O tom, jak Mercedes ‘porušil pravidla’

Mercedes na Silverstonu blafoval. Ale při blafování přísně vzato porušil Sportovní řád. Měl být Mercedes potrestán?

10 Štítky: FIA Mercedes Zveřejněno 8. 07 2015 — Tomáš Richtr

Není nad velkou cenu, ve které se od začátku do konce pořád něco děje. Uplynulý závod na Silverstonu byl jednou z takových. Dokonce došlo i k rozverné příhodě, ve které se Mercedes pokusil ošálit Williams falešnou přípravou pitstopu. Krásný temperamentní moment, který jinak na milimetr přesné F1 dost slušel.

O to zvláštnější je obvinění Mercedesu, že de facto porušil pravidla. Podle Článku 23.11 se totiž mechanici nesmí v pitlane vyskytovat s výjimkou momentů těsně před, po a během zastávky v boxech některého z pilotů.

Ano, stokrát jsme viděli mechaniky připravené v boxech, ale stratégové pak změnili názor nebo došlo k rychlé změně okolností, zastávka neproběhla a mechanici se vrátili zpět. U této příhody ale šéf Mercedesu Toto Wollf přiznal, že cílem mechaniků v pitlane bylo zmást Williams, aniž by měl Mercedes v plánu skutečně některého ze svých pilotů zastavit. Technicky tedy k porušení pravidel došlo a poukázal na to zejména Pat Symonds, kterého citovala BBC a následně se strhla internetová diskuze nad tím, zda měl být Mercedes potrestán nebo nikoli.

Pointa je v tom, že možná ti stejní lidé, kteří hubují, jak je F1 nudná a sterilní, volají po trestu za něco, co je projevem právě ne-nudy a ne-sterility. Byl to moment tak příjemně přirozený, jako když dva hráči pokeru se vzájemně snaží zmást svými bůhvíjak motivovanými sázkami, že se jeví na hlavu postavené, aby za toto následoval trest.

Nebo naopak: Měla by FIA i takové momenty držet v pevně svázaném balíku již tak složitých pravidel a přísně trestat i tyto jemné projevy lidskosti a důvtipu? Určitě se podělte o názor.

Diskuse k článku

Napsat komentář