Očekává se oznámení GP Vietnamu v ulicích Hanoje

Městský závod ve Vietnamu. To je nyní nejvíce diskutovaná novinka kalendáře F1.

Štítky: 2019 GP Vietnamu Zveřejněno 18. 01 2018 — Tomáš Richtr

V Londýně se v těchto hodinách scházejí špičky F1 za účelem zasedání Strategické skupiny. Témat je hodně, jedno z těch zajímavějších je ale očekávané oznámení městského závodu ve Vietnamu.

„Závod ve Vietnamu bude brzy oznámen,“ cituje nejmenovaný zdroj magazín Forbes. Bernie Ecclestone se pokoušel o závod v Hanoji před tím, než byl sám odstraněn z role šéfa F1 před nástupem nového vlastníka šampionátu, Liberty Media. Je možné, že nové vedení F1 navázalo na pokročilé fáze jednání s vietnamskými představiteli. Sám Ecclestone krátce před svým odstraněním z funkce řekl, že poptávku ze strany Vietnamu odmítl.

Zpráva je spekulací z úzkého okruhu lidí komunity F1, může být tedy vzdálena pravdě.

Hanoj je hlavní město a důležité politické, hospodářské a kulturní centrum Vietnamu. Město leží na severu země, přibližně 100 km na západ od Tonkinského zálivu. Protéká jím Rudá řeka. Počet obyvatel celé hanojské aglomerace je odhadován na téměř 4 miliony.

Vietnamská socialistická republika, jak zní oficiální název, je stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Jeho sousedé jsou Kambodža, Čína, Laos. Počet obyvatel přesahuje 90 milionů. Hlavním městem je zmíněná Hanoj. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání. Oficiálním jazykem je vietnamština.

Na začátku 60. let vypukl mezi Jižním a Severním Vietnamem konflikt, v němž se od roku 1964 na straně Jižního Vietnamu silně angažovaly Spojené státy Americké. Válkou ve Vietnamu prošlo více než 2,6 milionů Američanů. Válka byla vedena se značnou krutostí. Během bojů bylo zabito přes 2 miliony lidí, převážně civilistů. Severní Vietnam byl dlouhodobě bombardován americkým letectvem v rámci operace Rolling Thunder. USA v boji s partyzány z Vietcongu použily proti rostlinným porostům jedovatou chemikálii Agent Orange, která kontaminovala půdu a zmrzačila miliony Vietnamců. USA se stáhly v roce 1973, ale válka skončila až v roce 1975, kdy padl Saigon a Severní Vietnam ovládl zbytek země.

Kalendář sezony 2018 + odkazy na vstupenky

P.ZávodMístoDatum
1GP AustrálieMelbourne25. března
2GP BahrajnuBahrajn8. dubna
3GP ČínyŠanghaj15. dubna
4GP ÁzerbájdžánuBaku29. dubna
5GP ŠpanělskaCatalunya - Barcelona13. května
6aHistorická GP MonakaMonte Carlo13. května
6GP MonakaMonte Carlo27. května
7GP KanadyMontréal10. června
8GP FranciePaul Ricard24. června
9GP RakouskaSpielberg1. července
10 GP Velké Británie Silverstone8. července
11GP NěmeckaHockenheim22. července
12GP MaďarskaBudapešť29. července
13GP BelgieSpa-Francorchamps26. srpna
14GP ItálieMonza2. září
15GP SingapuruSingapur16. září
16GP RuskaRusko30. září
17GP JaponskaSuzuka7. října
18GP USAAustin, Texas21. října
19GP MexikaMexio City28. října
20GP BrazílieSão Paulo11. listopadu
21GP Abu DhabíAbu Dhabi25. listopadu

Diskuse k článku

Napsat komentář