 1

Ano, pozdější sedminásobný šampion do královny motorsportu skutečně vstoupil ve věku dvaadvaceti let jako platící jezdec. Navíc podmínky nehrály vůbec v jeho prospěch: cestou ze soukromého testu na Silverstone do místa konání závodu se v letadle nachladil a celý víkend se necítil dobře, k tomu byl společně s Weberem ubytovaný v maličkém pokoji studentské ubytovny. Přesto zazářil.

Na téměř sedmikilometrovém okruhu si v pátečních a sobotních kvalifikacích vyjel ve slušném vozu Jordanu osmé místo, zatímco zkušenější kolega Andrea de Cesaris byl jedenáctý. Po penalizaci Riccarda Patreseho za nefunkční zpátečku se Schumacher dokonce posunul na sedmé místo! Při premiérovém souboji se stopkami tak nestačil pouze na Ayrtona Sennu, Alaina Prosta, Nigela Mansella, Gerharda Bergera, Jeana Alesiho a Nelsona Piqueta…

Ihned po kvalifikaci se strhla obrovská mediální vlna zájmu o Schumachera, čehož využil jeho manažer, aby se mu pokusil zajistit lukrativnější místo. Nakonec mu Weber vyjednal smlouvu s Benettonem, za jehož volant ke zlosti Eddieho Jordana usedl už v dalším závodě. Jordan se dokonce pokusil smlouvu anulovat u britského soudu, protože měl s Weberem ústní dohodu, že Schumacher odjezdí sezonu u něj, ale se zlou se potázal.

Michael Schumacher dostane dárek: vlastní dokumentární film, bude na Netflixu

Oproti snové sobotě prožil v neděli Schumacher horor, závod pro něj skončil po zhruba minutě. Po startu se dokonce posunul na šestou pozici, ale  za první zatáčkou musel odstoupit kvůli poruše spojky.

Tedy poruše… Dodnes se spekuluje o tom, zda je pravdivé prohlášení Jordanu o výjimečné závadě tohoto dílu, anebo jen Schumacher neudržel nervy na uzdě a spojku zničil při vůbec prvním ostrém startu s formulí 1 v životě.

„Nikdy jsme s ním necvičili start, byla to naše chyba,“ přiznal později jeden z inženýrů. „Byl strašně namotivovaný, myslel si, že předjede všech pět aut na startu…“

To se sice nestalo, ale i přes odstoupení Schumacher vzbudil velký ohlas. O rok později, ve své první úplné sezoně, skončil celkově třetí. V roce 1994 pak následoval zisk prvního titulu mistra světa…