O titul by mohly letos bojovat “tři čtyři” týmy

Od letošní sezony vstoupí do formule 1 nové technické regule, které mají za úkol srovnat a zmenšit rozdíly mezi špičkou a chvostem startovního pole. I přesto, že se většina expertů shoduje ve větších mezerách mezi stájemi (alespoň z kraje sezony), Zak Brown doufá v boj o titul hned mezi třemi nebo čtyřmi týmy.

Štítky: 2022 McLaren Pravidla Zak Brown Zveřejněno 4. 01 2022 — Vašek Štěpánek

Nová technická pravidla mají pomoci menším týmům dotáhnout se na špičku startovního pole, pomocníkem má být také rozpočtový strop ve výši 140 milionů eur a několik ‚neutralizovaných‘ komponentů. Další změnou je také časové omezí s prací v aerodynamickém tunelu (čím výše v šampionátu tým bude, tím méně bude moci v tunelu pracovat).

Do formule 1 se vrací takzvaný ‚ground efect‘, který byl ve sportu už v 70. a 80. letech, nyní bude samozřejmě na zcela jiné technologické a bezpečnostní úrovni – to v praxi znamená konec bočnicím a menší aerodynamické dokonalosti. Právě díky těmto aspektům by se měly vozy snáze předjíždět a výkonnostně se vyrovnat.

„Myslím, že letos uvidíme několik vítězů, ale i poražených. Osobně očekávám hned několik překvapení. Neočekávám ale, že bude nějaký tým v jasné výhodě nad ostatními a bude dominovat a pokud ano, nebude to podle mě trvat celou sezonu, možná to bude něco jako Brawn GP v roce 2009, kdy měli navrch jen několik prvních závodů.

Hyundai odhalil ambiciózní elektromobil Seven

Díky rozpočtovému stropu budou mít navíc top týmy omezené zdroje a pro menší stáje bude snazší se jim přiblížit jak výkonnostně, tak finančně – to byl hlavní cíl těchto pravidel. Dalším vývojem očekávám, že si týmy budou stále vyrovnanější. Je to princip těchto regulí, proto byla zavedena,“ prohlásil generální ředitel McLarenu.

Zak Brown jde proti proudu, zatímco většina expertů očekává nástup jednoho, možná dvou týmů, které budou mít převahu nad zbytkem světa, Američan očekává opak a věří v boj o titul hned mezi několika týmy. „Doufám, že do Abu Dhabi letos pojedou tři nebo čtyři týmy s šancí na zisk titulu mistra světa, věřím tomu,“ dodal Brown na závěr.