Závodník přišel o práci – nechal se zaskočit ve virtuálním závodě

Během nucené pandemické přestávky se koná řada náhradních virtuálních závodů. Jak ve světě F1, tak v seriálu elektrických formulí. Budí to vášně a dělí společnost. Ale víkendový skandál nabral rozměrů, které se okamžitě projevily v reálném světě.

Štítky: Formule E Motorsport Zveřejněno 26. 05 2020 — Tomáš Richtr

Jelikož se provinilec k činu přiznal, prohřešek je celkem zřejmý: závodník týmu formule E Audi Daniel Abt se domluvil s profesionálním e-závodníkem Lorenzem Hörzigem, že za něj zaskočí v charitativním virtuálním závodu v Berlíně. Ale vše proběhne tajně.

Šlo o naivní pokus, protože už jen ze stylu jízdy a výrazného zlepšení výsledků získali například piloti Stoffel Vandoorne nebo Jean-Éric Vergne podezření, že za volantem Abtova simracingového účtu nejede Abt sám, ale někdo jiný. Úžasný postřeh projevil také komentátoři Jack Nicholls a bývalý zkušený závodník, šampion IndyCar a vítěz 500 mil Indianapolis Dario Franchitti, kteří si všimli, že Abtův (přesněji Höringův) výkon a styl jízdy je hodný zkušeným Esports závodníkům.

Naivita pokusu spočívá v tom, jak moc Daniel Abt podcenil své soupeře a komentátory v jejich schopnosti odhalit, byť na platformě virtuálních závodů, že něco nesedí. Přečtěte si časový sled událostí, jak došlo k zahájení serioznějšího šetření podvodu na relativně prosté úrovni IP adres. Důkazy ležely všude kolem.

Po zjištění, že za Abta jel skutečně někdo jiný, došlo k diskvalifikaci a pokutě 10 tisíc eur ze strany samotného seriálu formule E, který nepořádá závody jen tak pro zábavu, ale jako vážně míněné vyplnění prostoru nucené přestávky. Se všemi povinnosti s tím spojenými.

Ale jen o pár hodin později nejvyšší vedení automobilky Audi sáhlo k okamžitému rozvázání spolupráce s Abtem. Audi argumentuje „integritou, transparentností a konsistentním dodržováním daných pravidel“ jako nejvyššími hodnotami automobilky.

Abtův vyhazov z reálných závodů formule E, kde závodí od prvního ročníku 2014/15, vyvolalo vlnu rozporuplných reakcí a dalších vášní. Někteří jezdci se dokonce rozhodli zastavit vysílání na svých individuálních streamech, které jsou například skrze platformu Twitch čím dál populárnější díky osobní interakci se samotným závodníkem.

Sám Daniel Abt své činy označil za obrovskou chybu. Daniel Abt je synem Hanse-Jürgena Abta, výkonného ředitele společnosti Abt Sportsline, významným sportovním partnerem Audi a skupiny Volkswagen, včetně značky Škoda. Daniel Abt tak těží z vlny byznysu, který provozoval už i jeho dědeček, Johann Abt (1935-2003). Jeho otec založil první ‚Abt‘ firmu již v roce 1896.

Kompletní záznam kontroverzního streamu:

Americký herec Will Smith se v aranžovaném videu pokusil získat místo Lewise Hamiltona na startu Velké ceny Abú Dhabi 2018:

Diskuse k článku

Napsat komentář