O tom, jak Mercedes ‚porušil pravidla‘

Mercedes na Silverstonu blafoval. Ale při blafování přísně vzato porušil Sportovní řád. Měl být Mercedes potrestán?

10 Štítky: FIA Mercedes Zveřejněno 8. 07 2015 — Tomáš Richtr

Není nad velkou cenu, ve které se od začátku do konce pořád něco děje. Uplynulý závod na Silverstonu byl jednou z takových. Dokonce došlo i k rozverné příhodě, ve které se Mercedes pokusil ošálit Williams falešnou přípravou pitstopu. Krásný temperamentní moment, který jinak na milimetr přesné F1 dost slušel.

O to zvláštnější je obvinění Mercedesu, že de facto porušil pravidla. Podle Článku 23.11 se totiž mechanici nesmí v pitlane vyskytovat s výjimkou momentů těsně před, po a během zastávky v boxech některého z pilotů.

Ano, stokrát jsme viděli mechaniky připravené v boxech, ale stratégové pak změnili názor nebo došlo k rychlé změně okolností, zastávka neproběhla a mechanici se vrátili zpět. U této příhody ale šéf Mercedesu Toto Wollf přiznal, že cílem mechaniků v pitlane bylo zmást Williams, aniž by měl Mercedes v plánu skutečně některého ze svých pilotů zastavit. Technicky tedy k porušení pravidel došlo a poukázal na to zejména Pat Symonds, kterého citovala BBC a následně se strhla internetová diskuze nad tím, zda měl být Mercedes potrestán nebo nikoli.

Pointa je v tom, že možná ti stejní lidé, kteří hubují, jak je F1 nudná a sterilní, volají po trestu za něco, co je projevem právě ne-nudy a ne-sterility. Byl to moment tak příjemně přirozený, jako když dva hráči pokeru se vzájemně snaží zmást svými bůhvíjak motivovanými sázkami, že se jeví na hlavu postavené, aby za toto následoval trest.

Nebo naopak: Měla by FIA i takové momenty držet v pevně svázaném balíku již tak složitých pravidel a přísně trestat i tyto jemné projevy lidskosti a důvtipu? Určitě se podělte o názor.

Diskuse k článku

10 komentářů: “O tom, jak Mercedes ‚porušil pravidla‘”

 1. Falco napsal:

  Porušení pravidel,se musí automaticky rovnat tomu,že bude udělen trest(od toho pravidla jsou),padni komu padni.
  Na druhou stranu,se musíme podívat na to,že blufování a taktizování je kořením závodu. Tak že,jsem pro zrušení tohoto nesmyslného pravidla.A našlo by se jich víc,která by měla být zrušena,škodí závodům a atraktivitě F1.

 2. Paule napsal:

  Mám F1 rád a pokud by se mělo začít trestat i tohle tak už to opravdu bude akorát výsměch tomuto sportu. Mercedes (i když nejsem jejich fanoušek) má u mě plus za to že zkusil zase něco nového a nečekaného. Bojím se že se jednou dočkáme pravidla o minimální vzdálenosti mezi auty kvůli bezpečnosti protože některá pravidla jsou opravdu nesmyslná a akorát F1 ubližují

 3. achard napsal:

  Nagger:
  POTRESTAT
  Platí jasná pravidla, takže se musí dodržovat, Mercedes na trest určitě má.
  Stejně tak není problém pravidla změnit.

  Pokud vezmeme pravidla doslovně, musel by být potrestán každý tým, jehož mechanici vyjdou před garáž, aby podrželi hadice při výjezdu z boxu sousedního vozu…

 4. Lotrando napsal:

  Já bych parafrázoval nadpis jednoho včerejšího článku. K porušení pravidel došlo, takže FIA by se měla pokusit Mercedes potrestat. Ale jen tak, aby kozenka zůstala celá.

 5. Nagger napsal:

  POTRESTAT
  Platí jasná pravidla, takže se musí dodržovat, Mercedes na trest určitě má.
  Stejně tak není problém pravidla změnit.

 6. baksh napsal:

  Jak může někdo volat po potrestání Mercedesu?! Pokud budem omezovat už i tohle, tak pak nevolejme, že je F1 „nudná“ atd. Právě tohle se mi líbí. Takové kulišárny jako v minulosti 🙂

 7. luki.jungos napsal:

  To asi ne, to máš pravdu, ale jenom jsem chtěl říct, že si Mercedes nezaslouží trest jen proto, že chtěl někoho zmást, aby získal pozici. Byla to jen taková bitva mimo trať mezi Mercedesem a Williamsem. Mě se to moc líbilo. 😛

 8. achard napsal:

  luki.jungos:
  Já si myslím, že kdyby jel opravdu někdo ze soupeřů do boxů a Mercedes by se potom přiznal, že blufoval, tak by měl být potrestán. Jenomže se nic nestalo, bylo to jenom nepovedené matení soupeře, tak by tím pádem Mercedes podle mě neměl být potrestán.

  Copak je Mercedes odpovědný za to, že někdo chce okopírovat jeho zastávky v boxech?

 9. otas napsal:

  Podle mně je to v pořádku, F1 je prostě vysoká hra a hraje se i o nervy a trpělivost. Takže nějaké pokoušení soupeře je v pořádku a nevadí mi, ba naopak mě to pobavilo a to hlavně proto, že Williams se nenechal nachytat.

 10. luki.jungos napsal:

  Já si myslím, že kdyby jel opravdu někdo ze soupeřů do boxů a Mercedes by se potom přiznal, že blufoval, tak by měl být potrestán. Jenomže se nic nestalo, bylo to jenom nepovedené matení soupeře, tak by tím pádem Mercedes podle mě neměl být potrestán.

Napsat komentář