O návratu Jeongamu do kalendáře nevěděli ani Korejci. Jedná se o trik s vedlejším úmyslem?

Včera zveřejněný oficiální kalendář F1 2015 zaskočil všechny, i samotnou Koreu, která se do něj vrátila.

1 Zveřejněno 4. 12 2014 — Jan Pastorek

Včera zveřejněný oficiální kalendář F1 2015 zaskočil všechny, i samotnou Koreu, která se do něj vrátila.

Světová rada motorsportu FIA schválila kalendář s 21 Grand Prix. Tou 21. je k překvapení všech Korea.

„Nikdo nás na to neupozornil. FIA to oznámila, i když jsme jí řekli, že by pro nás bylo problematické závod příští rok pořádat,“ řekl zástupce promotéra korejské GP pro AFP.

Jeongam se tedy vrátil do kalendáře, i když nechtěl. Co by to mohlo znamenat? V zákulisí se hovoří o dvou možnostech.

Tou první je pomoc týmům. Podle nových pravidel totiž klesne počet pohonných jednotek, které smí každý jezdec využít za celou sezónu, z letošních pěti na čtyři. Výrobci a týmy proto mají obavy, že opět budou sbírat penalizace.

Ovšem článek 28.4 a) Technických pravidel říká, že pokud je v původním kalendáři více než 20 závodů, bude mít každý jezdec nárok znovu na pět pohonných jednotek. Zařazení (a pozdější vyřazení) Koreje by tedy mohlo být trikem, jak vyjít týmům vstříc a umožnit jim použít víc motorů.

Druhou možností, o které se diskutuje, je pomoc Joeovi Chungovi, který se snaží dotáhnout formuli 1 do hlavního korejského města Soulu. Zařazení Koreje do kalendáře by mu mohlo posloužit jako argument pro státní orgány a získání financí. Ovšem jeví se velmi nereálně, že by se stihl městský okruh připravit do května, takže by zřejmě muselo dojít k odkladu na rok 2016.

V každém případě se zdá, že zařazení Koreje zpět do kalendáře je jen dočasné.

Diskuse k článku

Napsat komentář